Clicky

Jump to content
ionel

Ce telefon Nokia Lumia sa-mi iau ?

Recommended Posts

Deci până la urmă ai abandonat ideea de a-ți lua un Lumia? :D. Eu sunt sigur că îmi voi lua un N9 și un 1020 când va ajunge la un preț mic :D.

Toate cele 3 le poti lua la jumatete de pret de pe forumuri in conditii foarte bune(ca noi).Eu de 2 ani am realizat ca nu se mai merita sa iti cumperi telefon nou....ori iti baga operatoru pe gat un abonament "misto" ori faci ravagii prin portofel(luandu-l la liber)...

Mulțam Iulian. În încheiere pe azi achiziția de către Microsoft a celor de la Nokia cel mai indicat proverb este din Baltagul lui Sadoveanu:

Ferește-mă Doamne de prietini că de dușmani m-oi feri singur.... :mellow:

Salutare Denis,

Multumesc, dar din pacate nu au trecut nici 48 de ore si am avut cumplitul ghinion sa am niste probleme la display, poti vedea aici: http://forum.mobilissimo.ro/index.php?/topic/2003-probleme-ecran-nokia-lumia-920/ . Chiar nu stiu ce sa fac, returul i-l fac oricum...sa iau tot 920, sa iau un 925, sa mai astept, poate scade pretu si la 1020...mare dilema :D

Diferentele sunt f mici intre 920 si 925. Uite aici : 

http://www.nokia.com/global/products/compare/?action=productcompareaction&products=2446140-1805904

Eu personal prefer 920 din cauza designului.

Poti astepta si dupa 1020 dar va dura ceva timp la noi in tara pana se va ieftini incat sa merite banii.

Si o comparatie intre toate 3 :

http://www.nokia.com/global/products/compare/?action=productcompareaction&products=2446140-1805904-2704912

Edited by denis

Salutare Denis,

Multumesc, dar din pacate nu au trecut nici 48 de ore si am avut cumplitul ghinion sa am niste probleme la display, poti vedea aici: http://forum.mobilissimo.ro/index.php?/topic/2003-probleme-ecran-nokia-lumia-920/ . Chiar nu stiu ce sa fac, returul i-l fac oricum...sa iau tot 920, sa iau un 925, sa mai astept, poate scade pretu si la 1020...mare dilema :D

Eu, daca as fi in locul tau as alege Lumia 925. 925 are tot ce ii trebuie sa fie si telefon elegant si are si o camera buna. 1020 il depaseste doar la camera, in rest 920 si 1020 sunt inferioare ca si telefon. Camera o folosesti doar 5% din cat folosesti telefonul, asa ca nu are rost sa cari tot timpul un telefon mai greu si mai scump doar ca face poze mai bune. Mai bine iti iei un telefon elegant cu care faci poze cel putin decente si pentru poze adevarate iti iei un DSLR entrylevel sau un Mirrorless.

Asta-i parerea mea, ca pana la urma alegerea unui telefon e foarte subiectiva..

Eu, daca as fi in locul tau as alege Lumia 925. 925 are tot ce ii trebuie sa fie si telefon elegant si are si o camera buna. 1020 il depaseste doar la camera, in rest 920 si 1020 sunt inferioare ca si telefon. Camera o folosesti doar 5% din cat folosesti telefonul, asa ca nu are rost sa cari tot timpul un telefon mai greu si mai scump doar ca face poze mai bune. Mai bine iti iei un telefon elegant cu care faci poze cel putin decente si pentru poze adevarate iti iei un DSLR entrylevel sau un Mirrorless.

Asta-i parerea mea, ca pana la urma alegerea unui telefon e foarte subiectiva..

Salut @sil,

Personal, ca design as prefera 920, deoarece este mai rigid, si pentru un barbat este altceva. In opinia mea, 925 este ok pentru doamne/domnisoare, pe culorile alb/rosu.Am impresia ca este mult prea slim, si ofera o stare de nesiguranta, iar la socuri sau doamne fereste impacturi cu solul, nu stiu daca iese prea bine.Totusi, astazi se cauta telefoanele de grosimea unei tiple

Diferentele sunt f mici intre 920 si 925. Uite aici : 

http://www.nokia.com/global/products/compare/?action=productcompareaction&products=2446140-1805904

Eu personal prefer 920 din cauza designului.

Poti astepta si dupa 1020 dar va dura ceva timp la noi in tara pana se va ieftini incat sa merite banii.

