Clicky

Jump to content

Setare Router wireless pentru bridge connection - Verbatim MediaShare Wireless

Recommended Posts

Stai ca eu nu m-am lamurit deloc.

In primul rand, te poti conecta la MS direct cu telefonul sau tableta?

Daca da, ce ip-uri au telefonul si MS-ul?

Apoi, daca MS si telefonul s-ar conecta in aceeasi retea prin intermediul router-ului, stii sigur ca ar fi vizibile fisierele de pe MS? Presupun ca da.

Spuneai mai sus ca folosesti server DHCP pe router.

Daca este asa, cum ai reusit sa pui filtru pe mac pentru device-urile de pe partea de lan? Pentru ca daca e activ serverul DHCP, toate device-urile si-ar lua ip-uri random la fiecare conectare. Probabil ca ai ip-uri statice.

Apoi, nu prea am inteles de ce nu se conecteaza la router, atata timp cat ip-ul MS-ului este din aceeasi clasa cu cea a router-ului.

De dns si gateway, atata vreme cat nu iesi pe net cu device-urile, inca nu e nevoie sa fie setate.

Oricum, eu am ametit de tot.

mie nu imi e clar ce face  ms ala al tau:

1. e bridge si nu poti sa ai 2 subneturi(clasa de ip) identice in cele 2 parti -> bridge=routare stricta intre 2 clase de ip diferite

2. e ap/repeater si multiplica wirelessul si atunci nu mai da el ip

jucaria aia nu are si el un manual mai acatarii? apoi scriu a 3-a oare vezi pe router ca ai loguri, citeste  acolo ce zice cand esueaza conectarea de pe ms la router.

eu nu cred ca ce ai tu acolo e filtru pe mac ci rezervari in dhcp pe mac ...total diferit... sa ma contrazici daca nu e asa

schema e asa: tel la ms prin wireless->bridge intern ms ->wireless ms la router .practic ms ala sta cu fundu in 2 wirelesuri si intern face legatura intre ele prin bridge.

problema si singura de altfel este conectarea ms la router.... aia rezolvata, rezolva tot

le: dhcp cate ip are voie sa dea? 

mesersmith se poate pune filtru de conectare la wireless pe mac, nu doar pe dhcp, dar al lui nu cred ca poate

Edited by argoteck

Pot sa ma conectez direct la MS cu telefonul si tableta fara probleme. In aceasta situatie MS aloca prin dhcp ip de forma 10.10.10.x fiecarui client ip MS fiind ceva de genul 10.10.10.234.

Din cate am citit prin aceasta conexiune bridge pot vi vazute fisierele de pe MS si in acelasi timp poti accesa net-ul fara a schimba AP.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Pai cred ca nu am definit noi corect termenii.

O conexiune de tip bridge, ar trebui sa faca legatura intre doua retele distincte.

La tine e cazul de asa ceva?

Ca eu inteleg cu totul altceva.

Tu ai o retea wireless, unde ai mai multe device-uri. In continuare, vrei sa conectezi MS-ul ala la reteaua asta.

Unde e  conexiunea bridge aici?

Eu vad doar ca mai pui un device la router-ul ala.

Astfel, pune ip fix pe ms din clasa router-ului si daca vrei sa iesi cu el pe net, musai si gateway-ul, care este 192.168.2.1 sau cat ai zis ca e adresa router-ului.

Lamureste-ma cu filtrul pe mac, ca eu nu cred ca ai filtrul asta. Adica, daca ai DHCP pe device-urile de pe lan, nu ai filtru si invers.

Am filtru pe mac si alocare ip static asociat fiecarui mac.

In momentul cand vreau net si sunt pe MS sunt deconectat de la router. Cel care imi va aduce net pe telefon va fi MS corect conectat la router. Daca nu face asta sunt nevoit sa trec de pe AP MS pe AP router. Deci in concluzie este bridge connection.

