Clicky

Jump to content

Instalare Custom ROM pe telefoanele LG

Recommended Posts

LG OPTIMUS 2X ... (p990) am cautat dar nimic care sa ma ajute.

Acest tutorial sa fie bun?

Da,este bun,dar depinde ce ai acum pe telefon. Ai omis sa-mi raspunzi...ce rom ai avut inainte si ce rom ai instalat?Daca nu imi raspunzi la aceasta intrebare.....cum vrei sa fi ajutat?

Functioneaza pe orice telefon Android.

1. Primul pas il reprezinta descarcarea software-ului de ROOT. Il puteti gasii aici: http://www.unlockroot.com/

2. Conectati telefonul in modul Debugging ( Settings - Applications - Development - USB Debugging )

3. Rulati programul UnlockRoot.exe. Asteptati ca telefonul sa fie detectat.

4. Alegeti tipul de telefon pe care il aveti.

5. Click pe ROOT pentru a incepe procesul de rootare.

6. Asteapta ca procesul de rootare sa se termine ( o sa apara un mesaj in care spune ca telefonul a fost rootat)

6. Pasul final il reprezinta restartarea telefonului ca sa aveti un telefon rootat.

Spor la treaba !

Asta am facut.

Normal ca nu iti mai face restore....deoarece s-a modificat partitia...etc.Este un rom bazat pe CM9 care isi face altfel partitiile.

Incearca sa reinstalezi din nou nova rebuild.Ca sa intri in recovery tine apasat power+volum down pana intra telefonul in recovery

Pai am incercat de mii de ori si n-am reusit. Mereu face cum ti-am zis mai sus

Apare emblema, dupa care dispare, se face un negru inchis, dupa iar apare emblema si tot asa. :(

Atunci....smartflash....adica acel video cu o pagina in urma,dar o sa ai nevoie si de soft pt el.

Vezi ca la acel filmulet pe youtube ai si descriere+link la cum se face.

http://www.modaco.com/topic/335494-11-nov-smartflash-stock-baseband-release-103521-20110725-v20l-version/

Da,este o soft oficial Froyo daca nu ma insel v10d ,este gb v20l,dar trebuie sa-l urc pe dropbox.Are c-am 600MB....

Dupa aia....faci update oficial la GB sau ICS oficial cu LG Toll Updater.

Sincer, nu folosesc nici una..... dar ma poți suna sau te sun eu. Numărul îl găsești pe pm

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Deci,

Cand ai toate driverele instalate poti incepe resoftarea cu smartflash. In linkul de mai jos softul stock GB v20l arhivat.Descarci softul si il dezrahivezi.In folderul dezarhivat vei avea 2 fisiere pe care le voi incarca in aplicatie conform filmulet.Atentie ce fisier unde il incarci.

Dupa ce ai incarcat fisierele,trebuie sa conectezi telefonul cu bateria scoasa.Conectezi cablu usb la telefon si pc si ti apasat doar tasta volum down pana apare acea animatie ca in filmulet.La conectare pe pc se vor mai instala ceva drivere,iar cand acelea sau instalat poti incepe rescrierea softului.

Atentie!!!

Recomandarea mea este ca telefonul sa fie conectat la un port usb din spatele pc-ului si nu la cele din fata sau hub-uri.Este recomandat ca pc-ul sa aiba windows 7,nu stiu cum merge pe xp.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/70484883/BIN_LGP990AT-00-V20l-EUR-XX-OCT-20-2011%2B0.zip

Succes ;)

da

In caz ca nu vrea....incearca cu bateria in telefon.

Eu cand am folosit smartflash mi-a mers fara probleme.Exact ca in filmulet.

Daca este tot instalat pe PC ar trebui sa mearga ;)

Daca nu merge....inseamna ca lipseste vreun driver.Alta explicatie nu am.

Cu placere,

Norocul tau este ca m-ai prins mai liber astazi :)

Daca vrei sa faci root si instalari custom rom....ne auzim in weekend.Inainte de a instala ceva(root,custom rom)mai bine intrebati pe aici si dupa aia va apucati de instalari.

O sa vreau sa-i fac update la o versiunea ICS ca cea officiala nu suporta actualizarea ... asa zice.

Ca nu exista actualizare ptr el.

Un ICS neoficial bun ?

Da se poate,doar ca trebuie root la telefon.

Ma mira ca nu vrea actualizare ca eu cand am  folosit smartflash exact acel v20l l-am instalat.Apoi prin Lg Updater am facut update la ICS Oficial.

De unde este cumparat telefonul?