Clicky

Jump to content
Feri

Accesorii pt telefoanele noastre

Recommended Posts

@ionel, te-ai gandit si la varianta achiztionarii unor perechi de casti originale: http://dx.com/p/samsung-ehs64a-stereo-in-ear-earphones-w-mic-volume-control-for-galaxy-note-2-n7100-white-191862 . Costa doar 15-16 lei ( cutransport gratuit), si crede-ma, are un coleg S3, iar cand isi aduce castile...... e prapad :) . Daca nu ma insel, in review-ul lui Note 2 spunea Alex ca, castile de la Note 2 sunt mai bune ca cele de la S3, deci... Si vad ca si astea au 3 dungi :)

Stiu ca mai avem membri pe forum care au cumparat de la www.dx.com si sunt foarte incantati.

Dungi pe jack? Păi ce treabă au dungile cu modul în care se aud?

Åži căști de calitate la 15 lei? Mă îndoiesc.

Nu știu dacă s3-ul are căști diferite de note 2.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Nu stiu. Asa a zis @ionel. Ca lui i se par mai bune castile cu 3 dungi.

Eu de DX.com am auzit de la feri care se declara foarte incantat de produsele pe care le-a comandat la preturi foarte avantajoase.

Iar in descriere scrie Genuine, cuvant care stiu ca se regaseste la produsele originale pe site-uri-le de vanzari.

Guest Deio

ce "dungi" pe conector jack? :))

Alea sunt pentru stereo + microfon pentru ca telefoanele au si posibilitatea de hands-free. Cele din pachet intotdeauna sunt asa, iar unele din comert sunt si casti stereo simple :P

Le-am luat luni pentru Nokia N900 și nu se potrivesc. Când vreau să ascult muzică gâjâie foarte tare. Probabil nu se potrivesc cu jack-ul. Din câte am mai săpat se pare că problema este la jack-ul meu. Și culmea culmilor nici la Cedar nu cântă, și el are același bucluc. Și se pare că am dat 40 de lei degeaba. Și la magazin nici n-au vrut să mi le schimbe :(

Multumim ca ne-ai lamurit.

Daca tot vad ca te pricepi, ma poti lamuri si pe mine cu ceva ? Am inteles ca mufele galbelene (Gold) se aud mai bine decat cele argintii (Silver), ceea ce mi se pare foarte ciudat.

Guest Deio

Castile recomandate pentru ascultat sunt doar cele cu jack stereo, alte tipuri de casti nu sunt recomandate, chinezii uneori incurca pozitiile corecte si probabil ca ai luat casti care au un fir legat la microfon si de aceea au zgomot.

Adica ai luat casti cu jack triplu, dar chinezu a gresit si a lipit o boxa la microfon, in loc sa lipeasca corect R + L la jack. Se mai intampla, defect de fabricatie.

Eu am inteles ce ai patit. Imi pare rau ca nu poti rezolva.

Edit:

Am vazut ca a intrebat Andrey despre conectori. Cei din aur sunt mai calitativi, implicit si castile sunt mult mai bune, aurul face doar conexiune perfecta si fara pierderi, nu imbunatateste calitatea audio :)

Păi dracii aia de la Helios nu vor să mi le schimbe. La Samsung Wave Y a lui sora mea merg perfect, la PC la fel, ăla de la magazin pe un HTC Hero perfect....numai la mine gâjâie. Și de aia m-am gândit la niște căști Sony sau Altec Lansing, că tot vine ziua mea. Căștile mele nu au și microfon sunt doar pentru ascultat. Doar că nu cu N900, ci cu Samsung, Iphone și alte jucărele scumpe ce nu mi le permit :(

Nu stiu. Asa a zis @ionel. Ca lui i se par mai bune castile cu 3 dungi.

Eu de DX.com am auzit de la feri care se declara foarte incantat de produsele pe care le-a comandat la preturi foarte avantajoase.

Iar in descriere scrie Genuine, cuvant care stiu ca se regaseste la produsele originale pe site-uri-le de vanzari.

Da, nici vorba. E o simpla imtamplare. Nu are nicio legatura. A explicat Deio pe indelete de ce ai mai multe inele, ca nu-s dungi.

