Clicky

Jump to content
Alpe d'Huez

28 de ani cu Microsoft Windows

Recommended Posts

1996 laboratorul de informatică al facultății de științe economice a universității babeș-bolyai... dar nu era cumpărat de mine...

Mănânci cai? Qashqai!

Edited by DTTR

Daca primul SO de la Microsoft a fost MS-DOS 3.01 pe un 286 fara coprocesor matematic si primul compatibil IBM a fost un XT (fara mouse) cu DR-DOS se pune ? Daca vrei neaparat Windows, apai 3.0 a fost pe un 386SX fara coprocesor matematic. Anii nu-i mai stiu.

Hai, ca v-am bagat in ceata, noi astia cu coprocesoare matematice :))

Win 3.1, 1994 laboratoarele UAIC Iași. Nu știu pe ce configurație hardware, oricum se mișca foarte bine. Îmi doream să am și acasă ceva asemănator. Abia în 1997 aveam propriul sistem, tot cu Win 3.1 pe un 486 cu HDD 256MB (un SH). RAM nu mai țin minte cât avea.

1998, Windows 95, Pentium 1, 586 cred, procesor 133 MHz, 16 MB edo / bedo ram, video 2 MB, HDD 1Gb, nu am avut cd-rom, floppy disk 3,5". Când mai avem probleme cu Windows-ul, scoteam HDD și mergeam la un prieten. Instalarea era din dos.

Trimis de pe un... Vapor

Thanks. Dos-ul celor de la Microsoft este acum în siguranță. :-)

Trimis de pe un... Vapor

Edited by katees

2002-2003, Windows XP, AMD Athlon 64 3000+ (1.8 valoare reala),  1GB SD-RAM, HDD 160GB Maxtor S-ATA, placa de baza Asus. placa video Nvidia, monitor CRT Philips, sistem audio 5.1 Jazz Speakers.

In prezent tot acelasi calculator  am :)) are peste 10 ani :D

Din cutia cu maimute am scos acum ceva ani HC90-ul din copilarie. Era plin de Basic si insotit de un casetofon rusesc (cunoscatorii stiu la ce folosea :) ). Primul Windows a fost un 3.1 instalat pe un 286 prin 1994. Primul linux utilizat a fost RedHat 5.1 ,prin 1998 :)

Sent from my HTC One using Tapatalk 4

2002-2003, Windows XP, AMD Athlon 64 3000+ (1.8 valoare reala),  1GB SD-RAM, HDD 160GB Maxtor S-ATA, placa de baza Asus. placa video Nvidia, monitor CRT Philips, sistem audio 5.1 Jazz Speakers.

In prezent tot acelasi calculator  am :)) are peste 10 ani :D

.pe procul ala nu prea aveai cum sa ai sd ram, mai degraba ddr

S-a anuntat Windows 8.2. Mai asteptam, avem deja un Windows 7 care functioneaza bine. Nu ma incalzeste cu nimic momentan sa se incarce Win-ul in 5 secunde.