Si o comparatie intre toate 3 :

http://www.nokia.com/global/products/compare/?action=productcompareaction&products=2446140-1805904-2704912

Denis si eu sunt de aceasi parere, dar ramane de vazut, poate pana vin sarbatorile de iarna mai scoate Nokia ceva frumos...vad ca a scos si Dan Dragomir un articol destul de interesant, dar parca avantajeaza prea mult 925 http://www.computerblog.ro/drive-test/nokia-lumia-925-cel-mai-bun-windows-phone-2013-review.html  :D

Pana una alta, revenim la subiect, vorba lui Innoxius: Microsoft a cumparat divizia de mobile de la Nokia ;))

...

Edited by Alexandru Cristian

Deci până la urmă ai abandonat ideea de a-ți lua un Lumia? :D. Eu sunt sigur că îmi voi lua un N9 și un 1020 când va ajunge la un preț mic :D.

. Ce faci cu 2 telefoane? Nu mai e la moda :) . Tare imi e greu acum sa-mi achizitionez 1020-ul insa mai scrie NOkia pe el deci il astept la Orange in continuare.

ionel, on 03 Sept 2013 - 10:01 PM, said:snapback.png

Se referea pe rand, adica cumpara in 2014 un model din 2011 (Nokia N9) pentru ca s-a ieftinit mult si inca mai este bun telefonul si peste 4 ani sau cat o rezista cumpara 1020, adica prin 2018 la un pret extra mic.

Mai sunt oameni care nu se arunca la ultimul model ci cumpara flagshipul de acum 2-3 ani, eu de exemplu daca ar fi sa-mi cumpar un model as alege SGS2 / HTC One S, etc. de ce sa dau o caruta de bani pe alea noi cand si alea vechi inca mai sunt foarte bune si au si pret mic.

Am vazut si eu un mini-review la 925, la Digi 24, emisiunea 2.0 GADGET. Ei spun acolo ca ar fi un telefon ok, cu siguranta cel mai bun WP 8, dar totodata ca are un difuzor mediocru, net-superior cel de la 920, si camera ca ar face poze cam la fel.Eu nici nu stiu ce sa fac...voiam sa imi iau un wp8 pana in decembrie, dar vad ca orice ai alege nu e ok, si daca nici 825 nu e ok, as fi vrut sa ma indrept spre HTC Butterfly. Ce ma sfatuiti va rog?

Multumesc pentru indrumare next.Acum as vrea sa te intreb, de ce ai alege 920 fara de 925?Si ma gandesc ca...in decembrie deja va fi prea "vechi" pentru perioada lui, mie sincer imi place 920. Sta bine in mana ca telefon.Astept si 825, acum sa vedem

Multumesc pentru indrumare next.Acum as vrea sa te intreb, de ce ai alege 920 fara de 925?Si ma gandesc ca...in decembrie deja va fi prea "vechi" pentru perioada lui, mie sincer imi place 920. Sta bine in mana ca telefon.Astept si 825, acum sa vedem

Imi place mai mult aspectul lui 920 decat al lui 925 desi au aceleasi trasaturi e o chestie de gust.Performantele sunt cam acelasi deci nu e un criteriu de alegere.Dar daca vrei si aplicatii atunci ia-ti Butterfly.

Nokia Lumia 800 - 749 lei

720 - 1048 lei

820 - 1099 lei

si plata in 6 luni in rate, deci ar fi 200 de lei pe luna, cred ca este bine, nu stiu ce telefon cu android bun poti sa-ti cumperi sub 1200 lei.

http://www.quickmobile.ro/telefoane-nokia/pagina-2.htm?order=price_asc

Salutare prieteni. Văd că prețul lui Nokia Lumia 920 coborât simțitor de mult la Germanos :). Tare îmi face cu ochiul, să-l înlocuiesc pe Nokia N900 care își arată vârsta din ce în ce mai mult. 

La 1000 de lei eu zic că este best-deal. Aș dori o părere de la cei care îl dețin. Nu mă interesează faptul că are 189 de grame, sau că e gros sau nu mai știu ce, pentru că și N900 a fost baban dar pur și simplu nu m-a deranjat, adică nu mi-a rupt încheieturile. :).

Eu văd că este 1450 ;). Nu prea mă atrage, pentru că are foarte puțină memorie internă și nici nu are slot. La N900 am 32 GB memorie+micro-SD slot, dar 16 GB e puțin zic eu. I-am terminat odată la N9 ;). Aș dori ceva care are spațiu mult ca să mă pot desfășura în voie :).

LE: E doar un proiect. O să pun mâna pe un Lumia să văd dacă îmi place OS-ul. Android, nu prea vreau deocamdată.

Pune tu mana pe un Nokia 925 si pun pariu ca ai sa-l placi .

Nokia 925 exista si cu 32 gb....plus ca WP ofera cel putin 10 GB cloud free..adica ai asa cloud pe tel(aplicatie) -web (aplicatie) - pc( aplicatie) adica iti sicronizeaza singur intre cele 3 fisierele , oricum nu ajungi tu sa ocupi toata memoria !!!