Clicky

Jump to content

Cand un iPhone e mai bun la filmat decat un DSLR de top...

Recommended Posts

Guest Deio

Confruntarea este intre Nikon D4 si iPhone 4S. Diferenta este uimitoare!

Video:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&list=UUppifd6qgT-5akRcNXeL2rw&v=j98v_9FkPtE

Fa o comparatie intre fotografii...D4 din cate stiu nu este camera de filmat.

Nikon D4 stie FullHD la 30FPS.

Dar, sa fiu cinstit, cine a filmat, este nu un amator, ci un copil de gradinita. Un ochi neantrenat nu vede diferentele, dar sa fim seriosi: Se vede clar ca la Apple detaliile sunt mai lipsite in fundal si "focus pe mijloc", pe cand Nikon face filme cu detalii corecte peste tot. Sa nu uitam ca senzorul e FullFrame, iar la iPhone, senzorul e cat unghia. Nu zic ca iPhone nu filmeaza frumos si are VideoStabilization, care conteaza enorm in unele conditii.

Pana si culorile sunt mai naturale la Nikon, la Apple sunt cam prea saturate. Eu am vazut ca si pozele sunt putin trase de par la iPhone.

Nikon D4 stie FullHD la 30FPS.

Dar, sa fiu cinstit, cine a filmat, este nu un amator, ci un copil de gradinita. Un ochi neantrenat nu vede diferentele, dar sa fim seriosi: Se vede clar ca la Apple detaliile sunt mai lipsite in fundal si "focus pe mijloc", pe cand Nikon face filme cu detalii corecte peste tot. Sa nu uitam ca senzorul e FullFrame, iar la iPhone, senzorul e cat unghia. Nu zic ca iPhone nu filmeaza frumos si are VideoStabilization, care conteaza enorm in unele conditii.

Pana si culorile sunt mai naturale la Nikon, la Apple sunt cam prea saturate. Eu am vazut ca si pozele sunt putin trase de par la iPhone.

Ca și experiență vizuală nu cred că sunt dubii. Clipul iPhone 4S e mult mai plăcut ochiului.

Guest Deio

Ca și experiență vizuală nu cred că sunt dubii. Clipul iPhone 4S e mult mai plăcut ochiului.

da, din pacate asa este si conceperea senzorilor si programului software la telefoane, iti ia ochii cu "vivid colors" si "naturaletea" si par mai frumoase clipurile.

Cum sa nu fie,la prezentarea produsului camera a fost una din punctele pe care s au bazat cei de la Apple.Stipuland faptul ca cei mai multi folosesc un Iphone pentru a face poze...de aici si statistica referitoare la cate poze sunt postate pe Facebook si Thumbrl, care au fost facute de un dispozitiv facut la fabrica din Cupertino.

Plus sunt perfect de acord cu colegi de mai sus,judecand dupa cum este facuta filmarea,mi e greu sa cred ca cel care a facut o a si setat corespunzator aparatul.

Cred ca singurul device care se apropie intr adevar de performante remarcabile in domeniu este Nokia pure View.

Oricum unele filmari de pe youtube sunt si ele facute pentru marketing.. Ati vazut ce valva a adus acel filmulet cu iPhone 4S vs SGS II cele 2 telefoane fiind aruncate de la o anumita inaltime.. Toti dupa au laudat "chinezaria" cum era pana atunci, adica plasticul lui S II. Sunt multe filmulete in care unele produse sunt scoate in evidenta peste cat ar trebuie facand concurentii "mici, mici".

Am mai auzit de asa ceva. Parerea mea este ca DSLR-ul a fost pus in cele mai proaste conditii, pe cand iPhone-ul a avut cele mai bune conditii. Pentru mine nu inseamna nimic, pentru poze am aparat foto dedicat (chiar daca e mai ieftin, insa e nou, cumparat acum vreo luna) si pentru filmare video am camera video fullHD. Fiecare e pe segmentul lui de piata :)