Clicky

Jump to content

Incarcator extern smartphone.

Recommended Posts

Am vazut articolul pe Mobilissimo.ro si aveam cateva intrebari.

1. Foloseste cineva baterie suplimentara pentru smartphone-ul sau?
  2. Ce fel de baterie?
  3. De unde a achizitionat-o?
  4. Se observa diferenta?
  5. Ce parere aveti despre folosirea acesteia in caz ca nu ati folosit pana acum astfel de baterii?

Si am o curiozitate, am uitat ce denumire poarta "incarcatorul" din imaginea postata. Si nu m*am dumerit de ceva? Acesta este folosit pentru incarcarea telefonului, dar cand este introdus in telefon iti incarca telefonului? Sau doar consuma baterie de pe acest acumulator?

Puteti citi in legatura cu acest subiect un articol scris de Emil.

post-111-0-18782300-1335952264_thumb.jpg

• Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Am vazut articolul pe Mobilissimo.ro si aveam cateva intrebari. Foloseste cineva baterie suplimentara pentru smartphone-ul sau? Ce fel de baterie? De unde a achizitionat-o? Se observa difer

Am citit si eu articolul,dar...sincer,pe mine nu ma incanta aceasta metoda.Adica sa mai stau cu un cablu atarnat de telefon..... Asa ceva poate avea utilitate doar in cazul in care esti intr-o zona f

uite aici ceva interesant http://www.avstore.r...n-powerme-9000/

Posted Images

Am citit si eu articolul,dar...sincer,pe mine nu ma incanta aceasta metoda.Adica sa mai stau cu un cablu atarnat de telefon.....

Asa ceva poate avea utilitate doar in cazul in care esti intr-o zona fara curent...si atunci devine utila.

Dar as dori sa stiu ce face acest gen stick sau cum sa ii spun..am uitat denumirea sa. Chiar eu am cautat pe Amazon si vazusem daca nu ma insel chiar acest "stick" si mi se parea foarte ok. As dori sa stiu ce face el? E gen incarcator, adica poti incarca telefonul cu el? Sau il introduci el are 5000mAh de exemplu, iar avandu-l in telefon iti descarca bateria de pe acesta? Sper ca m-am exprimat ok, adica sa pot fi inteles.

Daca este asa adica iti incarca telefonul mi-as lua si eu una. Tin minte ca la dimensiuni era pe la vreo 2 cm grosime vreo 3 latime si 5 6 lungime..Deci cand sti ca pleci undeva ar fi ideal.. Dar tin minte ca am intrebat undeva si mi s-a raspuns mai demult ca este folosita o asemenea baterie externa pentru a descarca pe acela intai si pe urma telefonului, nu ca un incarcator. Poate mi s-a explicat gresit. La mine pe SGS II cand e la incarcat merge un pic mai greut plus ca ar fi incomod sa umblu pe el cu acela introdus in telefon, dar daca iti incarca telefonul sigur imi voi lua unul.

Daca este asa adica iti incarca telefonul mi-as lua si eu una. Tin minte ca la dimensiuni era pe la vreo 2 cm grosime vreo 3 latime si 5 6 lungime..Deci cand sti ca pleci undeva ar fi ideal.. Dar tin minte ca am intrebat undeva si mi s-a raspuns mai demult ca este folosita o asemenea baterie externa pentru a descarca pe acela intai si pe urma telefonului, nu ca un incarcator. Poate mi s-a explicat gresit. La mine pe SGS II cand e la incarcat merge un pic mai greut plus ca ar fi incomod sa umblu pe el cu acela introdus in telefon, dar daca iti incarca telefonul sigur imi voi lua unul.

Din cate stiu eu nu-ti incarca si nici nu-ti descarca telefonul, functioneaza ca o baterie externa, o bagi in portul usb al telefonului si telefonul foloseste energia din acel powerpack. Evident, pentru a putea functiona, power-pack-ul trebuie incarcat in prealabil, ca orice baterie.

Sp1tfire.. asa auzisem si eu. M-am exprimat eu mai putin coerent.. si nu s-a inteles. Ca iti descarca bateria din acel powerpack cand este introdus si dupa din telefon. Daca iti incarca telefonul sincer imi cumparam si eu unul.. Deci de incarcat ceva asemanator nu exista? Ca m-ar interesa...

Nu stiu de unde ati tras voi concluzia ca incarca sau nu incarca.

Eu stiu doar ca daca pui 5v pe mufa usb la telefon si sursa pe care o bagi are disponibilitate de curent(nu tensiune), acesta(telefonu), va incarca bateria.

Uite deja 2 persoane care spun altceva :D, deci nici eu nu stiu ce sa inteleg. Si ma repet daca ar incarca bateria sincer eu zic ca ar trebui folosita de persoanele care folosesc telefonul net + jocuri 2 3 ore pe zi.. Ca te trezesti pe urma cu 20 30 % bateria mai vb un pic la telfon si stai la limita, nu sti daca ajungi cu el acasa. Deci nu e nimeni care foloseste sau stie sigur:D? Daca iti incarca telefonul sau e folosit pentru a se descarca acest powerpack si a tine procentele bateriei telefonului la cat a fost la introducere si aceasta (bateria) de a se consuma doar dupa terminarea "bateriei" powerpack ului.

Iata descrierea de pe Amazon:

Product Features and Technical Details

Product Features

• High Capacity, 5600mAh; Add 22 hours of talk time to your iPhone 3G / 4G / 4GS, 2-3 charges for your iPhone, 200 hours + audio playback, or 250% - 400% to most mobile phones' battery life
  • Compact, portable & stylish design; Easily fits into your bag to provide instant power; Charge your devices anytime and anywhere
  • Reliable Lithium-ion battery ensures high quality; 500 + recharge cycles over the life of the battery
  • Output: DC 5.3V 1A; Input: DC 5V 1A; 4 LED indicators show the battery state; Flashlight for night & darkness use; Double press the power button to turn it on / off
  • Package includes: Anker External Battery / 7 connectors for most phones / 2 extension charge cable (70CM and 15CM) / 1 AC cube adapter - 18 months warranty / 24 * 7 Email support

Technical Details

• Dimension: 3.66*1.69*0.87 inch
  • Input: 5V, 1A
  • Output: 5.3V, 1A
  • Life Cycle: 500+ Times

Razvane, ia citeste tu ce a postat Feri.

Ca eu nu vad cum telefonul stie sa incarce sau nu bateria, in functie de ce anume ii bagi tu in usb.

El masoara o tensiune, nu stie ce device ai tu in capatul celalalt al cablului.

Mersi pentru raspunsuri. Pai si atunci de ce nu foloseste nimeni? Se spune ca nu e bine sa iti incarci telefonul decat cu produsele lor, dar nu cred ca acestea nu sunt testate.

Se folosesc, dar mai mult in afara, pentru ca la noi in Romania produsele de genul acesta nu prea sunt promovate si esti nevoit sa le cumperi on-line de pe site-uri straine.

...Se spune ca nu e bine sa iti incarci telefonul decat cu produsele lor, dar nu cred ca acestea nu sunt testate...

Asta deja e o chestiune de domeniul trecutului.

Singurul lucru la care trebuie sa fim atenti, este curentul maxim al sursei(acea marime exprimata in A), dincolo, evident, de tensiunea de lucru.

La smartphone-uri, aceasta este de 5v, desi nu stiu daca la toate este asa...

Ideea este ca sursele care circula acum, daca nu au disponibilitate de curent, nu vor incarca suficient de rapid sau nu vor incarca la capacitate mxima acumulatoarele.

Edited by mesersmith

Eu folosesc un acumulator extern numit MILI POWER PRINCE de 5000 mAh. Ma tine sa mai incarc bateria de inca 3 ori. Intrati pe situl lor si o sa vedeti despre ce vorbesc. Am cumparat de la Orange, cu 370 Ron. Este universal, deci incarca iphone, ipad, galaxy si etc...asta ptr ca are f multe mufe... Va recomand acest acunulator. Este mic si superb. O sa pun poze... Dar... Nu prea am cand..

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Asteptam Stravros poze si un site.

http://www.amazon.com/Anker-5600mAh-External-Flashlight-Motorola/dp/B005K7192G/ref=sr_1_3?s=wireless&ie=UTF8&qid=1335974767&sr=1-3

Chiar inainte sa apara pe Mobilissimo ma uitam dupa acesta. Deci e chiar cel din fotografia de pe Mobilissimo ca ii uitasem numele Anker.

Pe Amazon este ~35 euro parca si un pic mai putin. Si are 5600 mAh. Mi se pare super ok .. si ca pret si ca dimensiuni.. si normal si bateria de 5600mAh, sper sa nu afecteze telefonul. Mi-as cumpara si eu, dar in Romania nu exista..

Edited by Razvann

Daca mufa este micro usb, se potriveste nu numai la iPhone.

Apoi, daca te pricepi cat de cat la fizica, asta ca sa nu spun electronica, ai putea sa faci o socoteala simpla.

Daca bateria ta are 2500mAh, inseamna ca cel putin in teorie, ala de 5000, o sa ti-o incarce de doua ori complet.

De obicei insa, in realitate se intampla putin diferit, in sensul ca incarcarea este manageriata de un procesor care face incarcarea dupa un anumit algoritm, consumurile neadunandu-se atat de aritmetic cum am spus eu.

Oricum, bateria ta nu are 2500mAh, ci mai putin. Daca-mi amintesc bine, parca era de 1800mAh.

Edited by mesersmith

E cam maricel acel incarcator extern e aproape cat un smartphone:d maca e subtire. E un pic mai redus la dimensiuni cel care a fost postat pe Mobilissimo si am postat si eu pagina, doar ca e cam grosut. Sti cumva daca il iei de pe Amazon cat platesti pentru transport?

Bateria mea are 1650 mAh, deci o incarc de 3 ori. Am dat, la orange, 370 ron. Are f multe mufe ptr telefoane. E universal...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Da, de 3 ori lejer.

Pretul nu este f mare, dar nici f mic.

Oricum, chiar daca-ti schimbi telefonul, incarcatorul ramane.

L-am cautat si eu pe pagina Orange, dar am vazut ca nu mai este.

Si mare nu este, pt ce stie si poate sa faca.

Si oricum, incarcatorul asta nu a fost facut sa-l iei pe strada dupa tine, ci in anumite situatii: plaja, padure, locuri unde nu ai acces la curent sau...asa cum patesc eu, cand ma duc la zile de nastere sau onomastice si ca sa nu ascult nenorocirile alea, imi deschid telefonul si stau pe net. :P