Clicky

Jump to content
mesersmith

Cainele. Prieten sau inamic public?

Recommended Posts

Cu totii stim cata emotie este in aceste zile in media romaneasca si ce uriasa anvergura are tragedia familiei copilului nu numai ucis, dar mancat de viu de cainii eliberati pe spatiul public.

Din pacate, putini sunt cei care inteleg ca aceasta tragedie este nu doar a acelei familii lovita in cel mai crunt mod posibil, ci si a noastra, a celor in ale caror orase sunt astfel de caini.

Personal sunt un iubitor de animale si consider ca orice dovada de cruzime fata de un animal, ar trebui pedepsita in acelasi mod. Am avut multe lupte cu oameni care nu inteleg ca omul nu trebuie sa fie crud cu animalele, sub nicio forma, vanatoare, eutanasiere, sacrificare, etc, toate aceste metode fiind crime cu acte in regula.

Vin si va intreb, tinand cont de toate acestea si de multe alte idei pe care le are fiecare, care credeti ca e solutia de a scapa de cainii de pe strada? Credeti ca trebuie sa-i ucidem? Chiar nu se poate gasi o alta solutie?

Sunt siderat de aceasta idee si refuz sa cred ca nu s-ar putea gasi o alta varianta.

Daca noi gasim in ai ucide o ultima solutie nu ar trebui sa ne mai lamentam ca e tara noastra intr-un fel sau altul.O microcipare obligatorie pentru orice animal vandut /daruit,sterilizare pentru 95% si in maxim 4-5 dispare problema de la sine.Daca reusim cu microciparea  si niciun caine nu mai ajunge in strada vor disparea de la sine dar in mult timp de aceea trebuie sterilizati ca sa grabim procesul.Cam asta e opinia mea.

Eu zic ca eutanasierea este cea mai bună soluție. Asta cu tarcurile.... costă niște bani care îi suportam tot noi contribuabilii. Iar de ONG-uri nu mai zic nimic, câini luați de ei care ajung tot pe strada.

Opinia mea ;)

PS. Am și eu un câine și 4 pisici. Asta ca să nu ziceți ca nu țin la animale....

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4

Eu am avut niste probleme cu cainii , si de aceea nu pot s zic ca imi plac in mod special ,dar sincer mai bine sa fie eutanasiatii ,ca castrati ne castrati ei tot pot sa muste pe cineva.

Daca noi gasim in ai ucide o ultima solutie nu ar trebui sa ne mai lamentam ca e tara noastra intr-un fel sau altul.O microcipare obligatorie pentru orice animal vandut /daruit,sterilizare pentru 95% si in maxim 4-5 dispare problema de la sine.Daca reusim cu microciparea si niciun caine nu mai ajunge in strada vor disparea de la sine dar in mult timp de aceea trebuie sterilizati ca sa grabim procesul.Cam asta e opinia mea.

400 RON lunar per câine. De unde scoți atâția bani în ritmul în care fura politicienii?

Trimis din spațiu

Eu am avut niste probleme cu cainii , si de aceea nu pot s zic ca imi plac in mod special ,dar sincer mai bine sa fie eutanasiatii ,ca castrati ne castrati ei tot pot sa muste pe cineva.

Corect, o injectie usoara si sa moara fara chinuri, daca ii castrezi pe toti pana mor ei de batranete in 5-10 ani mai mananca cate un om sau copil pe an.

Nu ma intelegeti gresit, sunt un mare iubitor de pasari si animale, am avut : ciobanesc german, 3 papagali, 12 hamsteri si vreau acum sa-mi cumpar doi porcusori de Guineea + de cate ori ma duc la tara ma joc cu toate vietatile din ograda, DAR, cand ma plimb linistit prin minunata capitala si vine cainele hotarat sa ma atace, latrand si cu nervi si va zic ca se intampla cel putin o data pe saptamana pentru ca merg zilnic cateva ore pe jos (2-10 ore), atunci cand vine sa muste il degajez de nu se vede, ii dau un bombeu de-l ridic 1-2 metri in aer.

Multa luma da mancare cainilor aiurea, caini care sunt ai strazii, eu consider ca ai o responsabilitate pentru caine dupa ce l-ai hranit.

