Clicky

Jump to content
DTTR

Fail-uri... monumentale sau simple failuri.

Recommended Posts

Azi, 30 decembrie, 2015. Se duce nevasta sa plateasca la casieria Universitatii de Vest taxa progeniturii pentru Master. "Aaa, pai noi am predat banii. Numai dupa Anul Nou". Intrebare de platitor de taxe: pot sa scad din taxa de Master venitul brut plus taxele sociale ale angajatorului, pe doua zile, pentru doamna casiera ? Ca treaba ei de casiera e sa incaseze bani. Ori, daca azi si maine nu lucreaza, dar e la servici, presupun ca-si ia salariul pe cele doua zile in care nu face nimic din ce e trecut in fisa postului.

:D

iti dai seama ca eu nu ieseam de acolo fara taxa platita.

mergeam cu ea de guler "mai sus"... chiar daca "mai sus" sunt plecati in concedii...

se numeste autonomie universitara...

adica fac ce ii taie capu'.

succes!

Se poate pana in 15 ianuarie, dar nevasta a fost mai libera azi. In ianuarie inventare, chestii din astea. Cu tranferul bancar e problema ca, in buna traditie romaneasca, care include semnatura, stampila rotunda si ghisee, trebuie aratata sau depusa nu-stiu-unde si nu-stiu-cand CHITANTA. Se mai putea la banca (doar o anumita banca, BT) cu un formular (doar un anumit formular, pentru UVT), dar tot numerar.

Fail-ul asta a fost depasit doar de cel de la prima plata. Se duce nevasta cu banii si notat pe hartie CNP-ul copilei. "Aaa, nu, ne trebuie CI-ul. Se accepta si copie (ooo, Pasa, ce darnic esti)". "Pai stati putin, nu o puteti gasi in calculator dupa CNP? Nu sunt toate datele acolo? Totusi, dau bani, nu cer." "Ba da, dar asa e regulamentul, plata se face doar pe baza de CI. Dar v-am zis, se poate si copie" O suna pe masteranda, isi face poza la CI si ii trimite prin MMS. "Nu, doamna, ce e asta? V-am spus, copie. Adica pe hartie".

Si cica astia ii pregatesc pe tineri pentru viitor. Cred ca pentru viitorul din Somalia.

Important e ca.l ustura pe om si nimeni nu poate face nimic in privita asta, poate doar prietena.ta. ;)

Când vrei să pari savant dar nu ești...

post-499-145199237184_thumb.png

trimis "după" ceva telefon Samsung de serviciu.

Cred ca in Suedia inca nu a ajuns notiunea de cumparaturi on-line. Ma chinui sa fac o wish-list cu 11 pozitii, crezand ca, intr-o tara atat de avansata, cineva a auzit de operatiunea "transfera lista de dorinte in cos". Nu, lista aia de dorinte e pentru a o lista si a te duce apoi cu ea in magazin.