Clicky

Jump to content
Ionut Eu

Ajutor pentru achizitionarea unui Note 2

Recommended Posts

Salut , vreau sa-mi cumpăr un tel.(Note 2) scond.... Înainte am avut iOS si as vrea sa știu la ce sa am uit la telefon când il voi avea in mana ca acasă sa nu am surprize neplăcute; ce ar trebui sa testez, care sunt cele mai întâlnite probleme din ce știți voi... As vrea daca se poate sa îmi si explicați termenii pe care ii folosiți(cum sunt pe iOS dfu, safe mode, recoveri mode...)

Multumesc !

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk - now Free

Salut , vreau sa-mi cumpăr un tel.(Note 2) scond.... Înainte am avut iOS si as vrea sa știu la ce sa am uit la telefon când il voi avea in mana ca acasă sa nu am surprize neplăcute; ce ar trebui sa testez, care sunt cele mai întâlnite probleme din ce știți voi... As vrea daca se poate sa îmi si explicați termenii pe care ii folosiți(cum sunt pe iOS dfu, safe mode, recoveri mode...)

Multumesc !

Cel mai important la note 2 e sa ai garantie valabila pentru ca exista sansa sa fie afectat de sds (sudden death syndrome) . Sa verifici neaparat daca e afectat folosind o aplicatie din play store numita "eMMC Check" . O rulezi si vezi ce tip de chip de memorie ai. Daca iti zice: Type: VTU00M

FwRev: 0xf1

atunci sa te feresti, sa nu l cumperi pentru ca e memoria cu probleme. Doar cele de 16 gb sunt afectate de sds. De asemenea sa verifici in setari la status daca scrie "oficial" sau "modificat" , asa stii daca a fost umblat la soft.

Sent from Note 3 SM-N9005

Cel mai important la note 2 e sa ai garantie valabila pentru ca exista sansa sa fie afectat de sds (sudden death syndrome) . Sa verifici neaparat daca e afectat folosind o aplicatie din play store numita "eMMC Check" . O rulezi si vezi ce tip de chip de memorie ai. Daca iti zice: Type: VTU00M

FwRev: 0xf1

atunci sa te feresti, sa nu l cumperi pentru ca e memoria cu probleme. Doar cele de 16 gb sunt afectate de sds. De asemenea sa verifici in setari la status daca scrie "oficial" sau "modificat" , asa stii daca a fost umblat la soft.

Multumesc pentru răspuns chiar m-a ajuta acest sfat:) încă o întrebare memoriile afectate sunt doar acelea pe care mi le-ai spus mai sus ?

Mai aștept si alte rapsunsuri ;)

Edited by Ionut Eu

Programul de care îți spunea colegul mai sus îți spune in clar dacă e sane sau insane chip, așa încât nu e nevoie să ții minte ce coduri sunt ok sau nu.

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk

Multumesc pentru răspuns chiar m-a ajuta acest sfat:) încă o întrebare memoriile afectate sunt doar acelea pe care mi le-ai spus mai sus ?

Mai aștept si alte rapsunsuri ;)

vtu00m e asa zisul "insane chip" care se gaseste si pe galaxy s3 16 gb. Daca vezi ca telefonul are mici "freeze-uri" cand il "butonezi" inseamna ca e afectat si e inceputul sfarsitului pentru el.

Edited by ione

vtu00m e asa zisul "insane chip" care se gaseste si pe galaxy s3 16 gb. Daca vezi ca telefonul are mici "freeze-uri" cand il "butonezi" inseamna ca e afectat si e inceputul sfarsitului pentru el. Sent from Note 3 SM-N9005

C e sunt acele "freez-uri" :D scuze daca sunt prea insistent :)

Eu, din cate știu, versiunile mai noi, se povestea despre ele cum ca ar fi rezolvat problema asta.

Dar realitatea pare a fi alta.

Pe xda mai plângeau niște colegi ca au avut sindromul ăsta. Si aveau 4.1.2.

Oricum, este extrem de importantă garanția, eu am pățit-o pe pielea mea.

Al meu este cu chipul bolnav, și văd că după un an încă merge fără probleme. Și telefonul nu a fost menajat..... ma refer că am avut o grămadă de softuri customizate.

Insane chip daca e, ramane pe orice versiune de Android, asta nu se schimba. Versiunea de Android, incepand cu 4.1.2, poate avea implementat un fix/ori mai multe (nu stiu exact) pentru asta si astfel ai scapat de stresul asta. Eu, de exemplu, am insane chip, dar de 14 luni, de cand am telefonul, nu am avut probleme. Cred ca au ajutat fixurile si nu au fost asa, doar de marketing.

Samsung nu recunoaste oficial problema. Au implementat pe ascuns un fix incepand cu 4.1.2 si oricum avand chipul cu probleme nu inseamna ca obligatoriu telefonul se va strica. Procentul e relativ mic la cate zeci de milioane s-au vandut.

Din cate am înțeles, Emmc-ul s-ar degrada la scrieri repetate pe o anumita zona a lui.

Update-ul ar ocoli si nu ar mai permite scrierea in zona cu probleme.