Clicky

Jump to content

Noi lansari, noi pareri...

Recommended Posts

Salutare,

De cateva zile circula pe net stirea cu lansarea noilor telefoane marca Sony, respectiv Xperia Z1 si Xperia Z1 Ultra.Eu ma gândisem ca pana de sarbatori sa imi iau un Android, in prezent avand un Lumia...pana acum ma îndreptasem spre un HTC Butterfly S/One...dupa ce am vazut un review autohton cu Z1, mi-am cam schimbat parerea...review-ul a fost facut inainte ca telefonul sa se lanseze oficial.Stiu ca multi dintre voi nu prea prefera Sony ca smartphone-uri, dar...HTC-ul s-a despartit din pacate si de Beats si in ochii mei cel putin, lucrul asta îi trage in jos.Deci voi, ce mi-ati recomanda pe total?

PS:In review-ul respectiv (nu doresc sa fac reclama), in Antutu a obtinut scor peste S4 si peste ONE, undeva la 27.900 de puncte, ceea ce mi s-a parut grozav.

• Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ce rau s-a ajuns in scoli, in loc sa fie o institutie de invatamant a devenit o scena de etalare a hainelor, dicutabile din punct de vedere al aspectului si al smartphone-urilor. Copilul nu se mai duc

Este mai ieftin. Nu are lag. Design mai frumos. Aceleasi dimensiuni, doar ca LG are ecran de 5.2" fata de cei 4.99" ai lu' Sammy. Samsung  sta mai bine doar la vanzari, 40 de milioane fata de 24 a

Sper ca nu ne-ai facut mârlani ?  

1)Benchmark-urile nu reprezinta nimic. Si S4 scoate peste Nexus 4 si merge mai prost. Nu te mai lua dupa benchmark-uri pentru ca toti producatorii au devenit cheateri. Cel mai mult conteaza media FPS-urilor din jocuri complexe, experienta de zi cu zi, sa nu piarda frame-uri in timpul tranzitiilor, timpul in care se deschide o aplicatie, s.a.m.d. 2) Doar numele e de Beats Audio, am flashuit eu modul pe telefon si ia bataie la fundul gol de la DSP Manager. Nu dati cu pietre ca asa e!

Edited by Mihnea

Sony z1( Honami ) super telefonu, rezistent la apa , praf  si la socuri se descurca bine dar nu insista sa dai cu el de toti pereti :)), Benchmark-urile reprezinta ceva, dar nu pentru ce`i care fura ( Samsung si HTC)

Edited by Vali Condoros

Cum iti explici scorurile mici ale Nexus-urilor in comparatie cu celelalte? Vezi Nexus 4- Xperia Z, Optimus G. Au hardware 100% identic, cum iti explici?

Testele astea sunt doar niste cifre ce reprezinta ultimul lucru la care te gandesti cand cumperi un Smartphone.

Sent from my Nexus 4 powered by Qualcomm Snapdragon

Mihnea , iti respect parerea dar nu atragi faima asupra modelelor nexus dand cu noroi in concurenta , omul se i-a dupa benchmark deci asta inseamna ca vrea specificatii de top , poate v-a alege snapdragon 600 in locul la s800 dar nu cred ca v-a cobori la nexus 4 si camera de 8 mp daca poate lua ceva de 13-20 mp , acum ca sa fiu on: Eu ti-as propune s4 in detrimentul lui one daca vrei un telefon tineresc (poate vi se pare o prostie dar nu accept ca un telefon cu ecran mai mic (4.7") sa fie mai caramida ca s4( ecran 5") si aici ma refer doar la marimea marginilor unde la s4 sunt aproape inexistente ,dand un aer de telefon "inovator" ,recunosc daca ma uit la spate HTC One e frumos , dar pentru o persoana sub 20 de ani (aici ma refer la mine), pare mult prea "serios" ca telefon , Z1 ultra si z1 , hardware super dar are dimensiuni foarte mari , credema FOARTE MARI , are marginile laterale foarte groase , mai mari si ca unele modele din 2013 ceea ce dinnou ,vorbind de design , e INVECHIT , daca vrei ceva de dimensiunile astea in locul tau as alege NOTE 3 sau nexus 5 daca se v-a lansa , sony triseaza si ei in benchmark-uri