Am ametit si eu. M-am uitat in logo si nu am vazut legat de MS. Dracia (ms) are un led separat pentru acest internet bridge care nu s-a aprins niciodata, deci legatura dintre router si MS nu s-a realizat. Am sa-l utilizez deocamdata asa adica daca vreau net si sunt pe MS voi comuta manual pe AP router. Ma interesa daca se poate face conexiunea la net prin 3g. Am observat ca nici asa nu merge.

Nu cred. E o chestie de ip-uri si de configurarea router-ului pe care inca nu am depistat-o. Nu am mai folosit o astfel de conexiune pana acum de aceea am apelat la voi. Am crezut ca este cineva care s-a confruntat cu o situatie similara. Am pus un link cu manualul de utilizare.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/83106584/MediaShare%20Wireless%20Verbatim/MediaShare%20Wireless%20Verbatim%20Manual%20Android.pdf

S-ar putea sa fie o problema legata de canalele selectate de MS, sa nu corespunda cu ce foloseste router-ul. 

"Datorită faptului că Routerul selectează automat canalul, şi că regiuni geografice diferite folosesc canale diferite, MediaShare trebuie să înregistreze regiunea dvs. oricând se activează funcţia internet bridge."

Nu imi dau seama pe ce regiune e setat router-ul, incearca mai multe variante din cele care apar in configurarea MS

Da e posibil sa fie si de la canale. Am incercat mai multe variante.

Aici nu stiu ce valori trebuie trecute:

"La conectarea cu routerul dvs., acesta poate necesita de asemenea setarea DHCP sau Static IP. În cazul setării Static IP, introduceți adresa IP, Subnet Mask, Gateway, și setările DNS."

Le iei din pagina de configurare a router-ului: IP MS in LAN, Subnet Mask router in LAN, IP router in LAN, DNS-urile ISP-ului in WAN (in ordinea asta)

"adresa IP, Subnet Mask, Gateway, și setările DNS."

Adica exact cum configurezi orice device (PC, telefon) sa ia Internet de la router

Eu tot cred ca in router e ceva, pentru ca ms ala pare sa nu stea asociat pe wireless ... si atunci chiar nu conteaza ce e cu ip-ul daca nu sta conectat.

Mac ms bagat la permise, dhcp da ip si are un range suficient ca sa prinda si ms-ul ip (de ex 50 ip intre x.100 si x.150), securitatea e data jos daca daca e pusa e de tip wpa si parola e scrisa bine in ms,

Pe ms , functia brige activata si conectat(incercat) la reteaua wireless de acasa cu parola buna.Ip-ul lasat liber pe ms ,in directia router iar in directia telefon sa fie o clasa diferita de cea de la router.

Verificat in system log dupa incercarea de conectare( te rog da un copy paste aici ce e in system log ca poate ne ajuta sa te ajutam).Eu insist cu log-ul ala ca acolo trebuie sa scrie device x a incercat cu o parola gresita , sau sa conectat dar fara ip sau mac-ul nu este permis sau ceva ajutator.

La aste te referi cand zici filtru pe mac?

post-11164-0-91034600-1380788365_thumb.jpg

Edited by argoteck

Cel mai bine zic eu, sa treci la un alt router(modern), care are si standard "N" la transfer wireless, it vei imbunatati viteza de transfer intre device-uri si router substantial...

Nu viteza este problema acum. Voi cumpara unul. Am avut si cu n care a picat dupa un an de utilizare. M-am intors la cel pe care il aruncasem. Mare diferenta de viteza nu era.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4

Edited by cristian2008

@argoteck: La aste te referi cand zici filtru pe mac?

Se pot conecta numai mac-urile trecute in lista.

Am reusit sa fac ceea ce vreau folosind ca router un telefon pe post de hotspot. Aici neavand filtrare, am observat ca functioneaza atunci cand folosesc aceeasi criptare pe telefon si pe MS.

Cu router-ul nu am reusit chiar daca mac-ul MS este in lista router-ului si criptarile sunt identice. Am sa cumpar un alt router pentru ca actualul este depasit si voi abandona filtrarea pe mac. Sa vad atunci ce se intampla.

E bine ca functioneaza. Dupa atatea incercari inclinam sa cred ca e bug de soft.

Edited by cristian2008