Clicky

Jump to content

Ce telefon sa-mi iau?  

31 members have voted

1. 1. Care se merita?

• Iphone 5
    • HTC One x
    • Samsung Galaxy S3
    • Samsung Galaxy S4
    • Samsung Galaxy Note 2
    • Nexus 4
    • Blackberry Z10
    • Sony Xperia Z

Recommended Posts

Intr-un final,mi-am spart nokia n8-ul meu :)). Asa ca am decis sa-mi cumpar alt telefon,doar ca unul second-hand,pentru ca nu vreau sa dau multi bani pentru un telefon.Am un buget de 1500 lei. Ce imi recomandati?Puteti spune si alte variante,eu doar la astea m-am gandit :). Multumesc anticipat!

Iphone 5, s4---s3, nexus 5, htc one, nokia lumia 920/925 si nu cel din urma note 2!

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Htc One :)
Cu putin efort suplimentar (100-200 Ron il gasesti nou pe okazii ,mercador sau cine stie poate chiar aici pe bazar ;))
iPhone 5 e complet depasit de One si in pkus de asta, la cel negru se zgarie rama laterala extrem de repede iar cel alb e pentrun domnisoare (parere personala  :) )
Bafta

Sent via SM-N9005 using Tapatalk

Edited by Innoxius
fara epitete de genul

Note 2 este foarte bun la baterie (peste S4), dar mai incet ca S4. Iar S4 la baterie este peste toate cele de acolo. Iar daca vrei viteza iPhone 5. Detin S4 si normal ca sunt subiectiv, dar din ce ai pus noi sa alegem eu as alege S4. Ecran mare, margini mici, sunet foarte bun, camera foarte buna, poze cu blit peste toate cele de acolo, Gorilla Glass 3, infrarosu si in sfarsit se misca impecabil si fara lag Samsungul seria Galaxy.

De ce iPhone ? Este telefon de domnisoare, ecran prea mic si OS cu iconite de zici ca sunt acadele. Si pret de cocaina (citat).

HTC One X, am citit numai probleme despre acest telefon, cu ecranul si la update-uri vine la pachet cu bug-uri.

Blackberry sunt in faliment si telefoanele lor de business sunt prea scumpe pentru ce ofera, cel putin pentru un utilizator normal, dintre toate firmele au cele mai slabe camere.

Sony e si scump si nu stiu cate oferte gasesti la mana a doua.

Eu as alege Note 2, este superb si complet, fara grade de comparatie :D sau S3 / S4 / N4.

Samsung-plastic,Touchwiz=> cateodata lag... deasta nu prea inclin spre samsung. Iphone nu am avut niciodata,si IOS-ul se misca bine,si e si facut din aluminiu sau ceva de genu :))

Iti zic ca la automodele, desi e forum de telefoane :

Plastic - usor, ieftin, elastic.

Metal - scump, se zgarie usor, se indoaie, iPhone din cate stiu eu nu este vopsit ca Nokia N8 cu vopsea cu incarcatura electrica ca sa prinda mai bine, deci se zgarie foarte usor si crede-ma ca am vazut modele care aratau urat de tot.

Touchwiz din cate stiu are putin lag doar cand intri la contacte.

iOS-ul se misca bine pentru ca este foarte simplu, nu este complex ca Androidul, nu are widget-uri, nu are multe.

Pe Note 2 eu n-am vazut lag.

Si sa-ti mai dau un exemplu de plastic vs aluminiu sau tabla vs aluminiu, la jantele masinilor, cele de tabla cand se stramba se pot indrepta si cauciucul se lipeste mai bine si nu pierde aer si sunt si mai ieftine.

Cele de aliaj sau aluminiu sunt doar de frumusete si putin mai usoare, crapa sau se stramba si trebuie sa le arunci ca nu mai ai ce sa le faci, nu se lipeste cauciucul la fel de bine si pierd aer.

Edited by n_iulian

bun,m-ai bagat intr-o dilema mai mare. ma faci sa-mi placa note 2...dar spune-mi,e note 2 la fel de rapid pe internet ca si iphone 5? PS: daca imi iau iphone 5,imi iau alb,ca pe acesta nu se vad zgarieturile...

Note 2 este un monstru, bate i5-ul la toate capitolele + baterie inlaturabila ceea ce este un mare avantaj fata de iPhone mai ales la mana a doua, daca are bateria probleme cumperi alta, scoti capacul, desigilezi bateria si o schimbi cu cea noua si apoi inchizi capacul.

La iPhone trebuie sa te duci in service pentru asta.

Citez pe cineva de la un service GSM : "toate iPhone-urile la mana a doua sunt cu probleme".

Edited by n_iulian

Eu iti spun ca vei avea o experienta diferita putin intre WP, iOS si Android.

Alegerea ramane a ta. Nu cred ca ar trebui sa fii influentat (deja esti) prin baliverne gen, iPhone e de domnisoare, Samsung este cel mai tare, LG e slab, si asa mai de parte.

i5, S4, 925, Note 2(mai putin) sunt ultimele generatii, deci te poti astepta la performante foarte bune. Daca vrei browsing nu cred ca ai nevoie de un ecran mare, depinde de persoana. Imi place iOS dar ecranul de 4 nu e de ajuns pentru mine, iar eu cu Androidul nu ma voi intelege niciodata. Si astfel am ajuns la WP, care desi nu e perfect (Microsoft nu vrea sa lanseze o data 8.1 ca sa fixeze niste tampenii enervante...) e pe placul meu.

Tu trebuie sa iti iei un telefon cu care simti ca vei fi impacat chiar daca uneori nu merge conform viziunii tale. Poate iti place designul unuia mai mult? OSul nu este totul. Mai este ecranul (S4), camera (925), fluiditatea (aproape toate 3), designul (i5,925) si eu stiu mai cati alti factori.

Sfatul meu este sa te duci la Altex, Flanco, etc si sa vezi cum iti "vin" telefoanele si apoi sa iti imaginezi cu care dintre ele te vezi peste cateva zile/saptamani. Te rog sa nu ai probleme de personalitate cum multe persoane au (recunosc ca i5s gold e cam "coca", dar fiecare are propriul stil so STFU. OMG E ALB => ESTI FATA... | <<< Lies)

Succes ;)

Edited by Adrian