Clicky

Jump to content
Guest Deio

Samsung Galaxy Note Pro(sti)?

Recommended Posts

Guest Deio

Deja incep sa ma satur de compania asta. Peste 3 saptamani la CES, vom vedea noile PET-uri, marca Samsung.

Chiar saptamana trecuta ma gandeam la Note 10.1 2014, parca as face o invarteala sa il greblez. Inutil, ca ma aleg cu un produs EOL.

Pe cine prostesc ei cand lanseaza la 3 luni o tableta noua, sa nu zic de inundatia de telefoane, unele "premium" ? :rolleyes:

Si ce naiba e cu numele asta "PRO"? Adica la CES vom vedea o noua tableta din gama Note, cu 99% specificatii identice cu existentul deja 10.1 doar cu 2" mai urias. Si pentru asta i-au troznit un Pro in coada.

Samsung ar trebui sa concedieze ceva staff de marketing. Adica eu lansez un laptop Deio azi, maine lansez altul cu ecran mai mare, ii troznesc un PRO in coada si o sa sparg piata :))

Nici nu ma mir ca sunt vazuti ca niste "jupani" ai pietei IT. Lanseaza o droaie de produse la scurt timp, pe alea vechi le impusca intr-un gang intunecos, nu cumva sa auda careva de ele sau sa vina ca nu are ultimul Android si se muta pe noile produse, tot asa proaste ca precedentele, dar le mai pun un PRO ca sa mai pacaleasca ceva clienti.

In link-ul de putin mai sus, sunt o gramada de Pro-uri si Lite si naiba mai stie cum le zice, eu am probleme sa retin produsele existente deja, ca sunt prea multe, cand ma intreaba vreunul stiu codurile, dar daca astia fata tablete ca iepurii, o sa le incurcam intre denumiri si asta o spun si altii pe net.

Sunt curios pana unde merge prostia, cat or rezista sa distruga mediul sa produca niste gadgeturi dupa care sa le inlocuiasca rapid cu altele. Consecintele sunt dezastruoase:

- Fragmentare sistem Android

- Programatorii se vor sinucide politic :)) sau vor trece la concurenta (M$, Apple)

- Oamenii nu stiu si nu vor sti ce sa aleaga pe termen mai lung, vor fi frustrati ca la 3 luni tableta lor va fi EOL, valabil si la telefoane.

- Trebuie sa se termine cu prostia asta odata. E exagerat :blink:

Mai e ceva. Am o teorie: Samsung, papagali cum sunt, au vrut sa fure numele "PRO" ca Apple sa nu il foloseasca la noul lor iPad de 13", care ar trebui sa iasa in Martie 2014.

Desi nu poti licentia numele "pro", dar cu asta au furat startul si au scos o tableta de marime similara cu nelansatul iPad Maxi sau Pro.

Topicul l-am pus aici, pana la CES or mai aparea zvonuri si poze, etc.

Exact la acea teorie ma gandeam si eu.Defapt de cand am vazut primul zvon legat de ipad pro ma gandeam ca imediat va aparea si un zvon legat de o tableta samsung .... pro.. Nu m-ar mira ca daca ipad pro va avea ecran de 13" samsung note (pro) sa aiba 13,1".:))

Edited by Andrei P.

Asta arată o lipsă acută de idei și funcționarea doar din inerție. Dar Samsung nu-și dau seama că se joacă cu focul. La fel făceau și cei de la Nokia în 2009 și vedem cu toții unde au ajuns. 

Problema cu companiile astea mamut este că, după ce strâng destulă șuncă adică destul de mulți bani, pur și simplu nu mai inovează. Microsoft a preferat să cheltuiască miliarde de dolari pe marketing decât pe calitatea în sine a produselor sale, la fel face și Samsung. Deja s-a format o cultură Samsung în România, fie că vrem fie că nu prea vrem. 

În privința alegerii sunt sigur că 99% din utilizatorii de Samsung habar n-au sau pur și simplu nu-i interesează aceste aspecte; dacă i-ar interesa o boacănă ca asta și imediat ar fi penalizați.

LE: Andrei fii și tu mai rezonabil, optează pentru Nexus 5 ;).

Guest Deio

Dead on Arrival adica mort la sosire si End of Life adica sfarsit de viata de produs. Se folosesc pentru a evidentia cand un produs este lansat inutil sau se specifica atunci cand viata sau uzura morala intervine, se spune ca nu se mai fabrica si atunci e EOL

Guest Deio

Exact. Samsung sunt acum ca si partidul la putere in Romania, mereu ataca  pe ceilalti (Apple) zicand "cutare e de vina" pentru tot raul din tara asta, sau piata IT :D ca de aia lumea nu vrea produsele lor din PET

De fapt, ei sunt niste plagiatori (aviz amatorilor :P) care atunci cand Marul scoate un produs nou sau e zvon de un produs interesant, hop si ei cu ale lor.

