Clicky

Jump to content
Innoxius

Microsoft cumpara divizia de telefoane mobile a Nokia! Sa fie Lumia 1020 ultimul flagship finlandez?

Recommended Posts

"Thanks, I know that there is a lot of emotion around some of the hard decisions that we had to make. Back in late 2010 and 2011, we carefully assessed the state of the internal Nokia operating system efforts. Unfortunately, we could not see a way that Symbian could be brought to a competitive level with, for example, the iPhone that had shipped THREE years earlier! And the Meego effort was significantly delayed and did not have the promise of a broad enough portfolio soon enough. We had to make a forceful decision to give Nokia the chance to compete again."

Nu mai suport declarația asta! Ce vrea să spună? Că Windows Phone 7 era/este o alegere mai bună decât MeeGo/Symbian?

În fine... e adevărat că deciziile au fost luate de consiliul de administrație, dar totuși, ceva nu se leagă...

Am citit asta pe TMO... Dacă e adevărat, atunci trebuie să recunosc că au avut ceva curaj băieții!

I think Nokia employed Elop precisely because of his connections with Microsoft, to make the sale go smoothly. The board knew exactly what they were getting.

Exactly. The whole thing was petty clear from the beginning, now as you look backwards on the developments; The highest management at Nokia saw that the future of mobile phones is not going to look that bright in a few years, so they made the decision to tie up the thing with MS so that in the end, if they had to chop off the devices, MS would be forced to buy it, and it would actually be the only option for them.

Åži încă ceva:

Q: If I understand correctly, Microsoft Mobile’s privacy policy only applies to certain services. How do I know which privacy policy applies to which services after the sale?

A: Microsoft’s purchase of Nokia’s Devices & Services business includes all Lumia, Asha and S40, S30, Symbian and MeeGo-based devices as well as certain former Nokia applications and services related to these devices. Any personal data that is collected in connection with the transferred business, is governed by the Microsoft Mobile privacy policy. You can view this policy at here

Tablets-dev se dusese oricum, harmattan-dev la fel, repo-urile și ele, speranțe pentru un update oficial nu mai aveam oricum, deci...

Edited by DragonFall

Eu cred că, mai degrabă cota de piață a celor de la Nokia, deranja foarte tare, Samsung, Google și Apple. Adică doar ei singuri dețineau o cotă foarte mare, iar ce rămânea se ducea la Samsung sau Apple. Să recunoaștem că marea majoritate a celor care au acum Android au plecat de la Nokia. Cei de la Google aveau nevoie de un flux uriaș de clienți pentru ca Android să aibă succes în mod real. Și clienții au venit, cu cățel și purcel după ce Elop a ales WP. Meego ar fi oprit Android-ul din ascensiune dacă ar fi fost dezvoltat în continuare ceea ce nu prea convenea nimănui.

Cât despre Nokia, am știut că au murit atunci când Elop a anunțat că N9 va fi singurul telefon cu Meego. Dar se pare că a fost o sinucidere premeditată. Din moartea celor de la Nokia sunt 4 mari câștigători: Google, Samsung, Apple, Micro$$oft. Google câștigă bani din Android, Samsung invadează piața cu tot felul de căcaturi fără a avea concurență, Apple prin vânzarea de zeci de milioane de telefoane fără a avea concurență serioasă, Microsoft au o prezență oarecum ascendentă pe partea de mobile. Toată lumea câștigă, doar evoluția tehnologiei pierde.....

Știu, de aceea Microsoft nu-și vor pune numele încă pe telefoane. Cică o să mai stea cu el pe telefoane vreo 2 ani, tocmai că știu asta. Altfel o să-și poată băga în ochiul maro WP-ul lor.

Da, din păcate asa e, lumea încă mai cumpără Nokia. Nu înțeleg de ce, dar e un fapt.

Am cunoștințe care și acum spun ca Nokia e telefon si ca restul mărcilor sunt doar surogate.

Evident, ăștia sunt dintre aceia care nu au nicio legătură cu nimic din ceea ce înseamnă telefonie mobilă.

Eu voi mai cumpăra Nokia sau cum s-o mai numi el, numai când va avea Android, adică niciodată. Sau poate dacă va mai apărea vreun sistem de operare deschis, customizabil, permisiv.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Datele pe primul trimestru arata o scadere a cotei in Europa, continent unde cresterea pana acum era cea mai mare, Daca deciziile strategice le vor luat cei de la MS, fara sa-i intrebe pe fostii de la Nokia, care acum sunt angajatii lor, tare mi-e ca scaderea va continua.

Si produsele Nokia au si au avut probleme hardware. Mai putine si mai rare, dar au. Va dati seama ca, de azi inainte, orice problema hardware, oricat de neinsemnata, va fi pusa pe seama MS "Aha, e clar, stiam eu, astia habar nu au sa produca telefoane". Si bulgarele va creste.

Cum sa crezi ca MS, care scoate tablete scumpe, pe care nu le cumpara aproape nimeni si tin de pret pana ajung la pierderi de aproape 1 miliard, vor stii sa gestioneze afacerea cu telefoane ieftine ? Ei nu au asta in ADN-ul lor, ca si companie, Orice produs hardware care are numele Microsoft pe el e prin definitie scump sau in orice caz in plaja de sus. Nu zic de calitate, folosesc de 5 ani aceeasi tastatura si acelasi mouse Microsoft, asa o performanta am mai realizat pe vremuri doar cu produse Genius.