Cat priveste mufele aurite, atunci cand exista, arata ca acele casti sunt de ceva mai mare calitate decat celelalte, aurul aici nu va ajuta la un contact mai bun, curentii sunt destul de mici.

Dar nu intotdeauna mufele galbele sunt si aurite. Am vazut mufe galbene care au oxidat grosolan dupa ceva vreme.

Oricum, niste casti de 15-16 lei, asa cum spuneam, nu pot fi unele de calitate. Probabil ca nu se ridica nici la nivelul celor stock de pe Note sau seria S.

Păi dracii aia de la Helios nu vor să mi le schimbe. La Samsung Wave Y a lui sora mea merg perfect, la PC la fel, ăla de la magazin pe un HTC Hero perfect....numai la mine gâjâie. Și de aia m-am gândit la niște căști Sony sau Altec Lansing, că tot vine ziua mea. Căștile mele nu au și microfon sunt doar pentru ascultat. Doar că nu cu N900, ci cu Samsung, Iphone și alte jucărele scumpe ce nu mi le permit :(

Stai sa pricep. Castile merg pe alt terminal? Daca da, atunci nu cred ca mai e ce spunea Deio, cum ca un chinez chior a legat firele aiurea. Sau poate aveau robotii beti... :P

Dar alte casti merg pe telefonul tau? Ca mi-e sa nu ai ceva probleme cu terminalul...

Da fără probleme, dar doar alea cu 2 inele pe jack, nu cu 3. La alea cu trei gâjâie foarte tare. Și n-am știut până n-am pățit-o. La Cedar se aud execrabil trebuie să nu fie le scoți puțin și atunci aud doar într-o cască. Le-am pus pe un site de anunțuri să văd că până acum nimeni nu le vrea :(, cred că până la urmă le dau în familie, că la Wave Y-ul soră-mii merg perfect.

Guest Deio

e clar atunci, castile cu 3 inele nu se potrivesc la telefoanele tale din pacate. Nu sunt defecte, ci incompatibile.

Nu ar trebui sa fie asa. Cel de-al treilea inel este in locul unde la cel cu doua inele este masa.

Adica, mufa din telefonul tau ar trebui sa puna la masa acel inel in plus. Probabil ca acel contact din interiorul mufei tale, ma refer la cel de masa, lamela respectiva in loc sa se aseze la baza mufei castilor, se aseaza exact pe inelul ala inseriand astfel microfonul cu castile. De aici si zgomotul.

Doamne e un zgomot teribil. Dacă le bag în urechi zici că am o drujbă. La PC merg perfect. Asta e, n-am căscat ochii acum o să mai deschid odată portofelul :(

Caut o folie buna pt. Nexus 7, de preferat anti-amprentre si cat mai transparenta. Ce imi recomandati ?

Cred ca o cumpar pe aia... Am vazut ca dau 2 folii in pachet, probabil una mata si una lucioasa.. Pe care imi recomanzi sa o pun ?

Edited by denis

Guest Deio

Pai is doua in pachet, cea mata este antireflectiva, cea lucioasa e ca si cand nu ai avea folie, protejeaza la zgarieturi.

Deio, mobiledirect au sediu in Bucuresti? Vreau sa-mi cumpar ceva huse si carcase pentru S4,dar prefer sa le ridic personal.

Te cred, insa pana nu vad eu cu ochii mei accesoriile, nu ma risc sa cumpar. Pozele de pe site difera de realitate. Daca altceva as cumpara fara probleme online, la accesorii prefer sa le vad si sa le simt, ca sa n-am surprize.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Ma duc azi la 24gsm sa-mi pun folie si sa-mi iau o husa sau carcasa. Dupa aia probabil ca o sa-mi comand ceva de pe ebay sau amazon.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Foloseste cineva huse gel TPU de la Cubz ? Isi merita bani sau mai bine fara ? Ca am cumparat o husa gen flip cred si cand am ajuns acasa surpriza : nu are gaura pt. difuzor.. E de la aha.

Asta fiind din gel probabil are gaura in spate pt. difuzor nu ?