Clicky

Jump to content

Programare Android?

mesersmith

Recommended Posts

Este vreun coleg pe site care sa se ocupe cu asa ceva?

Mi-ar placea sa cred ca sunt colegi pe care ii intereseaza ideea de incepe sa invete sa programeze in Android.

Pe mine unul, ma intereseaza, dar ar fi si mai placut daca ar fi ceva colegi interesati pe forum si am crea un subforum dedicat, undeva in sectiunea Android.

Topicul tau mi-a adus aminte de vremurile cand butonam HC-86 si programam in BASIC, cand umblam cu casetofonul rusesc dupa mine ca sa salvez programele.

Referitor la programatorii android probabil este la fel ca si iubitorii de caini comunitari. Toti ii iubesc dar cand vine vorba de adobtie sunt din ce in ce mai putini.

La cati suntem pe aici, mi-ar parea rau sa fim doar utilizatori.

Eu, desi mai am putin si-l ajung pe Matusalem, cred ca o sa incerc sa invat cateva chestii in zona asta.

Astfel, voi respecta cu strictete tot ce cred eu despre romani: stiu cate putin din fiecare domeniu si nimic ca lumea.

Mi-ar place si mie macar sa rezolv o ecuatie de gradul II, dar timpul efectiv nu-mi mai permite, am foarte multe lucruri de facut pe care tot le aman din cauza altora mai prioritare. Unele probail n-am sa apuc sa le mai fac niciodata.

@baadnewz se ocupa de programare/cooking de android. In special pt HTC. Si mai era @deiuma, un adolescent care se juca cu androidul. Si lista poate continua ;)

Da, nu mă interesează să modific rom-uri. Nici nu mă pricep și nici nu cred că aș vrea să învăț asta.

Mă interesează să învăț limbajul în sine și de aici încolo, ține de imaginație.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4

Oare nu era HC85? Că eu din ăla foloseam acasă. Iar la Casa Pionierilor erau ZXSpectrumuri... Åžtiu asta deoarece nu am mai încăput în karturi și m-am apucat de informatică... Nici acum nu încap în kart dar nici informatică nu mai fac!

Topicul tau mi-a adus aminte de vremurile cand butonam HC-86 si programam in BASIC...

Mănânci cai? Qashqai!

La mine nu a fost joaca ci disciplina in primul an de facultate (90-91, programarea automata a datelor fizice) cu examen foarte dur, unde stateam cate 3-4 persoane in fata unui HC85 si lucram pe rand in decursul a doua ore de seminar. Problema era salvarea pe caseta a programului. In anii 3-4 cand aveam acces la 80286 cu disketa parca trecusem de la Nokia 3210 la HTC cu WM.

Hmmm. Tocmai am văzut un reportaj pe Natgeo cu anii 80. Într-adevăr nu erau ZXuri... Nu erau nici Commodore și nici HC... Aveau niște butoane mai mai... Scuze!

Later edit:

ICE FELIX...parcă așa le zicea...

Mănânci cai? Qashqai!

Edited by DTTR

Ok. Daca doriti sectiune aplicatii Android, se face. Insa, cine doreste sa programeze in Android, ar trebui sa puna putin mana sa invete ceva Java, oricat de putin, sa inteleaga clasele si cu ce se mananca alea.

Apoi, ar trebui sa incerce sa citeasca niste tutoriale despre structura Android, sa inteleaga "/System si /", sa inteleaga serviciile si cum interactioneaza ele cu telefonul/tableta.

Sa stiti ca a modifica un ROM este mai usor decat sa intelegi cum functioneaza un firmware, ce este un bootloader si cum se incarca un sistem operare. Ce inseamna Root, EFS, Bootloader si Dalvik, s.a.m.d

Aici ati putea incepe: http://developer.android.com/training/index.html

Eu nu prea am timp :((, trebuie sa repar vechituri, ma numesc carpaci :)). Rareori seara mai citesc cate ceva, scriu articole si mai raspund pe forum :P. Poate daca fac hyperspatiu/timp si dilat timpul sa continui.

Suplimentar, exista Timisoara Mobile Development Group (sunt membru - sa imi fie rusine ca nu merg la intalniri) si puteti apela la Infotim in Piata 700 pentru cursuri, cei care sunteti din TM.

Nu, Deio, n-o facem decat in cazul in care voi avea companioni cu care sa impartasesc una-alta.

Din cate am vazut, pe topicul asta ne-am dat la glume, semn clar ca n-o sa fie nimeni interesat.

De asta am si deschis topicul, ca sa vedem cum stam.

Si da, asa cred si eu cu privire la a modifica un rom. Am inteles ca ar exista platforme software cu care poti face asta fara sa stii prea multe. Nu stiu sigur, dar pe mine nu ma intereseaza aspectul asta nici cat negru sub unghie.

Exista "bucatarii" ROM, Kitchen. De acolo doar iei diverse si pui diverse. Si un script kiddie face un ROM din alea. Developerii adevarati sunt cei care il fac bine, stabil si au si actualizari. Unul dintre cei mai buni de care am auzit pe XDA, este creatorul lui "Android Revolution", nu mai stiu cum il cheama.