Clicky

Jump to content
Alpe d'Huez

Utok - un nou brand romanesc de telefoane si tablete

Recommended Posts

Utok va debuta pe piața telefoanelor și tabletelor cu un portofoliu destul de consistent, șase telefoane smart și șapte tablete, cu o garanție de cinci ani pentru fiecare.

www.utok.com

Edited by cristian2008

Momentan preturile sunt la nivel de allview .. nimic spectaculos. Puteau sa sara si ei cu preturi mai bune macar la inceput pana ii cunoaste lumea, pentru ca pretul e primul factor la o marca noua, calitatea o constati mai tarziu.

La telefoane e inca  bine , la tablete e jale si presimt ca bateria e prea scumpa ca sa se incadreze in ce vor ei. Dar nu poti sa stii ce gasesti nici la noii veniti.Ca ei pot sa declare ce vor pe foaie cat timp nu detaliaza metoda de testare.

Daca te simti in putere scrii:7 ore la redare video sau 7 ore navigare pe wifi cum scriu brandurile mai rasarite. Asa 7 ore poate sa insemne 7 de stand-by care nu reprezinta nimic dar nici nu poti sa le dai cu produsele in cap.

cristian2008

Câte sau ce produse Allview ai testat / avut pe mână? De curiozitate. Fără supărare.

Sent from my Allview A5 Duo

Edited by katees

Eu nu as cumpara niciodata o tableta sau un telefon a caror baterii imi ofera o autonomie de 4 ore pe hartie, indiferent cat de ieftine ar fi.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4

Pretul e cam mare la acel Utok 500Q ,dar nu suna rau de fel in rest ,ecran full HD 5.0 inch ,camera de 13.0 MP . Quad Core.

si la Utok 400 D pentru un ecran de 4.0 inch o baterie de 1,500 mAh e cam micuta  .

Mi-am dat seama de ceva D vinde la Dual-Core si Q de la Quad-Core .

Site-ul arata destul de bine ,dar nu mi-as cumpara un produs de la ei inca ,pana nu trec prin ceva review-uri mai serioase.

Desi nu stiu ce sa zic deoarece niciun telefon u arata la fel nu stiu pe cine brand-uiesc astai de la Utok dar niciun ''buton'' nu e la fel

si designul este subiectiv desi daca ar avea niste preturi mai mici ar avea succes mai mult desi inca sunt la inceput ,probabil.

Edited by Alex Toma

In domeniul auto de exemplu, oamenii cumpără și altceva în afară de Mercedes, Audi, BMW. La fel și aici. Preturile sunt bune la ce specificații apar pe site. Eu am luat Allview A5 Duo și sunt extrem de mulțumit de raportul preț - performanță. Un Samsung, HTC, nu luam la banii ăștia. Dual core, dual sim.

Sent from my A5_Duo using Tapatalk now Free

Poate va avea....la la la la la laaaag...sau nu stiu depinde ,dupa cum se vede are android stock si nu Jelly ,Merry,Kerry ,Berry UI sau altfel de custom UI care sa ingreuneze telefonul , deci intr-un fel e un lucru bun.

Edited by Alex Toma

Guest Deio

Eu as zice sa cititi bine cand va cumparati un produs la care scrie 5 ani garantie. In 5 ani se topeste singur, intra in perioada de injumatatire a atomilor :)). "Read the fine print", e ca si cu garantia pe viata, unde scrie foarte marunt "produsul nu poate functiona mai mult de 5 ani" sau "in limita a maxim 5 ani". Adica garantie pe viata cui? :P.

Am citit si eu pe site despre produsele lor. Au procesoare Allwinner A31 pe telefoane si tablete, par a fi relativ interesante. Pana nu punem mana pe vreunul sa il torturam, eu nu ma pronunt, doar bazat pe poze randate frumos pe site :)

Deh, defect profesional...

