Clicky

Jump to content

Tentative de phishing si sfaturi pentru evitare

Recommended Posts

salve si mii de bombe,

acum daca tot s-a infiintat sectiunea de donatii (si se accepta paypal) iata ca am gasit de cuviinta sa va prezint un atac phishing...

de cateva zile / nu le pastrez deci nu stiu exact / primesc notificari privind modificari de conditii si alte "rahaturi".

cum de fire NU SUNT CURIOS le sterg fara sa le analizez prea mult.

azi totusi am decis sa vad despre ce e vorba.post-499-0-14098100-1391076556_thumb.png

e vorba de un email de pa "dear customer" paypal@secure.com

adica pe romaneste: "da click pe linkul de jos si de restul de ocupam noi".

asadar ATENTIE la mailurile de acest gen.

m-am logat pe paypal (dar nu prin linkul de la "dansii") si bine-inteles ca nu exista nici un fel de probleme/modificari.

Eu am primit un mail de la PayPal cu activitatea mea, ca un fel de extras de cont si un indemn sa folosesc PayPal si mai des. Mare, mare atentie la mail-urile care va cer sa dati click undeva. Cineva si-a pierdut domeniile cumparate la Godaddy si contul de Twitter prin PayPal.

urmatoarea e de pe facebook.

adica facebook sau o aplicatie facebook (nu am fost curios) ma roaga frumos sa le dau adresa de email SI parola acesteia ca sa-mi gaseasca prieteni pe facebook.

post-499-0-82637100-1391158207_thumb.jpg

urmatoarea e de pe facebook.

Asta e chiar ingenioasa. :)) Multi cred ca vor cadea in plasa.

Dar cum sa crezi ca daca pui acolo email-ul si parola te rezolvi?Adica facebook oricum ti le stie..Eu stiu ca poti cauta fain frumos doar dandu-le email-ul celor de la facebook,eu nu am incercat,am vazut la altii.

facebook NU stie parola de la EMAILUL meu.

parola de la EMAIL si parola de la FACEBOOK sunt lucruri diferite.

asadar tu esti printre cei care ar putea cadea victima acestui SCAM.

ti se cere adresa de email si parola adresei de email... este ca si cum ai da hotului adresa de la casa si cheile...

Le știe.. A fost acum un an ceva știre cum că dacă ai ieșit de pe Facebook dar nu ai dat log out, pentru 3 pe, Facebook știe tot ce faci pe web, și dacă îți e deschis Facebook-ul e la fel..

facebook NU stie parola de la EMAILUL meu.

Trimis de pe al meu Utok 350D folosind Tapatalk Edited by Sebastian Tataran

imi pare rau sa te anunt dar FACEBOOK nu stie parola la contul meu de email.

eu NU ma loghez niciodata la email din browser ci folosesc client de email (in speta thunderbird de la mozilla).

mai mult, firefoxul meu e setat ca la fiecare inchidere sa goleasca cache, cookies si alte.

mai mult, antivirusul (de fapt internet security-ul) e setat sa NU permita site-urilor sa ma urmareasca.

mai mult, am aplicatie de blocare reclame.

mai mult, folosesc VPN.

deci ITI JUR CU MANA PE AMPICILINA ca facebook nu stie parola de la contul meu de email. nici macar nu e un domeniu cunoscut... e domeniu achizitionat de mine... asa ca...

E grav, ce mai urmeaza, sa-ti arunci smartphone-ul, care stie tot ce faci, sa stergi si jocul cu pasarele(nu pasarici) rele?

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Prea multe argumente,1-0 pentru tine. :))

E bine ca ai ales sa nu te loghezi la email prin browser,dar altii prefera browserul deoarece e mai comod,si e asa,mai basic..Si prin altii nu ma refer doar la mine. :))

• 2 weeks later...

Aloooooo! Posesorilor de aifoane ați primit notificarea de mai sus?

Mănînci cai?

Quashqai!

sent using smoke signals dupe racheta GPad a soției

JOS CENZURAAA!

Glumesc,inca se cunoaste mail-ul. Innegreste mai proeminent data viitoare. 

Fain ca-ti zice si adresa. E ca aia:un contrabandist va pune emblema producatorului intotdeauna pe marfa sa pentru a deruta cumparatorul. Blegii nu vor crede ca daca pe o haina scrie "blablalbla", aceasta poate fi contrafacuta.

• 4 weeks later...

Am auzit de aceste tipuri de atac dar m-am obisnuit cu ele, daca pot spune asa, in mailuri false in care aveam scrise chestii de genul cu mentiunea da click pe link-ul acesta si...vei castiga nu-stiu-ce sau...etc. Nu m-as fi gandit nici un moment ca PayPal-ul este periculos. Am citit niste articole deloc de neglijat cu privire la tranzactiile online si cat de vulnerabile pot fi, mai ales daca un hosting sau un server, de fapt, nu are niste plug-inuri sau securitatea updatata.

• 1 month later...

Ei, nu mai e la moda scrisoarea nigeriana. Acum e la moda scrisoarea ucraineana:

Hello,

I'm so sorry to bother you but i really need your help at the moment. I made a trip to Ukraine for a program and had my bags stolen from me with my passport and personal effects therein. The embassy has just issued me a temporary passport but I have to pay for a ticket and settle my hotel bills with the Manager.

I have made contact with my bank for a wire transfer but it has proven almost Impossible to operate my account from here as they made me understand international transactions take 6 working days to be effective which i can't wait and the bad news is my flight will be leaving very soon but i am having problems settling the hotel bills and the hotel manager won't let me leave until i settle the bills.. Will be indeed very grateful if i can get a loan from you, this will enable me sort the hotel bills and get myself back home. I PROMISE I'll reimburse you once i get back home, you are my last resort and hope, Please let me know if i can count on you and i need you to keep checking your email because it's the only way i can reach you.

Thanks.

Dupa care urmeaza semnatura reala a persoanei care detine contul de unde a venit mesajul. Cont, bineinteles, pe Yahoo. Google a fost dragut si mi-a atras atentia ca ar putea sa fie phishing.