Este extrem de grea această problemă. Dar eu cred așa. Degeaba vom cheltui milioane de euro pe sterilizarea câinilor comunitari, pe vaccine antirabice, și pe adăposturi dacă doar vom sta și ne vom plânge. Ca să poți impulsiona adoptarea de câini trebui muncă de convingere cu toată lumea. Din păcate câinii se perpetuează din cauza animalelor cu două picioare care preferă să nu-și castreze câinii și să arunce puii în stradă. Ceea ce este și mai grav este că atunci când se formează o haită de câini urmările sunt îngrozitoare. Sunt și câini foarte prietenoși dar și foarte agresivi. În primul rând cred că toți acei câini care sunt bolnavi, extrem de agresivi și care nu POT să fie adoptați trebuie să fie eutanasiați. Eu am văzut și câini blânzi care merită să fie dați spre adopție. Cei agresivi în locuri lăturalnice se reped și după mașini Aceia ar trebui eutanasiați. Vă dați seama când sunt mai mulți e dezastru. Personal nu am fost vreodată mușcat de câini, dar cim voi deveni student sunt sigur că s-ar putea să nu mai fie așa. Este foarte greu, sincer. Mă uit că televiziunile dramatizează în prostie această tragedie, politicienii la fel nimeni nu are scrupule.

PS: Primarul de la Deva se pare că a găsit soluția chiar dacă primăria a fost dată în judecată de ONG-uri și primarul însuși. Vă recomand să vă uitați mâine la Ora de Bussiness cu Moise Guran pe TVR 1 să vedeți cum au abordat această problemă.

Acasa, la tara, am 3 caini, doi ciobanesti germani si un pechinez, pe care-i tin in curtea proprie.

In mod cert cainele este cel mai bun prieten al omului insa atunci cand acesta (cainele :) ) se afla intrun mediu controlat, cand acesta are un stapan si asta pentru simplu fapt ca asezarile omenesti nu sunt rezervatii naturale.

Categoric ca eutanasierea lor este singura solutie.De asta si-au dat seama, cu mult timp in urma, tari mult mai evoluate si mai potente economic decat Romania.

In Spania, Anglia, Germania etc. un maidanez este tinut maxim 2 saptamani intrun centru de adoptie, dupa care .....

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Tot spre eutanasiere înclin și eu. Nu se poate ca un copil sa fie sfâșiat de căni pe străzile Bucureștiului în 2013.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4

Daca exista deja o lege conform careia orice caine fara stapan trebuie eutanasiat, de ce mai este nevoie de referendum? Recent am fost in Germania si pe unde am ajuns nu am vazut caini fara stapan, carute care sa circule pe oriunde sau cladiri care stau sa se darame, ca in Romania. Deci se poate.

I-as eutanasia si pe cei care nu respecta legea si au contribuit la problema cainilor ca sa ajunga la o asemenea amploare.

Voi nu observați șarada, fiasco-ul creat în jurul acestei tragedii? Toți primarii se laudă că vor rezolva problema câinilor comunitari dar văd că le place extrem de mult să paseze responsabilitatea. Un copil a murit, sfâșiat de o haită de câini asta este ceea ce contează. Toate televiziunile dramatizează și ocupă jumate din orele de știri și nu spun nimic despre protestele ce au loc în stradă, împotriva proiectului de la Roșia Montană. O să spuneți că ce treabă .....are cu prefectura dar e un subterfugiu pentru că nașu Gabriel a uns bine pe toți mogulii de presă și televiziune.

Astăzi va veni la Ora de Bussiness primarul orașului Deva și va spune cum a reușit el să rezolve o problemă atât de spinoasă. Este la ora 19:00 pe TVR 1 sau pe www.biziday.ro unde este înregistrarea emisiunii. Vă recomand să vă uitați.

Nu stiu ce as face daca eu as pati asta. Ar trebui sa facem si noi ce se face afara: sa fie tinuti o perioada determinata, apoi sa fie eutanasiati. Noi i-am pus pe strazi, in timp, acum ne plangem de ei. Nu prea avem de ales, altfel vom fi socati cand vom mai citi ca un alt caine a atacat un copil sau un batran.

Am avut si am si eu caini... dar am si copil in acelasi timp... si cand vine vorba de astfel de faze nici nu incape discutie ca copilul e cel important. Nici nu indraznesc sa ma gandesc ce e in sufletul acelei familii. Doamne, doamne... Cred ca as INNEBUNI daca i s-ar intampla ceva fetitei mele...

