Clicky

Jump to content

KitKat oficial pentru Note 3 SM-N9005

Recommended Posts

• Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Gata. am facut upgrade la 4.4.2. Tot procesul a durat foarte repede ..cred ca 5-7 minute. Nu am pierdut nimic din telefon (agenda, poze, note, muzica). Husa S-view functioneaza normal, fara nici o pro

Nu mai este test, este oficial, vine deja OTA in Polonia, la o zi diferenta dupa leak a aparut oficial. Nu "tripuie" knoxul nici versiunea de test si nici cea din Polonia pentru ca sunt oficiale.  

Detalii aici: http://www.sammobile.com/2014/01/13/breaking-android-4-4-2-kitkat-rolling-out-to-galaxy-note-3-sm-n9005/ Pana acum feedbackul e pozitiv. Astept cu nerabdare sa ajung acasa sa updatez

Posted Images

Salut. O întrebare "blonda". Pe al meu am Knox ul, doar ca eu nu l am instalat /activat. E ok sa il las asa sau pentru update când va ajunge OTA, va trebui sa îl instalez?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Cred ca tu vorbesti de layer-ul de securitate sporita pentru aplicatii business, de care se vorbea zilele astea ca ar avea gauri si Samsung a dezmintit, nu de chestia care nu te lasa sa mai faci root / custom, care tot asa se numeste. Sau o fi tinand de aceeasi facilitate.

e doar test Firmware, nu il instalez ca poate imi tripuie Knox-ul. Astept sa apara ca OTA.

Nu mai este test, este oficial, vine deja OTA in Polonia, la o zi diferenta dupa leak a aparut oficial. Nu "tripuie" knoxul nici versiunea de test si nici cea din Polonia pentru ca sunt oficiale.

Salut. O întrebare "blonda". Pe al meu am Knox ul, doar ca eu nu l am instalat /activat. E ok sa il las asa sau pentru update când va ajunge OTA, va trebui sa îl instalez?

Un raspuns "blond". Este OK sa il lasi asa, nu conteaza ce faci cu el.

Ce e nou?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Din observatii:

• icoane albe in loc de cele verzi (baterie, ceas, etc)
  • mai mult RAM disponibil 2,71GB acum
  • lockscreen nou cu icoana de camera
  • pare sa se miste mult mai fluent (evident ca aici e subiectiva treaba, dar diferenta pare mare)

Revin dupa ce ma mai joc cu el.

Knox-ul este activ tot timpul, nu necesita user intervention. Aplicatia este pentru corporate, similara cu securitatea pe Apple, daca nu o folosesti, Knox-ul este totusi activ si poate detecta modificari in sistem.

Referitor la ROM, nu pot confirma nici infirma ca trip-uie Knox-ul, chiar daca este oficial, tool-ul este ODIN, programul de service Samsung si telefonul poate detecta modificare in sistem si astfel sa iti apara Knox Status 0x1. Eu nu as vrea.

Nu m-am informat daca si altii au pus acest ROM de test, dar am sa mai caut sa vad cum stau cu statusul. Chiar daca Knox = 0x0, e posibil sa iti apara ROM Firmware = Custom.

Si mai e ceva. Instaland un ROM de test, sau non OTA, e posibil sa nu primesti alte OTA-uri, pentru ca difera CSC-ul. De obicei asta functioneaza daca ai acelasi CSC.

Edit: Din cate am citit pe interminabilele topice XDA :angry: , iti trip-uie Knox-ul si exista riscuri mari de bootloop. Asa ca asteptam :P

Knox-ul este activ tot timpul, nu necesita user intervention. Aplicatia este pentru corporate, similara cu securitatea pe Apple, daca nu o folosesti, Knox-ul este totusi activ si poate detecta modificari in sistem.

Referitor la ROM, nu pot confirma nici infirma ca trip-uie Knox-ul, chiar daca este oficial, tool-ul este ODIN, programul de service Samsung si telefonul poate detecta modificare in sistem si astfel sa iti apara Knox Status 0x1. Eu nu as vrea.

Nu m-am informat daca si altii au pus acest ROM de test, dar am sa mai caut sa vad cum stau cu statusul. Chiar daca Knox = 0x0, e posibil sa iti apara ROM Firmware = Custom.

Si mai e ceva. Instaland un ROM de test, sau non OTA, e posibil sa nu primesti alte OTA-uri, pentru ca difera CSC-ul. De obicei asta functioneaza daca ai acelasi CSC.

Cu tripuitul ti-am explicat din proprie experienta nu din ce am citit inainte sau dupa update pe net. Nu tripuie si nici nu apare custom. Pentru instalare chiar este necesar sa bifezi in ODIN optiunea de Phone bootloader update. Ti-as pune screenshot dar cum am rootat ulterior cu CF Auto Root este evident ca knoxul e 0x1. Restul e OK. Apropos de root, variantele fara tripuit (ex delavega) nu mai functioneaza (inca) pentru ca Samsung a patchuit bootloaderul, asa ca am ales root in cunostinta de cauza.

Referitor la OTA: nu "e posibil sa nu mai primesti alte OTA" ci este SIGUR ca nu mai primesti OTA in Romania daca ai schimbat csc-ul pe Polonia :). Imediat ce apare versiunea oficial in Romania o poti instala si ai rezolvat si problema asta.

Edit. Dupa cum am subliniat, este necesara bifarea optiunii de de Phone bootloader update in Odin v3.09. Daca nu o faci ai bootloop. :) via XDA. Bootloop, brick or knox 0x1 ai si daca nu citesti cu atentie ce scrie pe forumul xda sau pe orice alt forum. :)

PS Nu vreau sa sune a polemica, daca suna imi cer scuze. Cei care trec la fapte, precum si majoritatea celor care citesc acest topic inteleg atat despre ce vorbim cat si riscurile pe care le implica operatia.

Edited by Schtutz

Daca instalezi KitKat Polonia cu Odin 3.7,nu trebuie bifat la "bootloader" nimic. Asta in cazul in care ai ROM-ul format dintr-un singur fisier.

Si CSC - ul ramane cel de Romania daca ai avut CSC-ROM. Daca telefonul e branduit si CSC-ul lui, nu apare in CSC-ul multiplu al ROM-ului de Polonia, atunci implicit, o sa apara CSC - XEO (Polonia).

Sent from my SM-N9005

O treaba urata pana acum, legata de KitKat este ca se verifica tipul cipului care activeaza Sview si daca nu este original Samsung, functia SView nu mai functioneaza. Eu personal am o carcasa Spiegen SlimArmor View, care pe 4.3 functiona, pe 4.4 nu mai merge :(. Singura functionala ramane husa originala Samsung SView Cover. Aviz amatorilor. O alta treaba urata este ca odata upgradat bootloaderul, intoarcerea la versiunea 4.3 nu mai este (inca) posibila.

O treaba urata pana acum, legata de KitKat este ca se verifica tipul cipului care activeaza Sview si daca nu este original Samsung, functia SView nu mai functioneaza. Eu personal am o carcasa Spiegen SlimArmor View, care pe 4.3 functiona, pe 4.4 nu mai merge :(. Singura functionala ramane husa originala Samsung SView Cover. Aviz amatorilor. O alta treaba urata este ca odata upgradat bootloaderul, intoarcerea la versiunea 4.3 nu mai este (inca) posibila.

Sa înțeleg ca încet încet ajungem ca bietul Toby.... Cand era întrebat cum îl cheamă el zicea Kunta Kinte și... Jap isi lua un bici pe spinare.

Asa și noi cu Samsung.... Ne o vor trage peste bot, una într-una dacă ne dorim sa nu fim înregimentați total.

Ce politica aiurea față de clienți :(

Cam asa ceva. Eu unul sunt extrem de nervos pe treaba cu SViewul in conditiile in care am cumparat carcasa Spiegen la precomanda din US (Amazon), cu un pret usturator si am platit si tva la ridicarea ei. Aveam variante fake garla, dar am preferat originalul pentru a evita exact ce patesc acum. Nu mai spun ca Spiegen tace malc desi multa lume le-a scris pe tema asta (deh, vand o carcasa scumpa dotata cu un chip cumparat din colt). 

Eu am Slim Body Armor tot de la ei asa ca nu ma va afecta deloc. Nu sunt fan cover, dar e deranjant sa vezi cum încet, încet ne înfășoară ata în jurul gleznelor deși am dat bănuțul jos. Și nu o mahmudea ci chiar ditai galbenul.

Sunt curios cât de repede o dreg cei de la Spiegen și alții...

Nu e Spigen de vina ci Samsung pentru nesimtire, sa platesti accesoriile lor originale. Asa au facut Apple cu cablurile Lightning.

Eu zic ca sunt si unii si altii. La Samsung e evident. Spiegen ca vinde scump un produs (excelent dealtfel), facand reclama la o functie care nu mai functioneaza, si ca in ciuda nenumaratelor emailuri trimise de cei care au cumparat produsul, nu are niciunfel de reactie.

O vor drege cumva ca altfel le scad încasările. Știu și ei câte unități vând Samsung și atunci e problema pana când vor adapta produsul.... Sau il opresc din fabricație și lasă bumper ele și modelul pe care îl am eu pentru cei neatenți care își trântesc sculele de pământ :))

Eu am Slim Body Armor tot de la ei asa ca nu ma va afecta deloc. Nu sunt fan cover, dar e deranjant sa vezi cum încet, încet ne înfășoară ata în jurul gleznelor deși am dat bănuțul jos. Și nu o mahmudea ci chiar ditai galbenul.

Sunt curios cât de repede o dreg cei de la Spiegen și alții...

Nu stiu daca o dreg, iar daca solutia este sa-mi dea banii inapoi iar eu sa trimit produsul, ma lipsesc.

Sa facem un calcul, chiar daca el nu dovedeste altceva decat prostia unui cumparator ca mine? 

Pret produs: 198RON; Transport: 48RON; TVA (platit la posta): 41RON Total: 287RON Daca trimit inapoi produsul imi da cineva inapoi TVAul si Transportul?

La data cumpararii nu exista problema asta. E ca si cand as cere returnarea banilor la o Dacie 1300 pe motiv ca nu se mai gaseste benzina fara plumb.

Sau sa le spună celor de la Samsung... Bah nu fiti Pufi de Corporație ca de aceea pe unde va prind aia cu Mărul v-o trag pe la colturi. Huooo :)