Clicky

Jump to content
Innoxius

Microsoft cumpara divizia de telefoane mobile a Nokia! Sa fie Lumia 1020 ultimul flagship finlandez?

Recommended Posts

Windows Phone developers unhappy with Microsoft's underperforming in-app ad network

http://www.phonearena.com/news/Windows-Phone-developers-unhappy-with-Microsofts-underperforming-in-app-ad-network_id53813

Se pare ca micromoale nu se invata deloc.

Edited by n_iulian

Microsoft oferă Windows Phone fără licența companiilor din India; Nici măcar Nokia nu a avut acest privilegiu!

http://stiri-telefoane.mobilissimo.ro/windows-8/microsoft-ofera-windows-phone-fara-licenta-companiilor-din-india-nici-macar-nokia-nu-a-avut-acest-privilegiu_20559.html

Ceva e putred la Microsoft, astia se impusca singuri in picior mereu, pana nu or sa mai aibe pe ce sa stea.

Uita-te la mine, sunt Micromoale si cumpar cea mai mare firma de telefoane care a existat vreodata si care in 2010 avea 80% din  piata de smartphone-uri si pana in 2014 ajung la 3% din piata. Lansez primul telefon cu o rabla de OS pe care il abandonez in scurt timp si cu o duzina de limitari ca la iOS si pret aberant si la sfarsit cand imi dau seama ca am pierdut lupta adopt Android forked :D

S-ar putea ca MS sa faca o economie de 1 miliard de dolari.

Pe scurt, fabrica Nokia din India ar putea iesi din cadrul vanzarii, pentru ca, cu toate ca Nokia a platit taxele cerute de guvern (116 milioane de dolari), indienii (nu stiu cine i-a invatat cum sa trateze investitorii mari, dar acum sunt pe cai mari, produc si ei telefoane pe care le scoate Belfiore de la fundul pantalonilor) le cer sa plateasca, de siguranta, in avans sute de milioane de dolari (sute comparat cu o suta) pentru viitoare taxe. Nokia ar putea inchide fabrica, pentru ca nimeni nu ar mai avea curajul sa cumpere o fabrica care trebuie sa plateasca in avans taxe de sute de milioane.

Nokia's India plant could be taken out of the Microsoft deal

Astazi, ca detinator de cont Nokia am primit un e-mail prin care sunt instiintat ca in urma finalizarii tranzactiei, de datele mele personale va fi raspunzatoare Microsoft. Ce e interesant este o nota de subsol:

După încheierea acestei tranzacții, divizia Devices & Services Nokia va deveni parte a firmei finlandeze Microsoft Mobile Oy, o subsidiară deținută de Microsoft Corp.

Deci afacerea ramane, totusi, in Finlanda.

Also, please note that Nokia will continue to run its businesses, including HERE location-based products and services, which are not part of the Microsoft acquisition. The responsibility for your personal data and your contractual relationship relating to these Nokia products and services remains with Nokia. Nokia continues to be committed to the highest standards to protect your privacy and your personal data.

Eu l-am primit ieri :P

Nici ei nu stiu :D

Legat de fabrica din India, circula zvonul ca HTC ar fi interesata de ea. Si zvonul ca pe MS nu i-ar interesa fabricile, ar dori sa faca la fel ca Apple, cu subcontractari in China.

Pai de ce sa revină? Sau, mai corect spus, cu ce sa revină? Tot cu Windows Phone?

Greșesc eu sau au introdus si ăștia de la Microsoft bară de notificări?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Da. O sa vina in curand ca update. Momentan cine doreste poate descarca wp 8.1 developer preview pentru teste. Dar am inteles ca ar anula garantia.

Trimis de pe al meu gt-s6310 folosind Tapatalk

Da, am înțeles, mulțumesc.

Am un amic apropiat care s-a ambiționat să nu mă sune atunci când și-a cumpărat telefon, s-a dus singur si l-au păcălit ăia cu un Lumia 520 parcă.

Acum regretă că nu are nimic din ce vede la alții, dar cea mai mare problemă este lipsa acelei bare de notificare.

Îndrumat de voi, cei care știți cu Windows Phone, poate o să-i pun 8.1 când o apărea ca si update.

Altminteri, nici nu vreau să-l văd în ochi.

Intradevar. Bara de notificari e foarte importanta. Ma gandesc ce ar fi insemnat sa stau sa caut wi-fi prin setari sau comutarea sunetului pe vibratii sau mut etc. Pacat ca microsoft si-a dat seama abia dupa 1 an si jumatate sau cam asa ceva. Din cate stiu si ios avea aceasta problema pana la versiunea 7.0 dar nu sunt sigur.

Trimis de pe al meu gt-s6310 folosind Tapatalk

Eu si acum sunt bulversat de faptul ca exista cumpărători de telefoane cu sistemul asta de operare și chiar mai mult, sunt si foarte multi fani ai lui.

Nu înțeleg de ce si nici nu-mi bat capul.

Gata. Putem inchide. Topic, forum si site  :D

Now, we’re one Microsoft: open letter from Stephen Elop

Our journey begins

"Maurul si-a facut datoria, maurul poate sa plece"1

1 - Ghiciti cine a spus-o  ;)

http://www.phonearena.com/news/Stephen-Elops-live-Q-A-session--Nokia-brand-wont-be-used-for-long-and-other-interesting-bits_id55608

Stephen Elop's live Q&A session – Nokia brand won't be used for long, and other interesting bits

Eu am renuntat la Nokia, gata.