Clicky

Jump to content

Atentie la factory reset !

Recommended Posts

Aveti grija cand faceti factory reset pe Lumia 920, eu am patit-o azi dimineata. Pe ecran apareau 2 rotite ce se invarteau, si a stat asa aproximativ 2 ore, pana am gasit pe net combinatia Volume down + power. Nu a mers din prima, la a 3-a incercare si-a dat drumul.

Daca patiti aceeasi chestie ( rotitele se invart de 30 min + ), apasati combinatia si asteptati 10 min. Faceti chestia asta pana merge.

La mine a mers din prima.S-a intamplat prima data cand am facut factory reset, dupa aceea nu s-a mai intamplat.Si i-am facut factory reset de 6-7 ori dupa diverse flashuiri de firmware cu amber(nu aparuse cel de Orange oficial) neavand nici o problema.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

E o problema generala. Unii au stat si 24 de ore uitandu-se la rotitele alea si nu li s-a rezolvat. Daca nu merge cu combinatia de butoane, exista o solutie venita de la Nokia, dar care, in caz de probleme care au ca rezultat brick, duce la pierderea garantiei (WTF)

How to easily fix the Lumia reset spinning cogs at home

Ceea ce ai facut tu se numeste soft reset si , teoretic, nu ar trebui sa stearga nimic de pe telefon.

Mai exista si hard reset : se tine apasat butonul de la camera + power+ volume down. Dupa ce telefonul vibreaza tinem apasat 5 sec butonul de la camera si cel volume down.

Cu hard reset se aduce telefonul la setarile din fabrics.

La mine a mers din prima.S-a intamplat prima data cand am facut factory reset, dupa aceea nu s-a mai intamplat.Si i-am facut factory reset de 6-7 ori dupa diverse flashuiri de firmware cu amber(nu aparuse cel de Orange oficial) neavand nici o problema.

Ai incercat pe 920 ? Forumurile de afara sunt pline de topicuri de genul asta

Si as mai avea o problema.. Nu am instalat backup-ul, deci s-a sters tot din telefon. Dupa cateva minute de la resetare am primit un update, l-am instalat dar ceva este schimbat la lista cu aplicatii.. Nu prea stiu cum sa explic asa ca pun 2 poze :

Inainte cum se vedea :

post-9255-0-28912700-1384809960_thumb.jpg

Si dupa :

post-9255-0-73897200-1384809842_thumb.jpg

Dupa cum vedeti au disparut acele litere.. Oare acum am alta versiune de WP ?

Edited by denis

Da, pe 920 , dar am vazut si eu ca se poate bloca si m-am potolit dual ce am instalat firmwareul amber pentru Orange Romania.

Pentru a aparea lista aplicatiilor in ordine alfabetica cu litere trebuie sa ai instalate mai mult de 40 aplicatii.

Nu am garantie, mi-am cam luat teapa cand am cumparat telefonul, la quickmobile costa cu 50 lei mai mult decat am dat eu pe el.. L-am luat desigilat, fara casti si incarcator, cu ecranul zgariat si spatele plin de urme.. Asta patesti daca iei de la magazine gen gabi gsm..

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Am verificat pretul doar la emag unde diferenta era mai mare.. Oricum nu mai conteaza acum, i-am pus folie si husa si nu se mai baga de seama. Alta data nu o sa ma mai las pacalit

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD