Clicky

Jump to content
Mikey

Alegere router WiFi

Recommended Posts

Ma baieti, iata ca am achizitionat si eu tableta celor de la Asus . Asus Memo Pad FHD 10 LTE de 32 Gb si acum e musai si de wireless ca is pe cablu... Io sunt mai necunascator asa de fel in domeniul asta si va intreb pe voi ce wireless sa iau pana intr`un milion , 100 lei , poate stiti sau aveti oferte sa ma ajutati si pe mine :D . [ La mulți ani! ionutzvip , sa`ti stapanesti tableta sanatos si la mai multi ani de functionare fara probleme ]  :D 

Eu zic sa iei tot Asus, am avut cu o antena, pe care am rupt-o si tot mai mergea, apoi am facut un "upgrade" la un router D-Link, e varza, prin wifi se injumatateste viteza de download.

Edited by n_iulian

Eu am un tp-link de la garaj, cu o antena pana la 150mbs si costa pana in 85-90 lei, aprtament 3 camere n-ai problemeprinde si-n parcare langa casa...

P.S. Am intrat in istoric comenzi, asta este chiar mai ieftin,

https://www.pcgarage.ro/routere-wireless/tp-link/tl-wr740n/

Dar daca ai posibilitatea sa iei cu 2 antene, cumpara.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Edited by Gastarbeiter

TP-Link recomand si eu, din cele mai ieftine. Nu conteaza asa mult daca are 2 sau 3 antene. Am avut o experienta extrem de neplacuta cu routerele Tenda. Eu nu le recomand.

Eu am zis 2 antene sau mai mult ca sa mearga in n 300 in caz ca mai baga si un laptop/pc pe wireless in casa. Dlink nu recomand nici eu.Tenda am si e ok , tplink am la o serie de clienti de la munca si sunt mai mult decat bune.Asus nu recomand , am avut mari probleme cu el.Net gear sunt bune dar nu intra in buget.Cisco nu merita.

Tocmai am comandat un router de la rds dar ca un flet care este :-) nu am întrebat fiind eu tare nepregatit în chestiunile astea avînd eu linux pe calculator și și pe posibil viitor laptop va fi vreo problemă?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Da, noi facem presupuneri de bun simt. Dar nu stii niciodata. Eu, cand am primit linie telefonica de la Romtelecom, pe vremea cand nu aveau concurenta pe fix, a trebuit sa merg in oras sa-mi cumpar o priza de telefon, pentru ca meseriasul care venise sa-mi lege telefonul nu avea. "Asta e treaba clientului, el trebuie sa aiba priza. Noi doar legam firele" :D

Am cateva routere schimbate si anume 2 Asus si un D-Link fiind nemultumit de toate. Daca D-Link-ul a mai mers cu a mers, cele de la Asus au fost praf. Mi-am luat in urma cu o luna un tplink wr740n. Am dat 50 de lei pe el. La cat am dat pe el, am spus ca va fi inca un router pe care dupa o perioada foarte scurta il voi arunca. Spre surprinderea mea este un router foarte bun. Calitate-pret peste asteptari. Ofera o foarte buna acoperire iar aici ma refer ca acopera cu semnal full un apartament cu 4 camere. Este foarte usor de configurat. Practic din maxim 5 click-uri e gata instalat. Nu am intampinat probleme de conexiune, restart-uri etc deci este stabil. Nu se incinge si am observat ca in interior are un cooler pasiv de racire ceeea ce e un lucru foarte bun neintalnit de mine la router-ele avute inainte. Se poate instala DD-WRT si astfel il transformi dintr-un router de 50 de lei intr-unul de aproximativ 150 lei. Atat timp cat viteza mea de internet de la RDS este de 100 Mbps iar cea a router-ului prin wifi de 150 Mbps, nu am simtit vreo diferenta inferioara de viteza. Deci pentru cine are un buget redus si vrea un router bun, il recomand.

Am avut 2 TP-Link la fostul loc de munca, cu 2 si 3 antene. Mai toti sefii stateau pe WiFi, au mers bine cat am fost eu acolo (cel putin un an). Am recomandat TP-Link la un unchi din Bucuresti, a fost si el multumit de router. Ca putin offtopic, acum eu vreau un router Gigabit dual-band, sa imi mearga si mie WiFi cum trebuie. Aparent, fara vreo 300 de lei nu scap. Vad ca ASUS RT-N53 e inca la 290 de lei la Altex, dar e pe la 265 de lei la Vexio.ro.

Din ce-am avut până în prezent D-Link, Edimax, TP-Link, ultimul mi s-a părut cel mai stabil și mai ușor de configurat.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Multumit pana acum de Asus (mai multe modele), Tenda (model cu USB compatibil cu stick-urile Digi). Extrem de multumit de Cisco Aironet dar aici discutam deja de router legat la antena omnidirectionala si alte costuri.

Pentru cei care nu au nevoie de viteze ametitoare , recomand calduros Lynksys wrt54gl :)

Sent from my HTC One using Tapatalk 4

Tocmai ce am terminat de instalat router zte h218n pe calculator merge cu 50mbps download și 54mbps upload dar nu mă pot conecta cu nexus 4 la el ce să îi mai fuck pardon fac??????

Trimis de pe al meu Nexus 4 folosind Tapatalk