Clicky

Jump to content

Android vs. IOS vs. Bada vs. Symbian vs. Windows Phone(Windows Mobile) vs. BlackBerry. Ce sistem de operare va place cel mai mult ?

Ce sistem de operare va place cel mai mult?  

64 members have voted

1. 1. Ce sistem de operare va place cel mai mult?

Recommended Posts

• Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Dar nu cred ca aici era vorba despre cei care isi fac sau nu interfata cum vor si nici daca au timp sau nu. Nu asta e problema. Faptul ca POTI e important. Adica daca am timp si chef sa fac asta, PO

Deschid acest topic tocmai pt a nu polua alte topicuri.Aici va puteti exprima opiniile...dar va rog sa facem acest lucru in limita bunului simt. Asa ca incep eu,imi place Android deoarece este un sis

Am trecut Windows Mobile....dar modific in windows phone.   LE.Am modificat .

Posted Images

Baieti, no offense dar aici vorbim, de telefoane si nu de SO pe PC.

Daca doriti sa continuati discutia cu si despre PC deschideti un topic in aria "Cafenea"

Eram sigur ca va veni cineva sa intrerupa convorbirea. Oricum dupa ce am iesit de pe forum i-am dat restart si vreo 3 ore n-a vrut sa mi se deschida. Eram hotarat sa chem pe cineva sa il repare. Dar l-am lasat sa se deschida iar dupa vreo 15 minute( mai avusesera cateva reprize de... cred ca in total vreo ora si jumate). Insa cand mi s-a deschis mergea sound-ul, animatii noi si tot felul de aplicatii noi in store etc. Ca incheiere , imi retrag toate neplacerile de mai sus. Insa am o intrebare: Dupa ce va incepe sa se comercializeze varianta full preview-ul va mai functiona ?

Da,l-am intrerupt deoarece nu isi avea loc aici discutia.

Nu sunt impotriva acestor discutii,si asa cum am precizat si in postul anterior puteati continua intr-un alt loc.

Multumesc pt intelegere.

Ca incheiere , imi retrag toate neplacerile de mai sus. Insa am o intrebare: Dupa ce va incepe sa se comercializeze varianta full preview-ul va mai functiona ?

Fiecare versiune e valabila un timp.... nu stiu cat era developer preview dar la consumer preview e asa.

post-25-0-96610100-1340366175_thumb.png

PS S-ar putea ca o perioada sa isi dea restart la 2 ore, asa cum a fost in cazut windows 7.

• 2 weeks later...

Am si eu o intrebare. De fapt un prieten, caruia i-a placut functionalitatea de mai jos, dar nu vrea MeeGo.

In MeeGo am ecranul lock (cel in care sta cand nu e folosit), ecranul stand-by (in care intru dupa unlock, care difera prin ce se vede in imagine) si de aici ajung sa folosesc telefonul prin swipe).

In lock-screen primesc notificari (icoane functie de tip), daca vreau sa am o informatie mai detaliata intru in ecranul stand-by, de unde cu swipe pe dreptunghiul tipului de notificare intru direct in aplicatia corespunzatoare (daca fac swipe pe dreptunghiul cu FB, ma duce in aplicatia FB). Bineinteles ca exista aceste notificari si in unul dintre cele trei ecrane de baza ale MeeGo, Events Screen, dar nu asta e problema.

In care dintre iOS, Android sau WP am aceasta functionalitate: telefonul sta frumos pe masa, sunt in sedinta, sunt oprite toate sunetele si vad daca si ce notificare primesc, fara sa tot verific manual ? Adica macar icoanele din lock screen de la MeeGo.

lock screen.jpg

Lock Screen, in ordine notificari pentru FB, mail, missed calls, actualizari aplicatii, actualizari sistem de operare

stand-by screen.jpg

Stand-by Screen

S-ar putea sa ai asa ceva in MIUI sau in vreo varianta modificata rau de CyanogenMod. Nu stiu daca exista vreo aplicatie pe Play Store care sa aiba functionalitatea asta.

Da, e misto si foarte folositoare. De aia ma gandeam ca ar trebui sa existe, daca nu default, macar o aplicatie, ceva.

In loc sa copiezi interfete doar asa, ca sa arate Androidul ca iOS sau WP, mai bine ar copia astfel de idei (in cazul in care n-or fi si astea protejate prin cine stie ce brevete) si le-ar imbunatati, ca loc este pentru toti.

• 2 weeks later...

Notificarile acelea sunt specifice Nokia de cand au trecut de la cizme si televizoare la telefoane. :) Nu cred ca o sa apara vreodata nici macar pe un Lumia.

Am avut ocazia sa incerc multe telefoane si nu exista unul pe care sa il consider cel mai bun.

Imi place mult Windows Phone pentru design si aplicatiile lor fluide si destul de rapide (stiu, stiu ca sunt putine), Android pentru modurile in care poti sa iti personalizezi telefonul (aici felicitari HTC) si iOS pentru simplitate, stabilitate si pentru aplicatiile multe si foarte bune.

Stiu ca si Android are foarte multe dar au si multe care nu merg / nu fac ceea ce trebuie indiferent de telefon. Se greseste si la suportul oferit utilizatorilor. Si eu asteptam mai mereu sa apara ceva nou pe cyanogen sau un rom nou care sa scoata tot ce e mai bun din telefon si ramaneam dezamagit de cele mai multe ori. Felicitari HTC pentru ca fac softul stabil, rapid si in plus mai are interfata HTC Sense. Si Samsung se descurca binisor dar nu pot sa spun ca imi place alteva inafara de Galaxy Note si poate Nexus. Am acum un iPhone 3GS care chiar daca e mai vechi, are functiile de baza. Stiu ca softul e "inchis" ca nu poti sa il personalizezi chiar cum vrei dar nici nu ai nevoie. Serios ca nu iti trebuie acele teme de Dreamboard, Winterboard sau orice altceva.

Felicitari Apple si HTC fiindca sunt atenti la detalii, lucruri simple de care nici nu esti constient. De exemplu dupa ce am facut update primului meu HTC era noapte, dormeam si suna telefonul. L-am intors fara sa imi dau seama telefonul cu fata in jos si s-a oprit imediat. Dupa 10 min cand mi-am dat seama ce am facut am fost wow.

In Japonia sunt tot felul de telefoane care se gasesc doar acolo. Citisem mai demult despre asa ceva, dar n-am retinut numele telefonului, nu era ceva cunoscut in restul lumii. Era notificare pentru SMS si e-mail in ecranul de stand-by. Poate exista si un patent prin vre-un sertar, ceva, ca altfel nu-mi explic de ce nu apare si la altii.

• 2 weeks later...
  • 3 months later...

Cred ca am gasit: NoLED

In care dintre iOS, Android sau WP am aceasta functionalitate: telefonul sta frumos pe masa, sunt in sedinta, sunt oprite toate sunetele si vad daca si ce notificare primesc, fara sa tot verific manual ? Adica macar icoanele din lock screen de la MeeGo.