Ce-i interesant, pe afara, sunt atat de mituite publicatiile, de ma mir si ma imprejur cum de nimeni nu remarca asemanarile dintre produse si chiar si nume. Samsung au obiceiul asta de a da bani pentru publicitate negativa, pentru mituit diversi ca sa le bage produsele in fata. Parca sunt mafioti, folosesc tertipurile cele mai josnice sa isi atinga scopurile. Si altii o fac, dar mai ferit, mai ascuns de ochii lumii, sa recunoastem, nimeni nu e perfect.

Sper ca nu sunt printre voi fanatici Samsung :P dar va dau un site, actualizat, care arata cat de plagiatori sunt Samsung: http://samsungcopiesapple.tumblr.com/

Ei nu se sfiiesc sa plagieze, culmea, ca ei sunt cei care sar primii cu gura ca sunt copiati. Nu zic ca nu ar avea intelegeri cu Apple in secret, dar uneori sar calul :ph34r:

Notele astea sunt de vina ca pot sa spun ca sunt un baiat cuminte.Nu ma laud ,dar nu fac prosti,nu beau sau alte aiureli deastea..

Notele astea, intelegi?

De vina sunt oamenii care cumpara, daca nu le-ar cumpara nici dracu produsele, s-ar linisti.

Guest Deio

Campaniile de marketing sunt agresive. Urmariti pe Youtube sa vedeti cum isi promoveaza ei produsele, in ce mod. Functioneaza la multa lume. La noi in Romania s-a creeat conceptia asta gresita ca iPhone este pentru cocalari si manelisti si pipite si atunci de teama de a nu fi marginalizat, s-a ales Samsung. E un lant, o reactie in lant, cand unul alege un tip anume de produs si e Alpha Male sau Female, toti hop dupa el.

Si mai e si factorul pret aici, desi in ultima vreme diferentele nu mai sunt asa mari.

Ciudat este că pipițele, cocalarii, maneliștii se orientează și spre Samsung mai nou. Dar asta nu exclude că Apple sau Samsung nu s-ar potrivi la fel de bine în mâinile unui om de afaceri, utilizator casual an so on. 

Adică există utilizatori care cumpără că au nevoie de un telefon nou și se informează din multe surse înainte de achiziționare, unii care cumpără că sunt fideli unei mărci anume, și alții că e Samsung și dacă e Samsung este neapărat cel mai bun, și este și la modă. Din păcate eu cred că ultima categorie este majoritară indiferent care marcă a fost sau va fi pe val.

Daca oameni sunt spalati pe creier si vad doar firma normal ca vor cumparar doar produsele lor...Am prieteni care au fixuri deastea si degeaba le explic ca nu le poti schimba parerea.L-am intrebat pe unul daca si-ar da s3-ul pe un lg g2 si ghiciti ce a zis?:))

Eu așa pățesc cu hainele. Am fost spălat în creier. Dacă nu sunt de marcă nu le port. Am adus să sufăr în tăcere că producătorul nu face pantofi de alergare și că nu sunt îmbrăcat mono brand. Sufăr enorm!

Mănânci cai?

Qashqai!

Îs urât. Åži aici e public larg, tânăr, matur sau vârstnic și nu pot expune generație tânără la șocuri. Sorry!

Later edit: acum înțelegi?

Mănânci cai?

Qashqai!

Edited by DTTR

Deio, vad ca ești supărat rău pe Pet-uri si nu cred ca greșești foarte tare.

Si pe mine ma irită in draci faptul că au scos miliarde de plastice, care mai de care mai pompos numite, dar mai toate cam tot pe acolo.

Eu am iubit marca asta, dar mi s-a cam luat de ea și mie, cu toate astea, prefer orice marca mărului stricat.

Oricum, m-am potolit, o să stau mult și bine cu șlapul, parca tu îi ziceai asa, nu?

Mie mărul chiar nu-mi spune nimic și dacă ar fi sa aleg intre stricăciune si un lg, n-aș ezita deloc.

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk

Lg scoate produse bune dar au probleme cu vanzarile. G2 au vandut doar 2 milioane de exemplare. Samsung are partile lui negative dar e cel mai oky dintre totii producatorii la alte capitole gen update

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Edited by ionutzvip

Nu apart samsung fiindcă am telefon de la ei dar stau cel mai bine cu updateurile dupa nexus. Au si ei bubele lor. Ii consider un rau mai mic.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk