Clicky

Jump to content
Cozo iTz

Formatare baterie

Recommended Posts

Salut ! Astazi mi-am cumparat un LG Optimus L5 II si vreau sa stiu daca mai e nevoie sa mai formatez bateria(sa il las sa se descarce de tot si sa il las la incarcat 12h), ca la telefoanele "vechi" .

Este Li-ion, nu e necesara formatarea, e bine doar o calibrare odata la luna, baterycalibration din market...

Sent from my S500 using Tapatalk 2

Stai foarte linistit, nu e nevoie de formatare.

Testat direct.

Asociatul meu in firma isi cumpara mereu aceleasi lucruri electronice ca si mine si mereu in acelasi timp.

Astfel, S1, S2, Note1 au fost cumparate cate 2 bucati.

La fiecare dintre ele, el a formatat bateriile si eu nu la ale mele.

Nu exista nicio diferenta vizibila intre aceste baterii, a lui si a mea, dupa perioade mari de timp.

Dar ori de cate ori am cumparat un telefon, aia de la magazine nu au uitat sa-mi spuna s-o formatez si imi si explicau si cum.

Daca Gogu srl imi zicea asta, mai era cum mai era, Dar cand imi spun asta aia de la Germanos, Vodafone si Emag, deja e clar cam cat stiu oamenii.

Devine obositoare asta cu formatarea.

Iti recomand un incarcator universal pentru acumulatori, incarci cu 10A si descarci tot la fel, intr-o ora il rezolvi pe telefon ;)

Formatare nu e nevoie.Am vazut ca unii producatori recomanda o incarcare full inainte de utilizare.Eu mai recomand ca odata pe luna sa faci un ciclu complet de incarcare: o lasi sa se descarce pana avetizeaza si apoi o lasi la incarcat pana la 100% .Nu stiu daca ajuta dar la mine functioneaza.Cand zic asta ma bazez pe faptul ca bateriile de litiu au un numar limitat de incarcari si daca o folosesti in cicluri complete maresti numarul de zile/ani in care o poti folosi.

Recomandarea cu incarcarea completa e pe motiv ca nu se stie de cand sta prin depozite si cat e de descarcata la prima folosire. Si ca sa nu se atace cumparatorul ca si-a luat telefon de 3.000 de lei, i-a bagat SIM, a plecat imediat de acasa si intr-o ora i s-a descarcat.

Sa-l stăpânești sănătos! Si eu am unul asemănător, luat de la Germanos anul trecut la inceputul verii si sunt multumit de el, mai ales ca il folosesc putin la jocuri si browsing, mai mult funcția de bază. Ce nu-mi place dupa update-ul la jeleu (4.1.2) e ca se descarca mai repede, chiar in stand-by. Înainte ma tinea peste 3 zile, acum in maxim 2 s-a dus, hai 2 si ceva.

Nu l-am formatat.

Trimis de pe al meu GT-N8000 folosind Tapatalk

Eu in 3 luni l-am descarcat pe al meu pana s-a inchis de 50 de ori, il incarc de 2-3 ori pe zi pentru ca il folosesc mult, mai ales cand sunt schimbul de noapte...... numai angajati neproductivi in Romania :D care in loc sa munceasca, freaca ecranul telefonului.

Într-adevăr, informații bune și cu explicații. E de retinut ca nu trebuie sa se folosească task killere, aplicații de economisire a bateriei. Asa ceva nu exista, creează doar CPU load fără folos. Am avut si Battery Guru de la Qualcomm, nimic special. Activează Wifi-ul când nu trebuie, te trezeai cu notificări de pe forumuri când tu știai ca ai oprit netul.

Trimis de pe Nexus 5

Eu in 3 luni l-am descarcat pe al meu pana s-a inchis de 50 de ori, il incarc de 2-3 ori pe zi pentru ca il folosesc mult, mai ales cand sunt schimbul de noapte...... numai angajati neproductivi in Romania :D care in loc sa munceasca, freaca ecranul telefonului.

E tanar. Ca si la oameni, pacatele tineretii se platesc la batranete :D Adica sa-l vezi peste doi ani cum si cat il mai tine bateria.

Nu l-am mai descarcat la 0 , cel mult 10-15% si dupa incarcare , task killere nu folosesc  si aplicatii de economisire a bateriei folosesc power tune up de la bitdefender , mai mult pentru cleaner . Stiti alte aplicatii bune ,aici ma refer la aplicatii de ge cleaner 

Edited by Cozo iTz