Clicky

Jump to content

Pasta/Solutie zgarieturi?

Marius

Recommended Posts

Am si eu o intrebare poate ati folosit sau ati auzit ... stiti careva cum as putea scapa de zgarieturile de pe o carcasa metalica , mi-am scapat telefonul jos si s-a cam julit si ma cam "roade"ca se vede naspa pe spate unde a cazut :(

In primul rand, sa ai grija sa nu atingi ecranul niciodata cu paste abrazive.

Apoi, exista o pasta 3M pt polish.

Nu stiu cum se cheama, dar sunt f multe pe net.

Eu am polish-at farurile de la masina.

Edited by mesersmith

asa am gasit si eu pe net Scratch remover la 39 lei nu-i vorba de bani , ci vreau sa fiu sigur ca si-ar face treaba asa cum trebuie ...sa nu ma trezesc dupa ca am frecat telefonul si mai tare dupa ce am dat cu asta... ca asa-i cand ai ghinion :D

Fa-i si tu o poza cu BB zonei afectate de la HTC sa vedem cat de rau e.

Ca daca ai zgaraieturi f adanci, nu merge cu nimic.

Si asigura-te ca nu e carcasa vopsita sau nu are vreun strat depus chimic sau electrochimic..

Edited by mesersmith

Ii cam ciobita carcasa cum a picat telul si se vede urat pe partea cum a picat... maine am sa fac o poza si am sa o uploadez ...ii din aluminiu parca facuta cea de la HTC radar..

Edited by Marius

Dar cu ce ai facut pozele astea?

Plasticul la interior are alta culoare, nu? Ca nu reusesc sa-mi dau seama din poze.

Ca daca e asa, cu o pasta polish nu vei reusi nimi, dimpotriva, vei strica mai rau.

e un gri mai inchis ...ii facut cu BB 8520 :( camera naspa asta e ...am sa mai incerc numai ca batea f tare soarele in camera si poate si de asta a iesit asa naspa

Edited by Marius

Ideea e urmatoarea: pasta de polish contine granule microscopice, ce vor slefui f fin suprafata pe care vrei s-o cureti.

Astfel, daca exista o vopsea, o depunere chimica sau electrochimica foarte subtiri, vei avea surpriza ca daca insisti, sa ramai fara acea suprafata in totalitate pe zona aia.

Asa ca nu te sfatuiesc sa dai cu nimic.

Edited by mesersmith

nah nu pot stii ce substante au mai dat pe HTC ...stiu doar ca-i un material din aluminiu facuta carcasa... mie ciuda ca l-am luat pt o scurta perioada si am zis ca-l dau dupa ...dar asa scade f tare din pret :( si mai bn il pastrez

Da, eu incercam sa-ti spun ca pastele polish se dau numai pe suprafete care sunt facute numai din acelasi tip de material, cum ar fi plasticurile transparente de la faruri de masina, plasticurile de la ecranele telefoanelor, altele decat cele cu touch screen, etc. Adica ceva suficient de gros si care are aceeasi structura pe cateva zecimi de mm grosime.

Eu stiu ca toate telefoanele sunt vopsite prin diferite metode, dar tot vopsite sunt pana la urma.

Asa ca...

Gandeste-te totusi, la a schimba carcasa cu totul, indiferent de care tip este.

Edited by mesersmith