Si mihnea , nu mai denigra numele samsung daca nu ai butonat s4 ,eu lag-ul de care toata lumea zice nu il observ , totul se misca impecabil , prin net wi-fi in zone in care cu iphone 5 (fostul telefon) nu prindeam , camera laudata de toate persoanele pe care le cunosc , face unele poze absolut superbe si tine bateria o zi jumate (in prima zi dupa 6 ore de butonat l-am lasat cu 30% baterie de la 65% ceea ce pentru mine este super)

PS:realizez si eu ca am fost cam subiectiv pe partea de samsung dar am incercat sa scot in evidenta ceea ce aleg eu la un telefon si atuuri-le s4 fata de ceilalti concurenti la "Cursa Smartphone-urilor 2013 " :P

Si apropo : uita-te si pe la LG G2 , poate vezi ceva ce iti place , multa bafta cu alegerea ta!

Edited by Soloz0rNNN

Eu nu stiu de ce ai inteles tu ca eu i-am propus omului Nexus 4. Era SINGURUL telefon Pure Vanilla cu S4 Pro ce poate fi comparat cu celelalte. Nu exista, momentan, un Nexus cu S800 pentru a face diferenta in benchmark-uri. Si te asigur ca atunci cand va aparea nu va scoate mai mult de 27.000 in iubitul Antutu, si cu toate astea se va misca mai bine ca rivalii. Acum sa dam cu reciproca la afirmatia ta. Daca nu ai butonat niciodata un telefon cu AOSP si chipset puternic, inseamna ca te-ai obisnuit cu ,,super viteza" de pe S4. Acum ca tu o tii sus si tare cu Samsung e problema ta, eu am avut S3 si un Galaxy Tab. Deci nu vorbesc din articole sau mai stiu eu de unde cand zic ca Samsungul nu e optimizat.

De ce crezi ca aduc faima telefoanelor Nexus? Crezi ca ma platesc cei de la Google ca le fac vanzare? Crezi ca dorm mai bine noaptea cand stiu ca a mai cumparat unu' un Nexus? Dau cu noroi pentru ca merita. Nu esti in stare sa iti optimizezi sistemul cum trebuie, dar te duce debla sa trisezi in niste teste amarate.

Edited by Mihnea

Si tu daca ai avea buget 3000 lei sa zicem , ai alege nexus 4 in defavoarea altor flagshipuri? , fara suparare dar viteza aia in plus, despre care zici tu ca e mai buna la nexus , pe mine nu ma ajuta (eu fiind cumparatorul) atata timp cat au lasat o camera mediocra de 8 mp (dupa cum am spus s4 e net superios la camera fata de modelul tau) , au pus maxim 16 gb memorie interna si alte chestii in minus , de ce as alege nexus 4 ?

Samsung Galaxy s4 nu are lag cum zici tu , eu chiar nu am lag nicaieri deci nu stiu , probabil in noile modele au rezolvat problema , sau este insesizibila chiar nu stiu si de treaba cu " Daca nu ai butonat niciodata un telefon cu AOSP si chipset puternic" , da pentru un pasionat care umbla prin telefon e ceva pozitiv , dar pentru un client care tine telefonul ca atunci cand l-a cumparat nu cred ca e o noutate :D

Inca  o data sper sa nu te superi , eu incerc sa il fac pe el sa faca alegerea mai usoara , nu mai continua cu nexus 4 daca el nu iti cere , pentru ca nu vei face decat sa il induci in eroare si m-ai apoi poate v-a fi dezamagit de alegere , 

El nu a zis nimic de trisatul in benchmark dar prin "undeva la 27.900 de puncte, ceea ce mi s-a parut grozav." se intelege ca vrea hardware de top , ori s600 ori s800 si probabil nu accepta sa coboare mai jos pana la s4 pro .

