Clicky

Jump to content

Un minim de aplicatii utile si cateva sfaturi

Innoxius

Recommended Posts

Ca si la alte sisteme, avem si aici surse oficiale, semioficiale si neoficiale. Si aici este valabil sfatul cu instalarea din alte surse decat cele oficiale. La Nokia exista un sistem destul de bine pus la punct pentru verificari, dar fiind un sistem foarte deschis (nu total, veti vedea mai jos), e bine sa citim de 10 ori inainte a fi prea tarziu si daca avem dubii, sa nu instalam.
Cunosc un caz al unei persoane care a cumparat un N9 SH si s-a trezit cu SMS-uri si apeluri la numere cu suprataxa. Nu a reusit sub niciun fel sa scape de aplicatia respectiva, nici macar sa o identifice. Linux e totusi Linux ;)
Si inca un sfat legat de aplicatii: daca nu stiti bine, dar bine Linux, nu va bagati degetele in linia de comanda. Sa nu ziceti ca nu v-am zis :)
Daca vreti sa instalati din alte surse decat Store, mergeti la Setari - Aplicatii - Instalari si puneti comutatorul pe ON. Dupa instalare schimbati-l inapoi. Cand faceti upgrade la o aplicatie de acest fel, va trebui sa puneti din nou comutatorul pe ON.

Sursa oficiala: store.ovi.com

Surse semi-oficiale: sunt asa-numitele repositories, puse la dispozitie atat de catre Nokia, cat si de catre altii. Chiar daca sunt puse la dispozitie de catre Nokia, aplicatiile de aici nu sunt trecute prin sistemul de QA al lor, de aceea le zic eu semi-oficiale.
repo.apps.formeego.org/harmattan/apps/
harmattan-dev.nokia.com
repo.pub.meego.com/

Prima si cea mai de folos aplicatie este N9QTweak. Practic sunt niste scripturi bash care schimba din functionalitatea / aspectul standard. Mare atentie la ce si cum schimbati, cititi cu mare atentie descrierea fiecarei setari. Daca la o setare nu intelegeti implicatiile, lasati-o. Se poate trai si fara. Eu am umblat la setarile B, D, H (atentie), Q, R, U, BB, DD, RR, K, Z.
Billboard Standby Screen - afiseaza informatii in ecranul stand-by

Social:
OpenWhatsapp - client neoficial de WhatApp. Functioneaza OK.
fMobi - client de Facebook. Pot apare probleme de conectare. Se pare ca FB ii cam taie macaroana.

Files Manager:
FileCase, FileBox (este varianta gratuita)

Utilitare:
Firewall+ Pro (call si SMS blocking)
Call Recorder
ProfileMatic - creezi actiuni de facut functie de diverse reguli setate

Media:
CameraPro - cea mai buna aplicatie foto
cuteTube - client foarte bun de Youtube. Permite si salvare.

Cloud:
Dropian, DropN9 - clienti Dropbox
MeeDocs - client Google Drive
SkyFiles Pro - client SkyDrive
CloudPrint - plugin pentru Google CloudPrint
Gtalk Video Call - plugin pentru apel video GTalk

Browser:
Opera, Firefox, Flashplayer

Cam astea in prima faza.

Am lasat la urma cel mai cel din toate punctele de vedere. Acest sistem de operare, chiar daca ofera root din fabrica (Setari - Securitate - Mod dezvoltator, va apare in AppDrawer Terminal, apoi dati comanda devel-su, pass rootme), nu va lasa sa faceti chiar orice (asa ca pe un PC cu Linux). Exista un security framework, se cheama AEGIS si a fost introdus, probabil la cererea operatorilor. Acesta se poate ocoli cu Inception. Dar, din nou, daca nu stiti ce faceti nu va bagati. Exista sansa sa va brick-uiti definitiv si iremediabil telefonul. Nu Inception face asta, ci faptul ca deschideti toate portile catre maruntaiele SO.

A, am uitat ce era cel mai important Solitaire Touch Sa nu mai ziceti ca nu sunt aplicatii. :D

Continuam cu aplicatii pentru sistem:

Lock Screen - face acelasi lucru ca si butonul fizic, eu il consider mai util

Reboot - reboot sau shutdown

QNetMan2 - network manager

SystemInfo - informatii de sistem

ResourceMonitor - monitor de resurse

QAD Cleaner - goleste folderele cache. Atentie, sterge si cookies

Continuam in continuare cu alte felurite si deosebite aplicatii de Media:

FotoShareN9 - share instant al foto / video pe Dropbox, FTP, SFTP, GDrive, SCP, Flickr

Front Camera - utilizare camera frontala

FM Radio, FM Radio N9 - aplicatii radio. N9 are hardware radio FM, dar nu exista suport nativ in MeeGo. Prima dintre ele functionaza si fara castile pe post de antena :) Ambele au suport RDS

Cinemagia - binecunoscuta

MeeRadio - Internet Radio, Made in Romania, za best

Panorama - aia cu care se laudau pe la Apple :D, Made by Nokia

Exif Viewer - vizualizare informatii EXIF

Vimeo - client oficial Vimeo

SPB TV - binecunoscut, mobile TV

Si ceva utilitare utile :):

