Clicky

Jump to content
Alpe d'Huez

Utok - un nou brand romanesc de telefoane si tablete

Recommended Posts

Si eu am riscat cu prestigio si e neasteptat de bun DAR.. cand vrei suport tehnic ,update-uri sau rezolvari de bug-uri .. e aici se termina. De nou , cand e cuplat la o casca cu dinte albastru adio ringtonuri...nu mai suna deloc sau maraie ceva pe limba lui,numai sunet nu e.Problema e si acum nerezolvata dupa 6 luni. Apoi nu gasesti nici un accesoriu , nu tu baterie , nu tu carcase , huse sau orice altceva. 

Cam asta e cu cei care doar pun sigle pe tablete si telefoane.Iei ieftin si primesti exact ce stii ca e in cutie la momentul ala.Dupa....daca ai noroc mai vezi 1 update de soft maxim... asta daca e ceva grav.La service iarasi dupa cum ai noroc desi asta e cam peste tot in ziua de azi.

Guest Deio

Probabil au copii mici ca si PR sau marketing la Utok acolo. Nici nu exista Qualcomm de 1.6GHz macar si pe site la F64 scrie clar A31S sau A20. Iar daca ne luam dupa specificatii, PowerVR 544MP2 exista si pe A31S, dar nu pe Mediatek sau Qualcomm.

Chiar si numele pare ales random, ceva de genul: http://www.company-name-generator.com/

Luat de la 500Q

Compara cu alte modele

• Procesor
    • Tip procesorQuad Core
    • Frecvență procesor1.5 GHz
  • Placă video
    • Chipset videoPowerVR SGX544MP2
  • Ecran

Guest Deio

Cu siguranta nu. E imposibil sa faci overclocking fara un kernel potrivit si fara acces root. Asa cum vin de la producator, asa au frecventele. Ulterior poti, depinde si daca cineva programeaza un kernel cu frecvente deblocate.

Dar am lamurit-o ca procesoarele sunt AllWinner A20 si A31S. Nu sunt procesoare rele, sunt chiar ok. Cel putin A31S poate adresa si 2048x1536, fara sa se chinuie.

Allview A5 duo, pe site la Allview procesorul era trecut 1200 MHz, în teste mie îmi apare 1300.

Sent from my Allview A5 Duo

Guest Deio

Allview A5 Duo e cu Allwinner A20, de 1.2 GHz, nu e exclus ca sa fi venit cu 1.3GHz, dar facut de producator, nu de Allview. Putin overclocking, nu strica nimanui :)) Sa fi fost comandat special cu un "boost"

La origini Gionee P2 (Pioneer 2) are procesor de 1,3 camera de 5, A5 are 3.2. Dar aspectul, datele antropometrice sunt identice.

Sent from my Allview A5 Duo

Extras din regulament.

Remedierea se face prin repararea sau inlocuirea produsului, conform legislatiei in vigoare, echipamentele sau piesele inlocuite in garantie trecand in proprietatea unitatii service.

Produsele ce nu pot fi reparate sau inlocuite in termen de maxim o zi lucratoare vor fi inlocuite cu un produs superior.

Scriptic e frumos.

Edited by cristian2008

Guest Deio

Adica un fel de NBD ca la Dell. Adica next business day. La laptopuri merge, dar la tablete e costisitor si sa tii pe stoc piese asa multe si marunte. Dar ma gandesc ca au studiat inainte de a lansa asta.

Nbd ul de la Dell e mult mai complex. Presupune diagnosticare remote, înlocuire piese on site, produse la schimb etc. 

Utok nu cred ca intenționează sa repare ceva pe zi. Cred ca le colectează și au divizie separata de reparații înlocuind produsele defecte cu altele reparate  prealabil. 

Guest Deio

Conform legii, nu au voie sa inlocuiasca decat cu piese noi. Iar tabletele la fel, nu ai voie sa inlocuiesti cu reparate. Deci trebuie sa le repare cumva pe loc, iar asta e imposibil. Numai o diagnosticare poare dura si 2 zile, daca problema e intermitenta sau aleatorie. Sau cine stie, sunt mai bine pusi la punct cu service-ul.

Ba da, Apple da la greu telefoane reparate in Romania, deci despre ce lege vorbesti Deio? Nu de alta, ar putea fi o lege care nu este respectata, ca multe altele in Romania, dar eu tind sa cred ca nu exista legislatie in acest domeniu.

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk

De apple nu stiu ca nu am fost eu cu ele la service, la seagate te anunta dar nu te lasa sa alegi.

Cazuri concrete pe seagate au fost la asbis si elko (deio stie mai bine de ei). Mai exact te anunta ca o sa primesti un reconditionat in fabrica la schimb dar daca nu ti place ideea te lasa cu problema in aer.

E drept ca in ambele cazuri sunt factory refurbished nu reparate adhoc.,desi am avut situatie pe seagate unde discul a crapat la 3 zile dupa inlocuire.

Guest Deio

Eu rareori la HDD-uri primeam refurbished. WD nu da decat HDD-uri noi, doar Seagate are reparate. Iti dai seama ca sunt reparate dupa dunga albastra-verzuie de pe margini a etichetei. Pentru ca eticheta normala e alba complet fara dungi.

Apple da produse infoliate la schimb daca reparatia este imposibila. Eu primesc mereu de la ei (Noumax) produse infoliate daca e imposibil sa le repare. Daca sunt sau nu noi, asta doar ei o stiu, dar cu siguranta sunt neactivate. Evident, se dezactiveaza de catre service.