Clicky

Jump to content
Enache Shi Punct

Problema Samsung Galaxy Note II

Recommended Posts

Am si eu o problema cu telefonul.

Vorbeam la el si dintr-o data display-ul sa stins,telefonul functiona dar display-ul era negru,l-am stins l-am aprins iar si tot negru ramane( nu vad nici macar logo samsung ).

Ce credeti ca ar putea avea? Sau gata e mort?

Înțeleg că telefonul se deschide si funcționează corect, doar ca nu se mai aprinde display-ul, nu?

Uită-te cumva dintr-o parte, in lumina, mișcând planul telefonului și ar trebui să vezi ceva umbre care ar alcătui imaginea.

Dacă e așa, înseamnă că s-a dus partea de backlight, iar dacă nu vezi nimic, s-a dus display-ul de tot.

In ambele situații trebuie service.

Dacă nu mai au garantie la el și te pricepi sa ții o șurubelniță in mână, poți să încerci să-l desfaci, in speranța că s-a întâmplat ceva la conectorul display-ului, deși nu cred.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

buna firmware-ul meu e pe China si nu ma lasa sa intru pe play store deoarece nu pot sa adaug contul meu de google, recent am citit pe net cum ca ar fi o solutie sa instalez cwm si sami rootez telefonul iar apoi sa imi bag firmware-ul care e pe India acuma nu stiu cat de sigura e treaba asta si nici nu vreau sami brickuiesc telefonul exista oare vreo solutie in cazul acesta?

Poti sa pui cu Odin ce rom vrei tu. Fara sa mai faci altceva. Aici ma refeream la rom stock. Desigur ca poti pune cwm ulterior si sa faci ce vrei cu telefonul. :D

Atentie la Knox insa, daca pui 4.3 stock, mai mult ca sigur are bootloader cu Knox inclus si vei avea acel flag, care se va declansa odata ce te vei "juca" cu telefonul, si nu il vei mai putea reseta. Asta inseamna, poate stii, pierderea garantiei, in caz ca esti interesat de asa ceva.

problema este ca a incercat un prieten sami bage 4.3 de la Cosmote dar nu ia dat voie adica se bloca si neam uitat la modelul telefonului si ii din China din cate am inteles avea garantie la el inainte dar asta nu ma intereseaza si pana la urma a bagat firmware-ul din China oare sa incerc cu alt firmware din Europa sau?

daca telefonul a fost cumparat din china, acesta vine cu un bootloader modificat fata de modelul european.

solitia pt a pune un firmware european este mobile odin. telefonul trebuie rootat prin odin cu cf auto root iar apoi din mobile odin sa flasuiesti kernel, modem, system etc.

sursa: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=34258358&postcount=18

Am descfacut astazi telefonul si am deconectat display-ul de pe placa de baza si l-am conectat iar si dupa s-a aprins dar acum a cedat iar..oare ce o avea?

decat sa te apuci sa umblii la partea de conectica, mai bine ceri o constatare la un service autorizat de producator. sa-ti zica un cost estimate si daca e ok sa ti-l faca, cu garantie la manopera