Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Feri,esti cam dur, mai citeste odata :"ce site-uri free imi recomanzi" ,ti se pare piraterie daca pun o intrbare pe acest forum ,in primul rand nu cu asta ma ocup, acum, a fost o intimplare cu telefonul de am stat asa mult pe net.,plus ca mi-am stricat saptamina de concediu,si numai imi deschide nici o documentatie,nici o inregistrare video, nici un film de alta natura(de documentatie),nici inreg.fetitei de la gradi etc.Cand l-am luat ,singura conditie a fost sa aiba anumite aplicatii decare am nevoie,asa ca nu-i prea bine sa faci anumite afirmatii,mai ales public ,ptr. ca acest forum este deschis pentru oricine,si poate citi oricine.

• Replies 600
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Îmi pare rău că trebuie să îți spun eu asta, dar chiar îți este lene să dai un search cu "GOOGLE". Înțeleg că ar trebui să ne ajutăm între noi...dar deja.. Când ți s-a răspuns ai devenit Toma Necredin

) Foarte tare primul tau post. Cearta-ne, ca meritam.... )

Am pus o metoda de root si pentru stock jelly bean! Include kernel safe,root si un CWM avansat!Este vorba tot de o versiune de kernel siyah si trebuie pusa tot cu odin!

Posted Images

Aplicatiile care sunt free le gasesti in Google Play, nu trebuie sa cauti pe alte site-uri. Presupun ca te refereai la site-uri care pirateaza aplicatii cu plata, altfel nu aveai nevoie de site-uri. In concluzie, Feri n-a gresit cu nimic. Forumul asta nu promovează si nici nu tolerează pirateria.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Sp1tfire,ai invatat sa citesti???,caci pina acum nu prea ai scris nimic,eu am scris clar ,si de la inceput ca nu ma ocup cu aceasta parte IT,iar telefonul a fost configurat de cei de la Digi,iar daca stateam pe net.stiam de unde sa-mi iau ce-mi trebuie ,si nu intrebam de unde sa descarc,ii la mintea cocosului,dar.....,se pare ca pe acest forum cam singur competitiv ii sCary,mi-a dat raspunsul foarte simplu,este mai sus,daca te intereseaza, sau daca stii sa intelegi in ceeace citesti si nu a facut afirmatii ca si voi,dar asa sunt unii bagaciosi habarnisti.Eu niciodata de cand am telef.(x.09.2012) nu am intrat undeva sau pe vreun site sa descarc ceva ,fiindca nu ma intereseaza,cum am mai scris cu altceva ma ocup.

Dau stiu diferenta ,sa stii..!si de accea am scris "competitiv",deoarece sunteti mult in urma lui,chiar daca pe acest forum nu trebuie sa fie concureta intre membri sau oaspeti ,si trebuie sa fie o buna colaborare,intelegere.Si va mai repet ptr.ultima oara nu am cerut ceva de piraterie,am cerut un ajutor ptr. anumite aplicatii pe care le-am pierdut.Nu inteleg ce a fost deranjant ,pe cand era simplu sa scrieti:"Google play" ,fara cuvintul piraterie,asa cum a facut sCary,si cu asta am incheiat.Va urez mult succes.

Si voi va certati pentru ca....ce?

Pyr, s-a inteles gresit. Sau poate ai explicat tu gresit. Nici nu mai conteaza.

Hai, lasa polemicile, apuca-te de treaba si instaleaza din play tot ce vrei.

Totul e legal acolo, chiar daca am vazut la un moment dat, o aplicatie care crack-uia un joc pe bani.

A fost scoasa ulterior, insa iata ca totusi a fost.

Deci, cred ca discutia voastra, iscata dintr-o neintelegere, a ajuns prea departe si e momentul pentru discutii constructive.

Evident ca poti intreba orice dar, asa cum a spus si Feri, nu se admit deloc discutii despre piraterie. Chiar daca tu nu te-ai referit la asta, este o idee de care si tu, si eu, si toti colegii trebuie si vom tine cont.

Asta asa...ca si directie generala.

Si apoi...certurile nu duc niciunde. Nu? :P

Mmm...da ,e clar cred ca am gresit forumul pentru ca imi spuneti mie de "dezordonat",DAR VOI...??? Cand am scris prima data ,a fost chiar aici pe acest topic "SAMSUNG GALAXY S2 " si stiu sigur asta ,dupa un timp nu am mai vazut pe acest topic ce am scris si le-am gasit pe"PROBLEME DUPA ACTUALIZARE",de fapt sCary ma avertizat ,si asta s-a intimplat si astazi:asta noapte in jurul orei 2AM eram la pagina 18 pe acest topic (#340-#344) si acum suntem la pagina 16(#308) ,unele posturi ce lipsesc de la pg.16 la pg.18 au aparut pe alt topic"DECRIPTARE...bla,bla",deci tot eu sunt dezordonat caci unii moderatori fac misto ,muta posturile unde vor ei ,creaza tot felul de topicuri,probabil numai sa va faceti numarul de pagini sau ce stiu eu ce vreti voi sa urmariti, oricum singurul care m-a ajutat cat de cat in miezul problemei mele e sCary si ii multumesc pe aceasta cale.Sper ca acest post sa-l citeasca mai multi cititori si sa o observe ca acest FORUM E O MARE BALACAREALA ,ca unii de pe acest forum stiu sa faca doar observatii dar nimic constructiv ,nimic realizabil in problemele cititorilor.Desi nu este cazul sa ma justific fata de voi , dar va spun ca am scris numai aici pe mobilissimo si pe softpedia un singur post.Mai bine arunc rahatul ala de telefon decat sa tot citesc porcariile unora si observatiile altora.Si in final parintii mei m-au invatat un singur lucru:mai intai uitate la gunoiul tau decat al altora.

@Pyr

Ce vârstă ai? Dacă nu mă înșel chiar @sCary ți-a zis să nu mai scrii pe topicuri diferite pt ca și lui era greu să te urmărească. As pune citatul.... doar ca acum sunt pe telefon. Iar telefonul nu este un rahat.... putem fi super experți, dacă tu nu te pricepi.... nu știu cum putem sa te ajutăm.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

1. Pe topic general nu se discuta pagini intregi de probleme specifice, pentru ca s-ar lungi nejustificat. Chestie de logica. De aceea exista posibilitatea ca in cadrul aceluiasi forum sa deschizi cate un topic pentru fiecare problema punctuala, nu sa te duci... unde vezi ca scrie numele telefonului tau.

2. Dupa fiecare splituire am postat un mesaj pe noul topic pentru ca fiecare sa primeasca notificare. Tu nu ai activate notificarile ?

Sent from my SmartTabII7 using Tapatalk HD

Pyr, o sa-ti explic eu cum stau lucrurile aici, pe forumul nostru, tot asa cum stau lucrurile pe orice alt forum civilizat.

Avem doua seturi de reguli: unele de postare si altele de bun simt. Tu le-ai incalcat pe amandoua. Si nu e in regula deloc.

Sa-ti explic:

Atunci cand se posteaza o intrebare la un topic cu caracter general, ea ramane acolo.

Daca, insa, exista raspunsuri multiple, apoi alte intrebari si subiectul se dezvolta, un moderator va crea un topic nou si va muta numai acele postari care fac parte din discutia in cauza. Poti intelege asta?

Tu ai postat pe mai multe topicuri aceeasi problema, fie in mod explicit, fie in treacat.

Asa cum s-a mai spus, chiar si colegul care vad ca te-a ajutat in problema ta, a observat ca ai postat haotic si a incercat sa te corecteze.

Faptul ca tu acum te apuci sa jignesti forumul si pe componentii acestuia, nu arata decat ca ti-ai scapat din frau frustrarile si ca nu cred ca mai ai ce spune.

Aici nu ne jignim, nu ne injuram si nu ne comportam ca la stana. Daca doresti sa ai un astfel de comportament, poti sa-l ai, dar accesul tau pe acest forum va fi foarte mult scurtat. Sper din toata inima sa intelegi exact ce-ti scriu aici. Nu sunt genul care sare la bataie la primul semn de ostilitate, dar la un moment dat, vei avea in mine un oponent serios, care are acces la un buton. Te las pe tine sa ghicesti care este acel buton.

Pana atunci, sper ca intelegi exact despre ce s-a discutat aici si sa corectezi pe ici, pe colo, ce e de corectat si sa convietuim prieteneste in continuare. Ce zici? Crezi ca poti? Hai sa incercam impreuna. Lasa frustrarile si poarta-te civilizat.

Salve comunitate, in mod oficial incepand de astazi am intrat si eu in gaska "hacherilor"....... M-a mancat intr-o anumita zona a corpului, si am urmat sfatul unui roman care a postat pe XDA un topic legat de incingerea exagerata a unui S2, identic cu cel cumparat de mine de la Digi. Rezovarea spunea el ca este schimbarea "driver-ului"(nu stiu care e denumirea exacta, asa ca o sa folosesc termenul acesta imprumutat de la vindoze) de la modem. Zis si facut am dat jos arhiva de care vorbea el, continea un fisier .bin (KH3_modem_s2_+_ODIN), si softuletzul Odin. Pana aici toate bune si frumoase. Interesanta intrarea in download mode, si schimbarea driverului pt. modem. M-am simtit "king od the hill", cand am vazut ca nu ai nevoie de 3 facultati pentru a urma cateva sfaturi, si a utiliza Odin.

Problema a inceput cand am conectat telefonul la Kies, si am vazut ca nu mai pot sa ii fac update la ce va urma sa apara, deoarece Kies-ul observa modificarea modemului.....partea uratica este ca pe XDA lumea se jura cu mana pe corcoduse, ca schimbarea modemului nu va afecta cu nimic interactiunea cu Kies. Se pare ca nu e chiar asa....ce inseamna sa nu te documentezi mai mult..... Partea buna e ca de cand am pus aceasta varianta de modem, intradevar nu se mai incinge rasnita mea. Doar ca acum ma vad pus in situatia de a apela tot la Odin pt. update la JB, 412 sau ce o fi aparut intre timp.

Puteti sa imi oferiti si mie ceva asistenta pentru schimbarea kernelului, am inteles ca asta e primul pas, pentru a preintampina "brick bug", sau cum Doamne iarta-ma se numeste problema de care sufera S2, S3 si Note-ul. Apoi eventual ceva gen "mura in gura" pentru a pune si eu JB. Am zis eu ca nu imi bag nasul, dar daca tot nu am reusit sa ma abtin, macar sa o fac pana la capat. Dar sa o fac in asa fel incat sa merite, si sa pot reveni la varainta initiala a telefonului, pentru a ma putea bucura de restul de 1 an si cateva luni de garantie. Ma ajuta si pe mine cineva? Va multumesc anticipat.

In primul rand trebuie sa ne spui ce rom ai pe tel? Ceva de genul stock rom (cu root sau fara root: trebuie sa ai o aplicatie superuser intalata). Si varianta cauti in settings-about device-android version si build number

Incepe sa citesti de aici http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1103399

Trebuie neaparat sa ai samsung gt 9100.

Nu incepe sa faci nimic pana nu ai inteles tot. Repet citeste de cateva ori.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

In primul rand trebuie sa ne spui ce rom ai pe tel? Ceva de genul stock rom (cu root sau fara root: trebuie sa ai o aplicatie superuser intalata). Si varianta cauti in settings-about device-android version si build number

Incepe sa citesti de aici http://forum.xda-dev...d.php?t=1103399

Trebuie neaparat sa ai samsung gt 9100.

Nu incepe sa faci nimic pana nu ai inteles tot. Repet citeste de cateva ori.

Numar model

GT-I9100

Versiune Android

4.0.3

Versiune banda de baza - asta am modificat-o eu

I9100XXKH3

Versiune nucleu

3.0.15-I9100XWLP7-CL340913dpi@DELL134 #3

Fara root. este in varianta stock. In afara da modem nu mi-am bagat nasul nicaieri.

M-am uitat pe link-ul de pe xda, dar trebuie sa recunosc, m-ai incuiat. Nu pot sa spun ca am inteles prea mult.

Edited by Parintzelu

Instructions - ODIN (short)

- Flash CF-Root-xxx-vX.X.tar (from the attached zip) as PDA in ODIN, without repartition. Done.

Si u ai kernelul asta

http://api.viglink.com/api/click?format=go&drKey=1359&loc=http%3A%2F%2Fforum.xda-developers.com%2Fshowthread.php%3Ft%3D1103399&v=1&libid=1362479308917&out=http%3A%2F%2Fdownload.chainfire.eu%2F158%2FCF-Root%2FSGS2%2FCF-Root-SGS2_XW_XEN_LP7-v5.4-CWM5.zip&title=%5B30.10.2012%5D%5BCF-Root%205.6%5D%20K**%2CLA*%2CLP-126BHJQ73SC89DEFWGKIQOTUXY%2CLQ-5B%20-%20su%2Bbb%2BCWM4%2F5%20-%20xda-developers&txt=CF-Root-SGS2_XW_XEN_LP7-v5.4-CWM5.zip&jsonp=vglnk_jsonp_13624795647416

Pentru mai multa siguranta mai asteapta sa verifice cineva de pe forum intructiunile mele.de fiecare data cand am dat stock rom si root am folosit metode diferite. In principiu asa am facut: driverele instalate. Inchis kies de tot cu end process in task manager(odin si kies bad combo). Download mode. Selectat kernelul in pda fara repartition.bagat cablu. Odin vede tel in download mode(apare in odin added) si start.30 de secunde si gata. Cand ai cmw si super user e mai usor. Cauta tutoriale pe utube ca sa iti faci o idee. Nu te apuca de nimic pana nu stii ce faci. Trebuie sa intelegi tot procedeul.

Trebuie neapărat root? Știu că este o întrebare de noob. Voiam în primă instanță să pun o variantă de Rom stock. Și apoi când o să devin mai sigur pe mine să trec la rom-uri custom. Știu că trebuie neapărat schimbat kernelul pentru a preveni decesul râșniței. Ideea este să pot să revin la varianta stock 4.0.3 în caz că începe să facă figuri, să îmi acopăr urmele pentru a preveni pierderea garanției.

Poti pune ce varianta de rom vrei u. Trebuie sa stii ce varianta ai avut initial ca sa revii la ea. Daca vrei stock rom cauta pe sammobile. Cea mai oky versiune de 4.1.2 este lsd. Dar s-ar putea sa ai probleme cu bootlop. Unii se plang pe xda. Ca sa scapi trebuie custom kernel. Am mai ajutat pe cineva pe forumul asta.daca stii ce faci nu il strici.eu I-am dat flash la 2 zile dupa ce l-am luat de la vdf :D

Ok Ionuț. Hai s-o facem. Îmi poți detalia și mie pe pași ce anume trebuie să fac și în ce ordine? Știu că este mult de scris..... Dar poate pe lângă mine vei mai ajuta și alți "nehotărâți", multumesc anticipat.

p.s. - am dat jos

Nordic countries 2013 February 4.1.2 I9100XWLSD I9100OXXLS6

si

Odin3-v1.83

+

CF-Root-SGS2_XW_XEN_LP7-v5.4-CWM5.zip

mai am nevoie de altceva?

Edited by Parintzelu

Nu am access la pc sry.incerc sa fiu cat mai explicit.

http://www.theandroi...ion-i9100xxlsj/

Ai aici tutorialul de instalare detaliat.numai ca e pentru varianta lsj. Deci in loc de lsj pui lsd. Mai caut tutoriale pentru lsdCiteste si aici http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1544487

Edited by ionutzvio