Clicky

Jump to content
SmoKeR#

Custom Rom Galaxy S3

Recommended Posts

Salutare !

As avea si eu nevoie de un costum rom [ cat mai stabil si cat mai aproape de experienta stock a androidului ] pentru galaxy s3 ( varianta normala i9000 ] 

Daca puteti sa imi lasi link de unde pot downloada tot ce e necesar + un tutorial ( preferabil video ) de instalare v-as fi recunoscator . 

Edit : + un tutorial prin care pot sa fac root :)

Multumesc si o zi/seara buna !

Edited by SmoKeR#

Cel mai siplu mod de ati face root este sa instalezi framaroot de 4shared de preferat.Cand intrii in aplicatie,selecteaza root,te va pune sa alegi SuperSu sau Superuser.Restarteaza telefonul si gata.Ai root.Daca vrei,poti sa-ti iei un root checker din Play Store sa fi sigur.O sa ai instalat Spuperuser sau SuperSu.

Cel mai siplu mod de ati face root este sa instalezi framaroot de 4shared de preferat.Cand intrii in aplicatie,selecteaza root,te va pune sa alegi SuperSu sau Superuser.Restarteaza telefonul si gata.Ai root.Daca vrei,poti sa-ti iei un root checker din Play Store sa fi sigur.O sa ai instalat Spuperuser sau SuperSu.

Multumesc de raspuns dar nu e chiar raspunsul la care ma asteptam , as dorii mai multe detalii + link-uri , multumesc !

uitate cu atentie la acest video si vei afla  de ce ai nevoie si de unde poti sa le descarci, eu am incercat pe note 2 si merge de minune :D

uitate cu atentie la acest video si vei afla  de ce ai nevoie si de unde poti sa le descarci, eu am incercat pe note 2 si merge de minune :D

o intrebare , e neeaparat nevoie de card de memorie ? Pot sa fac si fara ?

Cred ca asta te ajuta mai mult 

Cum se rooteza Galaxy S3 

Galaxy S3 - Official CyanogenMod 10.2 (Android 4.3 Jellybean) 

Eu pun romuri si kerneluri pe Nexus 4 care nu are card. Deci nu ai nevoie neaparat.

Ce rom ar trebuii sa aleg de aici ca sa fie cat mai stabil ? 

http://get.cm/?device=i9300

Ma scuzati daca va obosesc cu intrebarile dar sunt incepator ..

CyanogenMod 10.2 e nightly si nu e stabil inca. Trebuie sa cauti built-uri stable, dar pagina CM nu e updatata. Dupa cum vezi, daca dai pe stable din stanga iti da CM9( Android 4.0.4)

Eu aveam pe S3 Super Nexus V2. Mai aproape de Androidul stock nu gasesti. Lucrurile s-au mai schimbat de cand am vandut eu S3-ul, deci ar fi ok sa citesti pe XDA. Poate a aparut deja Super Nexus V3, cine stie. 

[ROM][AOSP][JB][4.2.2][JDQ39E] SuperNexus 2.0 - I9300 - Milestone 1 [01-06-13] E super rapid si stabil.

LE: Ai aici si un review. Romul acesta il avea si Marques Brownlee pe S3 :). S-ar putea sa ai nevoie sa deblochezi si bootloaderul, fii atent la linkurile puse de mine. E imposibil sa nu zica vreunu' ceva de asta.

Dupa ce instalezi CWM ai grija sa faci back-up, dureaza un minut. 

Edited by Mihnea

Ma scuzati daca va obosesc cu intrebarile dar sunt incepator ..

Ar fi bine dacă ești începător sa te abții... Orice lucru făcut greșit și ai rezolvat telefonul.

Nu zic ca este greu, am făcut și eu înainte pe Galaxy S root și am instalat câteva Rom-uri Custom, nu e greu, dar trebuie sa fii atent la ce faci și conștient ca poți sa ramai cu o cărămidă în loc de telefon, dacă îți asumi riscurile atunci și eu recomand ultimul rom de la AOKP, Milestone 2, am avut pe Galaxy S rom de la ei, Milestone 1 și am fost foarte mulțumit.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Ar fi bine dacă ești începător sa te abții... Orice lucru făcut greșit și ai rezolvat telefonul.

Nu zic ca este greu, am făcut și eu înainte pe Galaxy S root și am instalat câteva Rom-uri Custom, nu e greu, dar trebuie sa fii atent la ce faci și conștient ca poți sa ramai cu o cărămidă în loc de telefon, dacă îți asumi riscurile atunci și eu recomand ultimul rom de la AOKP, Milestone 2, am avut pe Galaxy S rom de la ei, Milestone 1 și am fost foarte mulțumit.

Da , dar ca sa ies din stadiul de incepator trebuie sa exersez .. nu ? 

PS : Mihnea ai spus ceva de SuperNexus 3 , te superi daca imi dai un link + daca imi lasi un mic tutorial despre cum ar trebuii sa fac ?

E suficient să cauți pe YouTube "how to root my Galaxy S3", "how to install custom rom on Galaxy S3 ", etc...

Stiu asta , dar eu vreau ceva stabil si bun .. din motivul asta am apelat la acest forum :)

Edited by SmoKeR#

o intrebare , e neeaparat nevoie de card de memorie ? Pot sa fac si fara ?

Cred ca merge si fara , dar poti sa bagi un card de 1-2 g , daca nu ai ceri la un prieten  in 10 min ai terminat problema :D

Daca as fi folosit vreodata card la vreun telefon, ti-as fi spus cu siguranta. Back-up faci la strictul necesar, adica Boot, recovery si system. De ce vrei neaparat sa folosesti card?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4

Este asa de mult sa dai 30-40 lei pe un card?

Daca nu ai instalat niciodata un custom rom,iti recomand sa te uiti la mai multe review-uri pe youtube. Si crede-ma sunt destule.

Sa inteleg dupa postarile anterioare ca nu ai mai facut niciodata asa ceva?

Greseala mea, sunt tare obosit si acum as da stingerea daca as putea. Am citit in graba. Descarci ROMUL si il pui intr-ul folder din telefon, eu pun in Download. Ti-am dat un link cu tutorial CM 10.2 de la C4ETV. Acolo explica tot. Eu nu stiu ce tot e cu cardul asta. Eu instalez ROM-uri bine mersi si fara el.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4

Edited by Mihnea

Este asa de mult sa dai 30-40 lei pe un card?

Daca nu ai instalat niciodata un custom rom,iti recomand sa te uiti la mai multe review-uri pe youtube. Si crede-ma sunt destule.

Sa inteleg dupa postarile anterioare ca nu ai mai facut niciodata asa ceva?

Nu mai stau in tara iar cel mai apropiat magazin de unde as putea cumpara asa ceva e de la 30 minute de mers cu autobuzul iar eu cum sunt la scoala de dimineata pana seara nu prea imi permit sa ajung , mai ales ca sambata/duminica autobuzele nu circula .

Mihnea , merci ca m-ai lamurit !

Edited by SmoKeR#

Upp , ca sa bag un custom rom trebuie sa fac root , nu ? 

PS : Cei care folosesc custom rom , a-ti putea sa imi lasati o lista cu cele care v-au "satisfacut" ? ( Poate gasesc ceva pentru s3 , adica sigur gasesc.. )

Edited by SmoKeR#
Cu ce ne-ai satisfacut?

Normal.

Dar sunt unele rom-uri pe care le poti instala cu Odin si vin gata cu root.....

Imi explici asta cu satisfactia? Cu ce ne-ai satisfacut?