Clar eutanasiati, altfel o vom "lalai" asa pana auzim din nou de vreo alta drama, pt ca, cum bine zicea cineva mai sus, ei pot musca intre timp daca sunt doar castrati. Personal, am vazut caini care se luau dupa bicicleta, dupa masina... parca erau gheparzi dupa antilope. :)

Edited by steff195

Am citit azi ceva in legatura cu cainii in care se spunea ca in fiecare zi sunt prinsi 40 de caini in Bucuresti. Sunt declarati in jur de 60.000. Daca ar fi sterilizati, si tot ti-ar trebui 15 ani sa ii prinzi pe toti. Dar ei nu, se inmultesc incontinuu, uneori si de 2 ori pe an.

Sunt foarte multi si s-a ajuns la ideea castrarii, concluzia fiind ca reprezinta un pericol si se inmultesc prea repede. Cu toti ne-am confruntat cu ei, ce-i drept.

Si desi nu am inteles niciodata care e rolul cainilor astia sau cum de au invadat parcurile si strazile, totusi consider ca este total gresit sa fie tratati cu cruzime. Eutanasierea ar fi oarecum o solutie.

Si stau si ma gandesc..Nu-i pot omori, c-o sa sara Protectia Animalelor (oare?). Pe strazi nu pot sa ii mai lase, ca o sa fie mii de reclamatii. Bun.

Atunci ce naiba sa faca? Sa-i inchida pe toti pe o pajiste? Se vor manca intre ei. Oricum nu vor gasi un teren atat de mare.

400 RON lunar per câine. De unde scoți atâția bani în ritmul în care fura politicienii?

Trimis din spațiu

Asta e alta problema.Asociatiile primesc o multime de bani din afara si tu oricum platesti niste bani in fiecare luna la primarie deci banii exista.Ca nu sunt cheltuiti cum trebuie asta e alta problema.

Am citit cu atentie cam ce s-a scris aici, precum si pe internet despre nenorocirea asta.

Si eu imi dau seama ca eutanasierea pare ultima solutie, dar parca as vrea sa se mai incerce si alte variante.

De exemplu, am inteles ca sunt asociatii sau ong-uri care declara ca au in padocuri un anumit nr de catei, pentru care primesc bani pentru mancare, sterilizare, tratamente, etc, dar care ong-uri nu au nici 10% din cainii declarati.

Ma gandesc ca daca s-ar reusi starpirea acestor ong-uri nenorocite sau daca i-am putea controla, la nivel national, presupun ca o parte mare din cainii de pe strazi ar putea incapea in acele padocuri, pentru care platim.

Astfel, i-am eutanasia pe cei bolnavi si pe cei violenti si i-am pastra in padocuri pe ceilalti.

Este clar ca orice solutie s-ar adopta, pe strada nu trebuie sa mai ramana.

Legile actuale cu privire la acesti caini, sunt strambe.

De exemplu, daca eu vad un catel in drum, la -30 de grade, haituit de alti caini sau mai stiu eu ce alta situatie si daca as vrea sa-l iau si sa-l duc la un adapost, nu mi-l primeste, pentru ca la nu stiu ce articol se spune clar ca acesti caini poti fi colectati si predati catre padocuri, numai de catre organisme specializate, adica numai de catre serviciile de pe langa primarii.

Ori asta este o imensa prostie si mai sunt si altele.

Asta e alta problema.Asociatiile primesc o multime de bani din afara si tu oricum platesti niste bani in fiecare luna la primarie deci banii exista.Ca nu sunt cheltuiti cum trebuie asta e alta problema.

Spune-mi sincer. Preferi ca statul sa plateasca 400 RON lunar pe un caine sau sa faca altceva? Fa un calcul simplu, cam 60.000 estimati a cate 400 RON lunar. Sunt ceva banuti.

Am citit cu atentie cam ce s-a scris aici, precum si pe internet despre nenorocirea asta.

Si eu imi dau seama ca eutanasierea pare ultima solutie, dar parca as vrea sa se mai incerce si alte variante.

De exemplu, am inteles ca sunt asociatii sau ong-uri care declara ca au in padocuri un anumit nr de catei, pentru care primesc bani pentru mancare, sterilizare, tratamente, etc, dar care ong-uri nu au nici 10% din cainii declarati.

Ma gandesc ca daca s-ar reusi starpirea acestor ong-uri nenorocite sau daca i-am putea controla, la nivel national, presupun ca o parte mare din cainii de pe strazi ar putea incapea in acele padocuri, pentru care platim.

Astfel, i-am eutanasia pe cei bolnavi si pe cei violenti si i-am pastra in padocuri pe ceilalti.

