Jump to content
Razvann

Probleme ecran Samsung Galaxy S4

Recommended Posts

Sper ca nu mai este vreun topic pe acelasi subiect si imi cer scuze ca am deschis unul nou, dar as vrea cateva pareri de la utilizatorii de S4 si ma gandeam ca daca scriam in topicul de S4 era mult mai greu de a mi se raspunde.

Problema pe care o am, am inteles ca este intalnita si la alti utilizatori de S4. Cand am luat telefonul nu am observat nimic..nestiind, dar dupa privind atent ecranul partea din dreapta are o tenta mov. In setari doar in anumite locuri negrul este cateodata gri iar pe colturi este negru, negru..

Cand am luat telefonul cu softul de atunci cand faceam scroll se misca acea bara albastra si se facea mov, dupa update problema s-a mai diminuat, dar au facut sa apara acel negru cateodata gri si nu pe tot ecranul.

La luminozitate mica, se poate observa ca partea din dreapta e mai inchisa si atent privind mai mov decat partea din stanga. Ce vreau sa spun ca am citit si in alte parti nu este doar o problema a S4-ului meu, deci de asta nu sunt sigur daca are rost sa ma duc cu el sa mi se schimbe display-ul sau nu (ca daca toate au problema asta nu are rost.. sa mai pierd si timpul).

Chestia ciudata este urmatoarea: am luat aplicatie pentru a pune diferite culori pe ecran si nu apare nicio nuanta mov sau partea dreapta mai inchisa, la fel am folosit si *#0*# si nimic. Dar in rest cand sunt pe net in bara aceea albastra, in setari, sau pe tastatura se vede mai inchis in partea dreapta.

Din cei care au S4 cati aveti problema aceasta? Sincer e destul de suparatoare pentru un telefon de 20 si ceva de milioane.

am verificat acum , pe s4 meu negrul e negrul , fara tenta de gri sau mov , probabil are o problema doar al tau ....incearca la service samsung si daca poti fa o poza /printscreen sa vad mai bine unde e problema

Innoxius vroiam sa aflu despre aceasta chestie mai repede.. daca postam acolo ba se scria despre S3, ba deste Note 2, Note 3 si pana aflam raspunsul dura foarte mult. Asa poate mai am o sansa sa il returnez, desi nu cred. Si vreau sa stiu daca si altii au problema cu S4-ul? Ideea este ca nici eu nu am observat, dar este cam deranjant totusi. Mai ales pe gri se vede la tastatura partea din dreapta privind atent e mai inchisa decat partea din stanga si din ce aud si altii au problema asta... De asta vroiam sa vad daca se manifesta la mai multi sau sa ma duc sa schimb display-ul.

Daca te deranjeaza mergi cu el la garantie.Probabil au deja display-uri cu problema rezolvata daca e ceva din fabricatie.La amoled unde e negru trebuie sa vezi negru intens nu gri.Ceva leduri nu merg bine pe acolo(raman aprinse) si o sa te tot deranjeze.

Razvan, "acolo" unde ? In Forum Samsung I9500 Galaxy S4 , adica unde este acum ? E clar ? Forumul, nu topicul de care ziceai tu. Acum esti in topic despre S4, din cadrul forumului despre S4.
Din pacate, forumul asta nu e 112. Avem ceva urgent, bagam in cel mai vizualizat forum, ca na, ne arde. Un fel de "imi pun girofar la merțan".

Eu zic ca 31 14 minute "Time To Rescue" e acceptabil, nu ?

Ok, am gresit ca nu am scris acolo... Acum nu o sa fiu decapitat :D..Stiu ca umplu forumul de alte topicuri, dar m-am gandit ca nu o sa fiu singurul care are aceasta problema si se va mai discuta sau va fi util pentru cineva. Acolo deja sunt peste 30, 40 de pagini si nu cred ca cineva cu aceasta problema ar gasi o rezolvare sau a afla alte informatii. Imi cer scuze inca odata, nu am dat in cap la nimeni. A gresi este omeneste..cel putin asa credeam :D

Daca intelegi ca ar fi trebuit sa deschizi topic nou cu problema ta in forumul S4 si nu sa postezi in topicul general S4, nu numai ca nu vei fi decapitat, dar primesti si o cadână :D

Scuze ca revin cu aceeasi intrebare poate iti dai si tu o parere Innoxius (data viitoare o sa tin minte si sper sa nu mai fie nevoie sa creez topic-uri de genul). Cum vine sa aiba o problema ecranul dar sa nu apara in toate situatiile? Adica in meniu, tastatura, internet dunga aceea albastra de sus sa se vada diferenta intre partea stanga si dreapta, iar cand pun o imagine cu o culoare sau fac o poza sa nu fie la fel...? De asta sunt in dubii daca sa ma duc sa schimb display-ul sau nu.

Sa fie problema de soft? desi are o forma ciudata acea intunecare (acel mov) si se observa cum am spus in unele zone, dar iar ciudat doar in unele (in meniu) si pe fundal negru. Toate chestiile astea se observa destul de bine daca stii de ele si unde sa le vezi... pana acum nici nu observasem daca nu citeam de problema asta in alta parte. Dar daca ma uit atent e totusi deranjant..

Ar putea de la soft sa fie. Meniul e generat de Android / TouchWizz. Fotografia e luata de pe card si pusa pe ecran. Daca ar fi fost de la ecran era in ambele conditii la fel. Asta vorbind logic, inginereste. Dar de atatea ori ne lovim in tehnica de chestii care sunt ilogice, ca nu stiu ce sa mai zic. Setari de culoare (temperatura, nuanta, gamma) nu ai la S4 ? Sa te joci ele, sa le dai in capatul scalei, la extrem, sa vezi atunci ? Ca poate descoperim ceva.

E vreo aplicatie pentru asta ? Astept update-ul la 4.3 sa vad daca e vreo mica diferenta inseamna ca e de la soft. Nu are S4 decat cateva moduri de ecran, care schimba constrastul atat.