Clicky

Jump to content

Telefonul Ideal - Cum ar arata daca l-ati putea configura ?

Recommended Posts

Salutare

Sunt curios cum ar arata in opinia voastra telefonul ideal.

Pentru mine ar fi ceva de genul :

Ecran de 6-6.3 inch (folosesc foarte mult telefonul pentru net/e-mail)

Full HD (1980x1080)

Dual sim

Baterie minim 4000 mAh, detasabila

Cel putin 2 Gb de ram

Memorie interna 16 GB minim

Slot card.

In prezent sunt doar cateva telefoane care indeplinesc criteriile astea dar doar partial

De exemplu:

Alcatel one Touch Hero. Are aproape tot mai putin bateria dar are ink cover. Plus ca inca nu a fost lansat.

Htc One Max - nu e dual sim, bateria nu poate fi schimbata si are doar 3400 mAh

Galaxy Mega 6.3 - Nu e dual sim, baterie de doar 3200 mAh, nu are rezolutie Full HD.

Nu inteleg de ce producatorii de telefoane nu fac ceva pentru cresterea capacitatii bateriei.Adica daca tot faci un monstru de telefon, pune-i nene si baterie sa duca. Sa nu stai sa il incarci zilnic..

In prezent am un Galaxy Mega 5.8 Dual Sim, care in conditii de utilizare normala duce 2 zile.L-am luat pe asta ca m-am saturar sa car dupa mine doua televizoare... In trecut am avut HTC HD2, Galaxy S2, Nokia E7, Note 1, Note 2, Lenovo 780

Sunt curios cum arata pentru voi telefonul ideal.

Suma respectelor, Alydor

Design de HTC

Android KitKat stock

Tegra 4 ,2GB RAM

32 GB+ Micro SD

Ecran IPS  5 inch Full HD

Camera de pe lumia 1020 dar fara pretuberanta aceea

Baterie de 3,2000 mAh

vreo 7mm grosime

Edited by Alex Toma

Ideal ar fi un Note 3 dual sim cu autonomie mai bună.

Exista Note 3 dual sim N9002, dar din pacate se gaseste doar la gogu'giesem. Si nu prea am incredere in ei...

Telefon ideal nu exista, e drept. Fiecare are minusuri mai mari sau mai mici. Depinde daca esti dispus sa treci peste acele minusuri. ( A se vedea Alcatelul de exemplu)

Cica S5 va avea 4Gb de ram, baterie de 4000 mAh, scanare de retina (in loc de amprenta) rezolutie de 2560 x 1440, proc pe 64 de biti, 20 MP camera, etc...

Pentru mine ar fi ideal sau Galaxy Mega 6.3 daca ar fi dual sim, sau Alcatel Hero, cu minusul impus de baterie...

Cine stie ce surprize o sa ne aduca viitorul. Ce frumos ar fi sa iti poti configura telefonul cum vrei...

P.S. Va urmaresc de mult, Erwin ma stie de cand imi faceam veacul pe HTC club...

Suma respectelor, Alydor

Telefonul care îl dețin acum este ideal pentru mine :D. Are tot ceea ce îi trebuie și chiar acum nu mai doresc nimic altceva ;).

LE: Poate sună un pic ciudat că eu consider telefonul actual ca fiind perfect, dar chiar este perfect. Dar evident doar din punct de vedere subiectiv.

Problema mare care o sesizez eu acum este că telefoanele au ajuns să ajungă scopuri și nu neapărat mijloace de comunicare exact cum au fost concepute.

Adică câteva briz-briz-uri aduse de la an la an amăgesc milioane de oameni indiferent de tabăra aleasă.

Mi-am dorit doi ani telefonul acesta și răbdarea mi-a fost răsplătită. Totul depinde de cum definim conceptul de telefon mijloc sau scop. La fel este peste tot. Fie că are 4GB RAM sau doar 1GB RAM, fie că are un singur nucleu, fie 8, fie că-l manevrezi cu două mâini sau doar cu una, tot un amărât de telefon rămâne.

Dar și de figura asta mi-a luat mult timp să mă prind.

Edited by ionel

Ideal ar fi o baterie buna sau un management al consumului optimizat astfel incat sa nu fii nevoit sa incarci telefonul zilnic. 3 zile de autonomie a bateriei in conditiile unei utilizari mediu spre intens. Minim 12-16 ore cu ecranul aprins. Cam asta ar fi ideal.

Restul, specificatii tehnice, software, etc e can can.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

• 10 months later...

Foarte adevărat. Bateria e f importanta. Cu al meu Nokia 1520 utilizare intensa reusesc sa,scot un 8 ore . Daca vizionez filme scade destul de repede sa zicem un 5 ore. Îl am de 6 luni cred si e normal in timp sa mai slabeasca.

Concluzionand managementul Windows e f bun din puctul meu de vedere iar un wp cu baterie,de 4000+ ar ajunge la 12 ore lejer.

Eu calculez in ore pentru ca sunt sportiv si deplasările prin tara sunt realizate cu autocarul . Cred ca o investiție intr-un ipad si tel actual m-ar scapa cu adevărat de problema bateriei.

Sau poți să-ți iei o baterie externă de 8-12A și poți să-l încarci de câteva ori din ea. Nu e mai simplu? Și e și mult mai ieftin.

Trimis de pe al meu SM-N910U folosind Tapatalk

E mai ieftin ca ipad insa e un gadget ce mi-l doresc. Am baterie externa insa am deja o cărămidă aka 1520 nu vreau sa am buzunarele tot mai pline :) pt autocar e ok si utila bateria insa pt a fi practic si comod in restul situatiilor as prefera ceva inclus din fabrica .

• 1 month later...