Clicky

Jump to content

Pixel aprins

denis

Recommended Posts

Salut ! De ceva timp am observat un pixel aprins pe tableta mea. Daca o duc la garantie au ce sa imi faca ? 

Tableta este cumparata de la Flanco, si am extins si garantie la maxim, adica cu inca 2 ani. Ei au service autorizat ?

Un pixel mort nu se mai aprinde deloc. Daca isi schimba culoarea atunci este un pixel blocat, care poate fi reparat cu asta : 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.htc.chris.blackspotdetect&hl=ro

Daca nu merge ii suni sa ti-o repare , desi nu cred ca poate fi considerat caz de garantie.

Depinde de producator/furnizor, toate produsele lor au un standard, pentru ecrane LCD, ar trebui sa respecte acel standard si anume ISO 13406-2, care prevede ca la fiecare milion de pixeli, sunt permisi 2 pixeli aprinsi maximum, mai multi si devine RMA, sau combinatie de 4 pixeli blocati, etc. Standardul e stufos, dar el ajuta producatorii ca sa se protejeze, altfel la orice pixel problema, ar schimba la produse de ar da faliment.

Daca ai certificatul de garantie la indemana, poti incerca sa localizezi astfel de incident si sa vezi ce zice acolo. Vezi daca e cel original de producator, daca nu ai original ci modificat de vanzator cu numele lui pe el, atunci poti incerca sa mergi la cine ti l-a vandut si sa incerci sa rezolvi amiabil.

Legea spune ca vanzatorul este responsabil daca ai certificat de la el si nu original, sa iti dea un raspuns, favorabil sau nu. Legea nu il obliga sa iti inlocuiasca produsul, dar poti incerca sa rezolvi cu ei sa il trimita mai departe la furnizor si decide el.

• 4 weeks later...