Clicky

Jump to content
Catalin Ionut

Se pare ca mai toti producatorii de telefonie care folosesc sistemul de operare Android triseaza in testele benchmark!!!

Recommended Posts

Sa inteleg ca de asta device-urile Nexus nu au avut niciodata scoruri mari in benchmark-uri? Ma miram eu cum putea un Optimus G sa scoata ~8000 de puncte in Quadrant, iar Nexus 4 scoate~5000. Cu toate astea tot Nexus-urile sunt mai rapide! :P  Mai stiu eu telefoane care au lag in dialer si mesaje si scot scoruri astronomice  ;)  Pana la urma conteaza utilizarea de zi cu zi, testele astea sunt doar niste cifre. Daca am punctaj mare asta nu inseamna ca telefonul merge struna. Samsung se pare ca se incapataneaza sa nu scape de lag. 

Nimic nou sub soare. E-uri in mancare, reclame micinoase, teste cu masini ale concurentei care se rastoarna, programe politice care promit marea cu sarea, emisuni TV si articole "echidistante". Toti mint. Important e cat de fraieri suntem noi sa-i credem.

Din pacate nu ma asteptam la Htc sa faca asta... era o firma pe care o apreciam pentru ca asa greu cum le mergea incercau dar mi-am pierdut gramul de respect pe care il mai aveam pentru ei. De NVidia am vazut ca nu triseaza in niciunul iar Sony nu este mentionat(ma simt si eu bine) sper ca Sony sa nici nu triseze. In schimb Note 3 triseaza la toata mai putin unul de care nu am auzit si pe care cred ca nu il foloseste nimeni. Deci tot asa coreeni cretini

Hai ma ce naiba, chiar asa crezi ca am trait sub pamant ? :)) Ar fi prea culmea sa nu stiu ca fac si placi grafice acolo se refereau la tegra 4, ca nu au amplificat rezultatele desi au nevoie sa dovedeasca suprematia :))

Nu, dar se pare ca inca nu au facut asta. Nu spune nimeni ca pe viitor nu pot face asta. Oricum faza cu benchmarkurile mi se pare o adevarata prostie....practice ei dezactiveaza idle-ul procesoarelor si frecventa minima pentru a demonstra ca ce ca poate procesorul? Normal ca poate intrebarae e cat poate, ca daca chiar putea pe o perioada indelungata de timp nu amplificau ei rezultatele.

Face un mic overclock cu vreo 50-120 MHZ si il blocheaza la maximum. Rezultatele nu sunt semnificative, dar ideea e ca o fac. Pe mine nu ma deranjeaza asta, ci ca nu sunt in stare sa optimizeze softul pentru experienta de zi cu zi. Prefera sa umfle benchmark-urile decat sa diminueze lag-ul de mai stiu eu unde. E lantul slabiciunilor, incepe unul si se apuca toti. Normal ca si HTC au facut asta pentru ca Samsung a trisat cu S4, ambele avand acelasi procesor. Ar fi aparut semne de intrebare. De ce ala scoate mai mult daca au acelasi chipset?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4

Putem oare sa ii banuim si pe apple? Mi se pare foarte ciudat(dar poate este adevarat) ca un dual core la 1.3 sa bata un snapdragon 800 la 2.2.

Poate sa il bata, nu intereseaza pe nimeni. Cat timp Apple nu iti ofera ocazia sa ii folosesti toata puterea, de ce l-a mai pus? Macar Samsung are multiwindow, pop-up play/window si asa mai departe. 

Eu ma refer la productivate, merg jocurile la fel de bine si pe S800. Dau 4000 de lei ca sa ma joc doar? Nu multumesc. Vreau sa imi fie si util telefonul, iar la banii astia trebuie sa faca el tot pentru mine :P

Edited by Mihnea

Putem sa banuim pe oricine, apple are sistemul de operare optimizat pentru procesorul ala...sau invers ma rog. Dar nimeni nu e exclus or fi ei apple cum sunt dar cred ca apple erau primi luati in vizor dupa rezultatele impresionante in benchmarkuri de la fiecare versiune. Vezi: iPhone 4 care batea s2, si asa mai departe.

Eu ma refer la productivate, merg jocurile la fel de bine si pe S800. Dau 4000 de lei ca sa ma joc doar? Nu multumesc. Vreau sa imi fie si util telefonul, iar la banii astia trebuie sa faca el tot pentru mine :P

eu glumeam doar

Nici vorba. Se cumpara pe baza de moda.

E cool sa ai mar, cica.

Iar cu benchmark-urile...astea-s pentru cine le inghite.

Imi amintesc ca eu am facut o singura data la Note, parca dupa ce a facut Feri.

Nici nu stiam cu ce se fac. Evident ca rezultatele mi-au intrat pe o ureche si mi-au iesit pe ambele.

De asta spuneam ca vrajelile astea sunt pentru cei care vor sa fie pacaliti.

pai nu cumpara in functie de rezultate, dar se lauda in functie de ele... de aici si mandria de a fi posesor de apple ... si apoi o sa cumpere tot apple

Samsung despre rezultatele in teste Samsung defends Galaxy Note 3 benchmarking shenanigans http://crave.cnet.co.uk/mobiles/samsung-defends-galaxy-note-3-benchmarking-shenanigans-50012403/

"The Galaxy Note 3 maximises its CPU/GPU frequencies when running features that demand substantial performance,"

"This was not an attempt to exaggerate particular benchmarking results. We remain committed to providing our customers with the best possible user experience."

La soft. Ai zis ca imaginea romului pt OG are 1 GB. La Nexus 4 are 155MB. Iti dai seama cat bloatware are? Aosp-ul e mereu mai rapid ca orice altceva.

Sent from my Nexus 4 powered by Qualcomm Snapdragon

Mda deci Samsung neaga...normal oare cand au recunoscut ca au trisat? Never. Recent am citit pe engadget ca Samsung a facut spionaj industrial atunci cand nokia si apple au semnat acorduri pentru patente, nu stiu cu ce scop dar se pare ca cei de la Samsung au primit niste copii cu acordurile dintre cele doua companii, acorduri care erau clasificate strict secrete

De asta nu mai poate Samsung de ce crede lumea. Ei vand cu tot cu plastic, lag si benchmark-uri mânărite, chiar cu zecile de milioane. Vor vinde la fel si de aici inainte si cu si fara acest scandal.

Sent from my Nexus 4 powered by Qualcomm Snapdragon