Clicky

Jump to content
Guest Deio

Poate va intereseaza informativ sa stiti mobile GPU FLOPS

Recommended Posts

Guest Deio

Informativ pentru ca sa stiti despre puterea bruta GPU. Conteaza foarte mult se pare, desi multi tind sa o ignore. Poti avea un singur nucleu si un modul GPU de 100GFLOPS, vei bate la fundul gol un 16-core cu un GPU mai slab.

Am sa il mentin actualizat. Eventual poate fac un forum de tutoriale generale.

GPU_FLOPS.doc

De aici luam si eu rezultatele. Ma contraziceam cu tine in legatura cu Tegra 3 T33 si ai sai 10Gflops. Nu eram nici eu foarte convins de ele, dar par a fi bune daca spui si tu. Ma surprinde ca inca nu au bunghit si Adreno 330, dar cred ca va avea ~75 Gflops. Stai si te gandesti cat de mult a progresat tehnologia, dar totusi acceleratoarele grafice sunt departe de cele de pe PC. GPU-ul meu are 1.3 Tflops, departe de 100Gflops ai lui T4...

Sent from my Nexus 4 powered by Qualcomm Snapdragon

Edited by Mihnea

Guest Deio

Adreno 330 este cotat la ~120GFLOPS tactat la frecventa maxima. Mai trebuie sa ma informez si am sa actualizez documentul. Cand apare despre A7 si A7X, voi scrie si asta. Si altele. Tegra are putin mai mult de 12GFLOPS, dar pentru ca sunt vreo 4 variante cel putin, este postat cel fara frecventa ridicata si L. Mai e cel din Infinity Pad TF700, care are puterea cea mai mare.

Edit:

Rectific, 128 ALU pe 330 inseamna ~110-112 GFLOPS. Ramane de testat sau sapat prin loguri de benchmark.

2nd EDIT:

First Generation Adreno 320 (Snapdragon S4 Pro) - 64 ALU, 400MHz, 57GFLOPS
Second Generation Adreno 320 (Snapdragon 600) - 96 ALU, 400MHz, 86.4GFLOPS
Third Generation Adreno 320 (MSM8960DT) - Quad Core, MHz ?, GFLOPS ?

Asa de mult? 120 mi se pare chiar foarte mult, mai ales ca e integrat in telefoane. Qualcomm promite o performanta cu 50% mai mare fata de 320. Dar 120Gflops... Lipsesc din lista noile modele SGX6xx de la Imagination si Mali T628 de la ARM.

Guest Deio

Adreno 320 are 96ALU's si 330 are 128 ALU's. Daca cel din Snapdragon 600 series are 86GFLOPS, e logic ca 330 va avea peste 100GFLOPS si asta e bine. In telefoane frecventa de tact este mai scazuta ca in tablete, altfel bateria se duce ca sugativa. Probabil ca in Note 10 2014 frecventa va fi tactata la maxim, ca bateria e de 8000mAh

Am observat si eu asta. Eu am spus ce a declarat Qualcomm, dar se pare ca au comparat cu a doua generatie de 320. Sa avem noi jocuri sa le puna la treaba si mai vorbim de ele. :D

Guest Deio

Modificat document, introdus Apple A7's  PowerVR SGX6430 650MHz 166.4 GFLOPS, cel mai mare de pana acum pe un GPU mobil!

Guest Deio

Da, frecventa ar fi de 650MHz, nu sunt 100% sigur, iar in iPhone ar fi mai scazuta putin. Mai asteptam pana apar si confirmari oficiale.

Un nou monstru la orizont, Mali T760. 600 MHZ, 16 nuclee, pixel fillrate de 9.6 Gpix/sec. Doar 326 GFlops? Doar atat poti ARM? Fac pariu ca il vedem in noul Exynos 6, deja Adreno 330 pare o jucarie...

Mali-T720-and-T760-graph.png

Edited by Mihnea