Organiser Feed - aduce evenimente din Calendar in ecranul de fluxuri

ShotMee - screen capture

MeeScan - QR Code scaner

Safe - stocare de info, gen parole

MeegoMarks - client pentru servicii de bokmark-uri, se poate conecta la Google, Delicious, Pocket (Read It Later), Diigo

TranslateAll - traduceri cu ajutorul Google Translate. Exista si aplicatii pe Bing Translate, if you wish

Inca o aplicatie pe ziua de azi si gata :)

Nokia City Lens - realitate augmentata. Beta, nu se mai dezvolta decat pe Lumia, dar e OK. Trebuie sa va logati cu contul Nokia si sa tineti cont de ce am zis mai sus

Daca vreti sa instalati din alte surse decat Store, mergeti la Setari - Aplicatii - Instalari si puneti comutatorul pe ON. Dupa instalare schimbati-l inapoi.

O foarte buna sursa pentru informatii, aplicatii (marea majoritate a dezvoltatorilor aici ofera suport) este TMO, forumurile MeeGo / Harmattan si Nokia N9 / N950. Ce e XDA pentru Android este TMO pentru MeeGo / Maemo.

Si inca ceva: aplicatiile pe care le-am prezentat eu mai sus sunt folosite de mine. Nu e obligatoriu ca azi sa fie cele mai bune sau singurele pentru telul respectiv. E posibil sa fi aparut si altele intre timp, eu cam de 6 luni nu mai "vanez" aplicatii.

Am instalat si eu niste aplicatii, utile zic eu sau ceva ce trebuia sa aiba telefonul normal :

The Flashlight - clasica lanterna, are mai multa lumina blitul decat o lanterna normala :D

Battery Icon - arata pe ecran, sub ceas cat mai are bateria, cand este inchis ecranul

Front camera - sa faca poze cu camera frontala, doar atat

StopWatch & CountDown - cronometru, e bun cand elergi sa vezi in cat timp ai facut o tura de parc

Messenger si Facebook (nu stiu de ce ca nu stau pe FB, am zis sa fie acolo).

O sa mai instalez si LockScreen si Cinemagia.

Battery Icon e asta http://store.ovi.com/content/272241 ? Daca da, sterge-l, pentru ca iti consuma a proasta baterie http://pvanhoof.be/blog/index.php/2012/07/05/battery-drain-on-n9-caused-by-a-combination-of-battery-icon-tracker-and-smartsearch Practic, pentru ca afiseaza in icon cata baterie mai este, asta declanseaza in cascada mai multe evenimente, fiecare dintre ele consumatoare de energie. E facut de un roman, dar a ales o solutie proasta dpdv al consumului, chiar daca fancy.

Eu folosesc Bilboard pentru a-mi afisa cata baterie mai am pe ecranul stand-by. Si ca text si ca bara.

Da, sa stii ca am observat, consuma mult, am scos telefonul de la incarcat cu 100% si dupa un minut a scazut la 98% :D

Ieri l-am instalat si s-a dus mai repede bateria.

Gata, l-am dezinstalat, pai ce facem noi aici, eu am activat modul de economisire energie care-mi da luminozitatea ecranului la minimum ca sa recuperez consumul cu Battery Icon....

Multumesc de informative.

Edited by n_iulian

Nu, ca am 1 GB si nu-mi dau seama care cer net. De regula sunt cele free cu reclame. Pentru afisare reclamele au nevoie de net. Daca dezvoltatorul a hotarat sa nu te lase fara reclama, n-ai ce face.

Am gasit eu cateva care nu au nevoie de conexiune, ceva banal :

FreeSolitaireGames - clasicul Solitaire, pentru cine mai joaca asa ceva, eu joc

Tic-Tac-Toe+ - este x si 0, dupa cateva jocuri devine aproape imposibil sa mai castigi

Vehicle Traffic  - sa dirijezi traficul intr-o intersectie.

Edited by n_iulian

Am mai instalat : Filebox, Call Recorder, Firefox, Cinemagia, TranslateAll, ScreenshotMee, Compass, Recorder, My Little Art.. (ceva de desenat dar nu prea il inteleg, cred ca o sa-l dezinstalez), Anti Mosquito, Rubik Solver, SPB TV, Solitaire Touch, Safe Lite, Opera Mobile, Invasion Chupacabra, Nine Men's Moris (tintar chinezesc sau care o fi denumirea), Backgammon Checkers, JoseMobile (sah), PocketYouTube, Lock screen.

post-1694-0-87329600-1380371747_thumb.png

Dropian, DropN9 - clienti Dropbox

Ce sa aleg si eu, sa incarce pozele pe site in caz de furt ? Ca nenea acela cu HTC + Dropbox :D

Mai era o aplicatie, dar nu o gasesc acum, zicea la descriere ca incarca direct pozele si videoclipurile prin Wi-Fi.

Pe Dropbox nu sunt publice pozele ? Nu ?

Edited by n_iulian