Este clar ca orice solutie s-ar adopta, pe strada nu trebuie sa mai ramana.

Legile actuale cu privire la acesti caini, sunt strambe.

De exemplu, daca eu vad un catel in drum, la -30 de grade, haituit de alti caini sau mai stiu eu ce alta situatie si daca as vrea sa-l iau si sa-l duc la un adapost, nu mi-l primeste, pentru ca la nu stiu ce articol se spune clar ca acesti caini poti fi colectati si predati catre padocuri, nu mai de catre organisme specializate, adica numai de catre serviciile de pe langa primarii.

Ori asta este o imensa prostie si mai sunt si altele.

ONG-urile doar sug banii statului si doar atat.

Eu mereu ma confrunt cu caini agresivi dar nu am fost muscat niciodata. Daca un caine sta langa tine si latra nu inseamna ca vei fi muscat. Daca mergi mai departe in aceeasi directie si intrii pe teritoriul lor atunci e vina ta. Eu zic ca cel mI bine e sa nu il privesti si sa schimbi directia, FARA sa alergi. Nu sunt de acord cu eutanasierea . Cainii aia sunt agresivi pentru ca si ei au fost batuti cand erau mici la randul lor. Au si ei un teritoriu al lor pe care il protejeaza.. Atata tot. Daca cineva va intra in casa il lasati in pace stiind ca nu sta mult ?

Ce a cautat batrana aia cu 2 copii langa un teren privat cu caini ? Cica " un moment de neatentie ".. Pai pnm la ce mai iei copii la plimbare daca nu esti in stare sa ii supraveghezi cum trebuie ? Mai ales daca ai si un copil de 4 ani cu tine.

Ce a cautat batrana aia cu 2 copii langa un teren privat cu caini ? Cica " un moment de neatentie ".. Pai pnm la ce mai iei copii la plimbare daca nu esti in stare sa ii supraveghezi cum trebuie ? Mai ales daca ai si un copil de 4 ani cu tine.

Serios acum, in anul 2013 sa nu poti sa te duci linistit intr-un parc ca te mananca cainii.........pai se pare ca traim intr-o jungla nu intr-o capitala europeana.

Inca o stire care ne face de ras.

Lumea pare ca s-a obisnuit, singurul argument fiind:

"Pai na, traim in Romania"

Si ce?

Asta nu inseamna ca nu se poate schimba ceva.

Eu mereu ma confrunt cu caini agresivi dar nu am fost muscat niciodata. Daca un caine sta langa tine si latra nu inseamna ca vei fi muscat. Daca mergi mai departe in aceeasi directie si intrii pe teritoriul lor atunci e vina ta. Eu zic ca cel mI bine e sa nu il privesti si sa schimbi directia, FARA sa alergi. Nu sunt de acord cu eutanasierea . Cainii aia sunt agresivi pentru ca si ei au fost batuti cand erau mici la randul lor. Au si ei un teritoriu al lor pe care il protejeaza.. Atata tot.

Adica sa fim scuzati daca indraznim sa intram pe teritoriul lor, care de fapt, e in orasele noastre. Sa stau cu teama cand ies cu copilul la plimbare ca daca apar niste caini sa-i zic: "Hai tati sa-i ocolim, nu am vrea sa-i deranjam, nu?" Ideea asta mi se pare penibila. Nu au ce cauta pe strazi...sa le faca ce-or vrea dar sa nu-i vad la tot pasul. Chiar nu putem sa intram si noi in normalitate, sa fim ca alte state? Edited by steff195

Asta cu bunica vinovată mi se pare maxim.

Nu, Denis, nu e așa. Chiar dacă sunt neatent când ies cu copilul în parc, nu trebuie să mi-l mănânce câinii.

Nu, bunica nu e vinovată. Într-o țară cu apă caldă la robinete, acel copil doar s-ar fi rătăcit dacă nu era bunica atentă, nu-l mâncau câinii. Nu, nu așa rezolvăm problemele, acuzând bunicuțele sau ocolind zonele cu câini.

EI NU TREBUIE SÄ‚ MAI FIE PE STRÄ‚ZI!!!

Dacă altă soluție nu există, asta e, nu putem risca viața oamenilor. Åži știi ceva? Acel copil nu a fost omorât și atât. A FOST MÂNCAT DE VIU.

Nu vrei să știi câte războaie am avut cu hingherii. Câte reclamații, etc.

Dar situația a scăpat de sub control.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4