Si care este durata de viata a unui smartphone ? Si ce se intelege prin durata de viata ? Adica pana incepe sa se strice tot timpul ceva el ? Sau pana nu se mai gasesc piese in nici un service ? Poate ar trebui un topic separat pe aceasta tema.

Si care este durata de viata a unui smartphone ? Si ce se intelege prin durata de viata ? Adica pana incepe sa se strice tot timpul ceva el ? Sau pana nu se mai gasesc piese in nici un service ? Poate ar trebui un topic separat pe aceasta tema.

Daca te gandesti, asta nu e problema ta, tu ai platit si astepti sa se repare. Depinde ce faci cu telefonul respectiv, daca te joci non-stop bateria crapa prima. De obicei au o limita de N cicluri de incarcare, cu cat o descarci mai repede si o lasi sa moara definitiv, cu atat mai putin va tine.

Au procesoare Allwinner A31 pe telefoane si tablete, par a fi relativ interesante. 

Sigur sunt Allwinner? A31 are suport pentru camere pana la 12MP, iar Utok 500 Q are camera principala de 13 MP si secundara de 3MP. Eu cred ca are un chipset Mediatek MT6589T.

Guest Deio

MT6589T nu are PoverVR544MP2, singurul chipset care are video asta in afara de Atom CloverTrail + ar fi A31. Mai trebuie sa investigam :)

Dar de ce nu au si cititor de amprente, scaner sau cum se zice. Unii au mai incercat si micro proiectoare. Nu le vad utilitatea dar poate ar fi putut pune macar asa de-a dracu', sa moara dusmanii (concurenta).

Nu dati cu pietre .

Guest Deio

Nu neaparat. Pe mine ma cam ingrijoreaza explozia asta de produse "ieftine" si imitatii. Pentru ca sunt clienti care isi doresc neaparat un model, clienti fideli ai unor firme de calculatoare, vor sa cumpere de la firma respectiva, dar sa ai produsul ala, atunci trebuie sa i-l aduci pe comanda, sa platesti si tu alta firma de distributie, sa pui un adaos mic, ca sa fii in graficul pietei si apoi sa te lupti sa i-l rezolvi in garantie in 15 zile calendaristice atunci cand se strica, toate pe cheltuiala ta de transport si om sa platesti ca sa se ocupe, sau oameni.

O tableta care nu respecta un standard de alimentare spre exemplu, vrea clientul un alimentator suplimentar, sau ii rupe cablul, te lupti sa cauti prin listele de furnizori accesorii, nu gasesti, iar cauti online sa platesti in avans, fara OP la 30 zile sau 60, pune un adaos mic, ca sa nu fie coca si uite asa. Asta daca gasesti, de obicei nu se gasesc, pentru ca sunt chinezarii asamblate de brokeri prin garaje si se vand pe piata neagra, apoi le facem "romanesti".

Vrea ala o husa, un adaptor auto si iar probleme. Nu ii merge cum trebuie Android, nu are actualizare firmware, vine la tine sa iti dea in cap cu ea. Nu il tine bateria, se misca prost, nu ii merge WiFi intotdeauna, etc.

De ce sa te complici cu imitatii????

Hai sa asteptam primele review-uri. Producatorii de top au numai produse premium? Nu vedeti ca si Apple au inceput sa cedeze si sa scoata plastice. Nu poti supravietui numai cu produse high-end.

Guest Deio

Un produs nu este caracterizat doar prin design sau materiale. Si da, o fi din plastic Apple, Asus si Lenovo, etc. Dar au suport tehnic, service in Romania oficial, unele chiar NBD (next business day), suport de software, gasesti accesorii create special pentru ele si le poti vinde ulterior la preturi rezonabile, cand iti faci upgrade.

Este optiunea fiecăruia. Eu am riscat cu Allview A5 duo, produs 95% asemănător cu Gionee Pioneer P2.

Sent from my Allview A5 Duo