Clicky

Jump to content
Andrei P.

Nexus 5, merita?

Recommended Posts

Eu zic ca la pretul lui si la faptul ca are un hardware foarte bun si un software excelent merita.Totusi am vazut multe review-uri pe youtube si toate spuneau ca are bateria slaba,difuzorul e destul de rau , iar camera are unele probleme.Stiu ca sunt probleme de software care se pot rezolva , mai putin bateria

, dar voi ce parere aveti?

SENT FROM MY IPHONE

Am inteles din primele review-uri:  constructia telefonului e cam proasta, bateria sub asteptari, se aude incet difuzorul si camera nu foarte ok desi are OIS...

Eu, deci eu, nu m-as aventura sa-l cumpar acum, mai bine astept pareri, multe pareri , review-uri de la cei care l-au cumparat(testat mai mult de o zi) ca sa-mi fac o idee despre acest terminal.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Sunt fericitul posesor al acestui telefon si pot sa zic ca sunt mandru ca am cheltuit banii cu cap .

Camera este buna, nu exceleaza dar este buna ( Peste S3 ) - PS : Captura video este absolut superba iar mie mi se pare un foarte mare salt.. la S3 captura video uneori era absolut penibila.

Difuzorul este la nivelul s3-ului .

Telefonul este construit ok, nu aluneca doar ca are mici probleme cand transpira mana ( raman urme )

Bateria tine tot cam ca bateria unui s3, am prins o zi si cateva ore de functionare ( Nu l-am forjat sau ceva.. chiesti obisnuite putin fb,mess, deastea.. )

O sa va mai zic in cazul in care doriti alte pareri in cateva zile .. :)

/ Editat \

Edited by SmoKeR#

Chiar, daca ai putea sa postezi niste poze facute cu el in interior, low light(cum zice russu) ar fi bine venite!

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Intrebarile tipice, "daca merita" sunt asa de vagi si deschise la polemici, pareri subiective, incat mereu vei obtine un ghiveci.

Un telefon nu il cumperi "daca merita", ci daca ce ofera, te satisface. Deci, sa nu o lungim prea mult, te satisface ce ofera?

Gasesti la concurenta, un alt model cu dotari mai bune/specificatii, la pret similar? Sau preferi sa obtii cat mai multe functii, chiar daca mai dai o diferenta?

Sau cauti autonomie multa si performanta excelenta, atunci nu alegi in telefon cu baterie de 2500mAh, ci ceva de peste 3000.Etc.

Uită-te la specificațiile lui vs competititorii iar după uită-te și la preț. Eu cred că ști răspunsul.

Dacă mai și ști cu ce se mânăncă un Nexus...

Nu știu de unde vine asta cu construcția proastă. Mai documentați-vă puțin. Eu la ce review-uri m-am uitat era lăudată construcția. Grip bun, nu rămân amprente. Am mai pus eu un video pe alt topic dedicat lui Nexus 5, se vedea clar acolo cum N5 filma mai bine ca IPhone 5S. Să nu mai vorbim de microfon, pentru ca pe IPhone părea ca microfonul era acoperit cu mână . Deci la camera nu stă chiar atât de prost. De menționat ca, deși la noi costa 2000 de lei, în State costă 350 de dolari. 350 de dolari sau 2000 de lei e același telefon.

Trimis de pe Nexus 4

Sincer problemele cu camera si difuzorul au fost rezolvate dupa update-ul de android 4.4.3 cu care s-au actualizat si aplicatiile...Dar bateria e extrem de stresanta...E slaba rau pentru una de 2300 Mhz,. Ma trezesc de multe ori cu bateria de la 99% la 97% dupa o convorbire telefonica de aproximativ 4-5 minute..

"Mha" nu "Mhz".( Sunt sigur ca este o greseala de tastare, nu una de gandire.) Iar despre faza cu bateria, intre 90-100% intra mai pe orice smartphone functia de "trickle-charger" si este posibil(mai mult ca sigur) sa fie din acea cauza. Intre procentajul ala incearca sa isi mentina bateria intre 90 si 100%, pentru a nu supraincarca(Tie tot 100% iti arata si va scadea foarte repede pana la valoarea reala.). Asta se aplica dupa cum am spus pe orice smartphone chiar si telefon as spune dar nu bag mana in foc. Oricum un sistem de oprire au toate incarcatoarele de telefon dupa ce incarcarea a fost facuta  complet.

Nu Mha ci mAh(greșeală de scriere, nu de gândire)... De ar fi foat mega amperi îți dai seama că ținea bateria 5 ani😂😂😂

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Edited by Andrei P.

Nexus 5 incepe sa imi faca si mie cu ochiul :)) Telefoanele au luat-o razna cu dimensiunile si eu nu ma pot obisnui cu lopata mea. E prea mare sa il manevrez cu o mana. Incerc sa il dau daca il vrea vreun coleg si cred ca ma orientez la N5 pentru ca e la fel de lat ca un telefon de 4.7" si are Android curat pe el. Vad cum merge N4, e fluent si deja primeste 4.4.4 Nu ca as fi innebunit dupa versiuni noi de OS, dar observ cum sta in buzunar, o lopata sau un telefon mic.

Stylusul, s-ar putea sa nu rezist fara, insa mi-au bagat pe gat astia un FonePad Note, asa ca ala il tin de telefon secundar de job si are pix. Un compromis trebuie undeva :(

Vad ca Note 4 va fi tot de 5.7, daca iese Nexus 6 va fi de 5.5", nu mai vreau telefoane mari. Am tablete pentru asta.

Probabil ca o sa imi ziceti ca m-am indoit ca trestia, dar dupa 8 luni de Note 3, nu prea cred, l-am avut destul sa imi dau seama ca nu pot, nu pot cu el asa usor sa il folosesc. L-am vrut atunci pentru ca era "cel mai bun", dar acum vreau un telefon mai simplu.

Imi pare rau, poate Nexus 6 nu va exista si Google omoara un brand bun, asa ca la pretul la care e acum, incepe sa fie atractiv.

Ma mai gandesc si daca reusesc sa ma scap de Note, ma duc in tabara vecina :))

Deio, eu zic ca merita. Momentan e cel mai bun telefon cu raport calitate/preț. Am văzut recent câteva benchmark-uri cu S805 pe 2K. Vad ca procesoarele din generația următoare nu oferă o diferență notabila de performanță. Platforma de test de la Qualcomm oferea o performanta similara la rezoluție 2K cu S80X pe FHD. Pe Partea de CPU performanta a crescut cu 8%, insignifiant. Rămâne un vârf ca performanta, chiar dacă a intrat la midrange de când a scos Sucksung o revizie la flagship, doar asa ne-a obișnuit.

Cu un Custom kernel, faci și o optimizare cu dalvik și bionic patch,și scoți rezultate bune la baterie și capeți putina fluiditate.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Deja ati sarit pe mine o gramada :)) asa ca m-am uitat in 3 magazine unde se da cu rate Card Avantaj si ramane sa ma scap de lopata. Pana atunci nu pot misca nimic :(

Abia astept sa il dau.

Momentan stau cu N4 al lui reflavius si mi-l place ca e incapator insa vreau 5 si cand ma ia cu bazdac, greu imi ies gargaunii din cap :D

Eu am card avantaj la BCR, 12 rate am la Domo, Germanos, Altex (culmea, pentru tableta plătesc 8 rate, că așa e pentru tabletă......), 10 la Vodafone, 8 rate la cel.ro, poate te ajută informația.