Edited by Soloz0rNNN

Eu zic de optimizarea softului, tu zici de camera si stocare... Nu iti dai seama deloc ce vrea sa scriu pe aici. Daca nu intelegi, esti liber sa aberezi cu camera si toate cele. Eu vorbesc ca benchmark-urile sunt umflate si tu o dai altfel. Inca odata, nu am propus sa cumpere Nexus 4...

Edited by Mihnea

Mihnea , iti respect parerea dar nu atragi faima asupra modelelor nexus dand cu noroi in concurenta , omul se i-a dupa benchmark deci asta inseamna ca vrea specificatii de top , poate v-a alege snapdragon 600 in locul la s800 dar nu cred ca v-a cobori la nexus 4 si camera de 8 mp daca poate lua ceva de 13-20 mp , acum ca sa fiu on: Eu ti-as propune s4 in detrimentul lui one daca vrei un telefon tineresc (poate vi se pare o prostie dar nu accept ca un telefon cu ecran mai mic (4.7") sa fie mai caramida ca s4( ecran 5") si aici ma refer doar la marimea marginilor unde la s4 sunt aproape inexistente ,dand un aer de telefon "inovator" ,recunosc daca ma uit la spate HTC One e frumos , dar pentru o persoana sub 20 de ani (aici ma refer la mine), pare mult prea "serios" ca telefon , Z1 ultra si z1 , hardware super dar are dimensiuni foarte mari , credema FOARTE MARI , are marginile laterale foarte groase , mai mari si ca unele modele din 2013 ceea ce dinnou ,vorbind de design , e INVECHIT , daca vrei ceva de dimensiunile astea in locul tau as alege NOTE 3 sau nexus 5 daca se v-a lansa , sony triseaza si ei in benchmark-uri

Si mihnea , nu mai denigra numele samsung daca nu ai butonat s4 ,eu lag-ul de care toata lumea zice nu il observ , totul se misca impecabil , prin net wi-fi in zone in care cu iphone 5 (fostul telefon) nu prindeam , camera laudata de toate persoanele pe care le cunosc , face unele poze absolut superbe si tine bateria o zi jumate (in prima zi dupa 6 ore de butonat l-am lasat cu 30% baterie de la 65% ceea ce pentru mine este super)

PS:realizez si eu ca am fost cam subiectiv pe partea de samsung dar am incercat sa scot in evidenta ceea ce aleg eu la un telefon si atuuri-le s4 fata de ceilalti concurenti la "Cursa Smartphone-urilor 2013 " :P

Si apropo : uita-te si pe la LG G2 , poate vezi ceva ce iti place , multa bafta cu alegerea ta!

Daca s800 este vandut drept mai puternic decat 600, nu e logic sa iasa si in benchmark-uri cu scoruri mai mari? Cine l-ar mai cumpara daca ar avea rezultate mai slabe? Logica de clasa a 2a, zic eu.

Design la S4? Ce design, tataie? E un S4 putin mai patratos. Cum faci tu discriminarea intre un design pentru tineri si unul pentru babaci? Mie imi plac S2,L9,Optimus G  (cu design invechit dupa tine) dar imi plac si Note 3 si Z,Z1 + Z1 Ultra. 

candrei , te respect mult , inainte sa imi fac contul chiar am citit post-urile tale si sunt foarte bune , dar eu nu am zis ca s600 e peste s800 , am zis doar ca lag-ul de care zice la s4 ,eu la al meu nu il sesizez , si am facut diferenta doar pe partea de design , realizez asta , dar am si spus ca sunt subiectiv la ceea ce scriu.

Sper ca nu mi-ai luat-o in nume de rau ,dar nu inteleg degenerarea acestui topic de la primul post pana la faptul ca x si y triseaza in benchmark-uri , adica scopul principal nu e sa facem politica , ci sa il ajutam pe el sa faca alegerea cea mai corecta , pentru asta eu mi-am spus parerea ., imi pare rau ca prima discutie dintre noi a fost una in contradictoriu , ar fi insemnat mai mult pentru mine daca mi-ai fi urat un bun venit sau ceva tinand cont ca astazi am avut primul post pe forum.

Nu m-m uitat sa vad cate postari ai. Acum vad ca ai 6. Bine ai venit! Tu ai fost ostil, nu trebuia sa stam cu mana in fund, nu? Multumesc pentru aprecieri,cred. :unsure:

Cum zicea si Mihnea, conteaza in principal modul zilnic de folosire. Daca tie iti place S4, nu inseamna ca trebuie sa ne placa si noi acest telefon. Sunt destui detinatori de Samsung pe forum care pot confirm oricand acel lag, probabil nu stii despre ce-i vorba ca sa poti spune cu certitudine cum sta treaba. Am butonat si eu un S4 pe care nu au fost instalate aplicatii care sa provoace acel lag mizerabil si el este inca prezent. 

Discutiile in contradictoriu sunt bune dar cand sunt aduse argumente, altfel sunt apa de ploaie.

Inca o data, bine ai venit pe forum!

Eu am zis de benchmark-uri umflate pentru ca lui ii s-a parut nemaipimenit sa Z1 a scos nu stiu cat in Antutu. Am spus lucrurile pe fata.

Bun venit! De obicei fac urari noilor veniti, dar in Tapatalk poti vedea doar numele celui care posteaza, nu si numarul de postari, telefonul, Orasul.

Multumesc mult de urari , bine v-am gasit ! , probabil nu am inteles eu bine , eu am inteles ca te referi ca s4 pro(nexus 4) daca nu ar trisa celelalte companii ar avea aceleasi scoruri ca s600-s800( z1 /htc one /s4) ...prima zi deci nu am experienta ca voi cu cititul printre randuri si nu mi-am dat seama exact la ce te referi!

Acum haideti sa il ajutam pe Alexandru sa aleaga un model de telefon si cand v-a veni momentul cumpararii sa vedem atunci ce telefon alege si ce crede despre el , sa nu m-ai incercam sa il atragem spre tabara noastra :D

Edited by Soloz0rNNN

Mai intai sa clarificam. Am luat exemplu Nexus pentru ca are S4 Pro exact ca Xperia Z. Diferentele de scoruri, in Quadrant de exemplu, sunt de vreo 2700 de puncte in favoarea lui Xperia Z. E clar ca diferenta asta provine de undeva, dar nu dun lucruri curate. S4 Pro nu are cum sa scoata cat un S800, de abia la 1.8 GHZ atinge 26 000 in Antutu, si asta cu un patch care dezactiveaza limita de 60 FPS a gpu-ului. Tot ce am avut cu Android a avut parte de 2-3 custom rom-uri toate bazate pe AOSP, iar diferentele erau mari.

Sent from my GT-P7300 using Tapatalk

Edited by Mihnea

Multumesc tuturor pentru informatii si pareri, Mihnea iti dau dreptate ca si Sony face cu siguranta "magarii".Si Buhnici a specificat in review, scuze de reclama, ca Samsung a introdus niste linii de cod prin care "pacalesc" benchmarkurile.Mie personal Samsung nu imi mai place de 1-2 ani, dar poate fac cele mei bune telefoane.Si Nexus 4/5 mi-au placut foarte mult pana când am aflat ca sunt facute de...LG. Sigur, astea sunt pareri subiective, eu in prezent am un Nexus 7 2013 si chiar ma bucuram sa imi imbunatatesc colectia Eu am 21 de primaveri:) ca tot venise vorba de telefoane pentru tineret sau pentru cei din a III-a generatie:) Mie sincer mi-a placut foarte mult Xperia Z când l-am tinut in mana la un showroom Vodafone, tinand cont ca Z1 va fi apropiat de fratele mai batran. Erau acolo si S4 si ONE, dar nu stiu..pana de sarbatori mai este timp, asa ca va ascult cu placere parerile in continuare.

Multumesc inca o data

Edited by Alexandru Cristian

Va rog sa respectati parerile celorlalti, chiar daca nu sunt argumentate. Exista si chestii exprimate din suflet, nu doar din minte ;) Eu, de exemplu, zic ca Sony nu merita banii pe camera aia, dar daca colegului ii place cum arata, nu-i spun ca abereaza. Si e corect, daca unuia ii place S4, nu e obligatoriu ca altora sa le placa. Si e la fel de corect ca, daca unora nu le place S4, nu e obligatoriu ca altora sa nu le placa.

Alexandru Cristian

Sunt convins ca ai vazut multe smarturi pana acum.  Mergi intr-un magazin si vezi la fata locului ce telefoane au si alege ce crezi tu. Daca faci o alegere, fa o singur. Un produs abia lansat are pretul extrem de mare, apoi scazand si tot scazand. Sper ca nu faci greseala atat de intelenita, x a luat telefonul ala, y trebuie sa-si ceva mai cu mot, desi nu foloseste 100%. Batalii peste batalii, marketing, avem oare nevoie de octa core sau 3 Gb de ram sau camere de 13 mega pixeli atat timp cat nu e mai buna decat una de 5?

Eu si nu numai, nu as da peste 1500 lei pe un telefon ce oricum va fi depasit relativ repede, industria ne stand pe loc.

Daca vrei sa dai un sac de bani, nu te poate opri nimeni.

Nu exista telefonul perfect, o stim cu totii. Samsung s-a lansat cu seria Galaxy S, dar cand a aparut Note 1 respectiv 2 au intrecut Galaxy-ul cel mai cel la vremea respectiva. Htc face telefoane bune dar tot se la pe derdelus, Lg ce sa zic, au si ei dar cum scot ceva, apare Samsung sau Htc sau Sony cu ceva similar sau foarte putin peste.

Multumesc innoxius si katees pentru pareri.Pana la urma de asta sunt aici, sa va cer si voua parerea, nu?Eu nu am fost niciodata genul sa fiu mai cu mot decat celalalt sau mai stiu eu:)...astazi toata lumea se confrunta in lumea virtuala sa zic asa..daci si romani, android si ios, parca sunt pe aceiasi lungime de unda aceste "razboaie"...eu un telefon nu l-am tinut niciodata mai mult de 1 an - 1 an si jumatate ca na, pana la urma de asta evolueaza si ne sunt oferite...daca z1 va avea marginile mult mai mari ca la Z, nu il voi lua, chiar daca va fi mai rezistent...imi place ca un telefon sa il simti in buzunar, sa fie cat decat rigid, dar sa nu fie nici pana, si nici caramida.Trecand la o parere subiectiva, voi ce ati alege, Z1, Z1 Ultra(mi se pare imens ca telefon, cel putin in poze 6.2, wow) sau htc butterfly s?

Multumesc, o seara buna si week-end placut in continuare.

Sent from my Nexus 7 2013

Edited by Alexandru Cristian

Non-removable Li-Po 3200 mAh battery      Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery

Stand-by Up to 544 h (2G) / Up to 659 h (3G)         Up to 880 h (2G) / Up to 850 h (3G)

Talk time Up to 29 h (2G) / Up to 25 h (3G)              Up to 13 h 50 min (2G) / Up to 15 h (3G)

HTC                                                                Sony Z1

Parca as opta pentru HTC.

Edited by katees

Z1 ptr ca are camera mai buna decat ultra(are blit) si dimensiunile la z1 is mai acceptabile.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Edited by Gastarbeiter

Ultra l-am vazut zilele astea. E nesimtit de imens :D Ala e paleta, nu Note. E la categoria "Hai sa aratam ce putem". Chiar nu ma asteptam de la o firma cu pretentii de design finut sa scoata muntele ala. Era in vitrina, asa ca nu l-am luat in mana.