Si ce zicea, ca era un singur telefon cu MeeGo ? Existau 3 (plus N950, pentru dezvoltatori). Cu WP cat au stat pe un singur telefon, la inceput ? Omul asta chiar ne crede Coreea de Nord pe toti ? Dupa ce au aparut atatea interviuri cu insideri, in care s-a prezentat clar ca nu s-a vrut, nu ca nu s-a putut ?

Eu am cumpărat Nokia nu pentru că era Nokia ci și pentru faptul că de exemplu N9 avea Meego. Sunt ca și Innoxius fan Meego și nu numai. Am la momentul actual și Maemo și Meego. Și asta doar pentru că sunt sisteme deschise, customizabile, cu root din fabrică fără complicații cu kerneluri custom cu exploit-uri+linie de comandă cu comenzile asemănătoare cu cele din Linux ;). Încă sunt nou în acest domeniu, dar sunt pasibil să învăț. Android nu este un sistem atât de deschis pe cât se crede. 

Bineînțeles că n-o să dau în polemici gen jucăria mea e mai bună ca a ta, dar mie asta îmi place. Simplitate, UI gândit cu capul (în 5 minute ai descoperit tot ce poate telefonul), aplicații scrise destul de bine. 

Da, din păcate asa e, lumea încă mai cumpără Nokia. Nu înțeleg de ce, dar e un fapt.
Am cunoștințe care și acum spun ca Nokia e telefon si ca restul mărcilor sunt doar surogate.
Evident, ăștia sunt dintre aceia care nu au nicio legătură cu nimic din ceea ce înseamnă telefonie mobilă.
Eu voi mai cumpăra Nokia sau cum s-o mai numi el, numai când va avea Android, adică niciodată. Sau poate dacă va mai apărea vreun sistem de operare deschis, customizabil, permisiv.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Este clar că nu s-a vrut ca Nokia să mai fie în cărți. Eu am viziunea asta mai conspiraționistă adică un fel de alianță între dușmani, un complot ca să fie schimbat regele :):D. Acum fiecare este rege pe bucățica lui. Nokia dădea tonul în anumite locuri mai ales la cameră, multimedia, calitate hardware bineînțeles cu anumite excepții. Nokia N900 aka râșnița i s-a dezlipit mufa USB de pe placa de bază de 3 ori până acum. Cu puțină informare am aflat că era o problemă majoră care i-a determinat pe cei de la Nokia să le înlocuiască total sau să le dea utilizatorilor telefoane Nokia N8, asta bineînțeles acum mulți ani.

Mult-lăudata bară de notificări din Android s-a inspirat de la bara de notificări de la Maemo, care fiind un OS open-source nu a fost brevetată și așa a putut fi copiată. Glance Screen, Pureview, OIS și multe altele care-mi scapă acum de la Nokia au venit....

Și încă ceva. Ori eu sunt al naibii de răutăcios, ori de când Nokia nu mai reprezintă o amenințare ceilalți producători cam își bat castravetele de buzunarul nostru fără să mai facă schimbări majore la produsele lor și aici știți la ce și la cine mă refer....

Mda, ciudata idee. Subdomeniul se ocupa de ce a mai ramas din domeniu. MS gestioneaza nokia.com si Nokia gestioneaza company.nokia.com. Foarte clar pentru toata lumea.

După ce mi-am vândut Nokia 1020 si acum posesor de Nokia 1520 sunt sigur ca după disparitia Nokia daca nu reușesc in perioada următoare sa atragă multa lume ce va îndrăgi WP vor avea mari probleme. Eu am cumpărat cu un procent de 30-35% Windows phone pentru ca e Nokia . Îmi place sistemul. Tocmai din acest motiv după 1020 am căutat ceva tot cu Windows si de asemenea sa fie f competent pe baterie. Următorul telefon bănuiesc ca-l voi cumpăra intr-un an jumate . Daca nu vor continua pe partea ascendenta din prezent voi trece in tabăra Apple

No more Lumia? Leaked slide hints that Microsoft plans to replace the Nokia branding soon

http://www.phonearena.com/news/No-more-Lumia-Leaked-slide-hints-that-Microsoft-plans-to-replace-the-Nokia-branding-soon_id57076

Va putea. Să vândă divizia Nokia pe 100 de milioane de dolari după ce și-au dat seama că-s prea proști ca să facă telefoane :)), și că au mai dat și 7 miliarde pe geam.

Si uite asa, cu ajutorul lui n_iulian si al Microsoft, am ajuns la 5.000 de like-uri :D

Si ca sa nu ma dati afara pentru off-topic Microsoft Research working on phone battery life that would last a week

Sa dispara numele de nokia,chiar ar fi ...,nici nu stiu cum ar fi,telefoane microsoft,o sa se vanda ca si tabletele surface daca o sa aiba pret mare,daca ne uitam la preturi,la nokia scade pretul ca si la samsung,si inainte sa piarda locul 1,abea te lipeai de ele.

Microsoft loveste pe la spate. Pe la spatele Facebook, unde are actiuni. Ca nu mai poti uploada de pe Nokia 808 pe FB, mai inteleg, dar sa-ti dispara si ce ai uploadat pana acum ?

Why have Nokia 808 PureView pictures disappeared from Facebook?

Nu se poate așa ceva, ce măgari, o dată nu aud și eu niște vești bune de la Microshit, mă întreb din când în când, de ce aș cumpăra un telefon cu WP.........îmi arată clar micromoale de ce să nu cumpăr, pentru că sunt niște A-holes și își fac publicitate negativă mai ceva ca firmele concurente.

P.S. 808 oricum e mai bun ca 1020 la cameră, ofticoșii.