Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Salutare, mi-am pus acum doua seri telefonul(GT-N7100 Note 2) la incarcat in jurul ore 9 seara totul bine pana cand la ora 11  cand vreau sa ma culc simt un miros de ars , ma apropii de sertar unde e telefonul si constat ca e de la el. L-am scos repede din incarcator si partea de jos a ecranului ( tot ce tine de ea) era foarte fierbinte la fel ca si capatul incarcatorului iar pe spatele telefonului deasupra slotului de microusb era putin topit . Cum ziceam, l-am scos de la incarcat si vreo 2 minute se tot restarta animatia cum ca se incarca bateria . I-am scos bateria, i-am dat o resetare din fabrica pentru ca atunci cand il deschideam normal imi arata ca se incarca. Aveam circa 40 % bateria care m-a tinut pana astazi. Cand am dat sa il pun la incarcat, acelasi lucru ( iar miroase a ars, dupa doar 10 secunde) .

Problema de hardware cu siguranta. Din cate stiu telefoanele astea au un circuit care deviaza accesul curentului electric la baterie atunci cand bateria este incarcata. Tu daca iti pui telefonul la incarcat zi de zi sau odata la doua zile de la 9 seara pana dimineata el deviaza curentul de la baterie pana nu mai reuseste si cedeaza, se supraincalzesre si topeste plasticul. Bine ca ai observat ca miroade a ars, altfel se topea bateria si odata cu ea placa de baza.

Nu am inventat eu asta, am citit acum cateva luni pe xda cateva lucruri legate de baterie si le-am retinut.

Poti sa il duci la service si e reparat gratis daca ai garantie sau contra cost daca nu. Altfel, il poti vinde pentru piese sau il lasi in sertar sa adune praf. Nu stiu altceva ce sa spun..

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Ei, da. Cedeaza devierea sau ce?

Acolo exista un simplu regulator de tensiune si curent. Care apropos, una-i una, alta-i alta.

La tine a picat regulatorul, fara doar si poate.

Eu de cand am smartphone-uri, numai asa fac, il bag seara la incarcat si-l scot numai a doua zi dimineata si pana acum am avut cateva jucarii si nu s-a stricat niciuna. La tine e un simplu accident, nu l-ai cauzat tu.

Daca ai garantie, du-l repede in service, daca nu ai, poti incerca sa-l desfaci si sa vezi daca e ceva pe acolo ars, umflat, afumat.