Clicky

Jump to content
Innoxius

Microsoft cumpara divizia de telefoane mobile a Nokia! Sa fie Lumia 1020 ultimul flagship finlandez?

Recommended Posts

Ia uită-te puțin câți oameni citesc acest topic, 46 din care 4 membri 40 musafiri și unul pe anonim. Fraților care sunteți musafiri nu costă nimic înscrierea pe forum, e gratis neamule. Vă costă doar 4 minute din viața voastră nu doar să vă uitați ci să și discutați ;).

Acu', trebuie sa recunoasteti ca Nokia a dat ceva varfuri de trafic pe Internet in ultimii ani :D Doar aici avem 760 vizualizari in 6 ore.

Pana la urma, ar putea da, sub o forma sau alta, Meego catre Sailfish

p.s. deja sunt in lista de "first jolla phone owners"

Adica ?

Si mai am o intrebare: tableta aia mai apare ? Sau ii vor invata cei de la Nokia pe MS cum se face o tableta ? ;)

Adica ?

Si mai am o intrebare: tableta aia mai apare ? Sau ii vor invata cei de la Nokia pe MS cum se face o tableta ? ;)

adica in Dec se pare ca il voi primi :) pana atunci e posibil sa pun mana pe un prototip luna aceasta... :D

daca intrebarea legata de tableta era pt mine, nu iti pot raspunde :)

Nou apărut pe aici, da nu vă repeziți brusc pe mine! Acum, despre Nokia și Microsoft. Unii zic că tranzacția s-a efectuat de mult, acum s-a dat doar publicității! De fapt, marile companii, că de aia există, vor să facă profit, cât mai mare și cât mai repede. În cazul acesta concret, sunt curios ce mișcări va face Microsoft ca să acapareze o cotă cât mai mare din piața de smartphone. Tot o chestie interesantă, anunțul vânzării Nokia menționa suma respectivă cu precizarea â€cashâ€. Buuun, iară vin unii și zic - ce-ar fi dacă Microsoft ar pune de câteva zeci de camioane pline cu monede de 50 de cenți și le-ar descărca în fața sediului din Espoo - și uite așa dispare Nokia...! (E drept, sub un munte de bani...) Până una alta, neîcrederea mea în sistemul de operare pentru mobile de la Microsoft continuă, și încă de mai mulți ani. Totul a început cu primul meu smartphone, în anul 2004, un Motorola MPx220, bineânțeles cu SO de la Microsoft adică Microsoft Smartphone 2003. Au mai urmat și altele chiar și PDA-uri tot cu SO de la Microsoft (Toshiba, HTC, Samsung, HP, etc.), până la momentul Windows Phone 7, cand am avut, nu știu cum, o reținere în a mai reânoi â€parcul†de smartphone. Se pare că am avut dreptate, Microsoft, în stilul caracteristic, a abandonat versiunile anterioare ale SO pentru mobile, lucru care s-a repetat la apariția WM 8! Probabil același lucru se va repeta la apariția WM 9 și tot așa, smartphone nou la sistem de operare nou. Atunci am trecut la Nokia, respectiv SO Symbian, pe care până la urmă, de data asta sub influența Microsoft, Nokia l-a abandonat la rândul lui... Android iese din discuție, e un alt fel de Linux, la care toată ziua stai să-l configurezi, fără să ajungi la un capăt, plus fragmentarea, fiecare producător de smartphone cu contribuțiile proprii, mai inspirate sau mai puțin... Ce să zic, încă folosesc un Nokia N8, care -după părerea mea- încă nu merită înlocuit cu alt smartphone, oricum cele de ultim răgnet, pe lângă faptul că sunt uriașe, total incomode, mai și costă o grămadă de bani, pe care nu-i prea merită, peste maxim 6 luni devenind la rândul lor niște vechituri...

Salutare la toata lumea!

Daca Nokia trecea pe Android Samsung nu mai se afla acolo sus.Dupa cum spune si Innoxius Nokia a creat multa valca pe internet si stiu o gramada de persoane care au cumparat lumia/asha mai mult pentru brand-ul Nokia si mai putin pentru windows-ul simplist si lipsit de aplicatii

Baietii cu Jolla fac o treaba foarte buna ,designul pare a nokia x6 dar totusi e foarte bine finisat iar daca va suporta apk-urile ar fi perfect.Vedem ce va fi in continuare chiar daca Nokia pare a fi ajuns la capat de linie

off:felicitari Mobilissimo,faceti o treaba excelenta cu review-uri ample si note la telefoane/jocuri aproape de realitate

Doamne, ce tampenii se pot debita pe subiectul asta in presa romaneasca generalista. "Nokia a ajuns foarte tarziu pe piata telefoanelor destepte" Si e platit din banii mei. Of, of.

De fapt Nokia a fost prima la petrecere, dar s-a imbatat prea repede si a cazut in somn si ceilalti au venit si au petrecut fara Nokia :D

Adica aveau tot si nu au profitat, au preferat sa stea si sa se uite si sa rada.

Cateva imagini cu modele Nokia incepand cu 1982 http://www.zdnet.com/nokia-evolution-from-beast-to-beauty-photos-7000020182/

si mai in gluma despre nostalgie "Microsoft a cumpărat divizia de telefoane mobile a Nokia. Mizând pe nostalgia cumpărătorilor, urmează să scoată un 3310 cu Windows 95."   :)  http://www.timesnewroman.ro/stiri-pe-scurt/10170-stirea-lunga-saracia-omului-stiri-pe-scurt-3-septembrie

Salutare tuturor,

Imi cer scuze, mi-am facut acest cont in graba, sunt nou pe aici:), special pentru acest topic. Spun asta deoarece, "ghinionul" a facut sa cumpar azi dimineata un Nokia Lumia 920, si acasa, sa vad pe toate siteurile IT, cum ca Nokia a fost cumparata de Microsoft. Mie unul "mi-a stat ceasul". Prima intrebare care mi-a venit in minte a fost: "Ce fac eu cu telefonul asta?". As vrea sa va cer si voua opinia, am citit comentariile voastre anterioare la acest topic, iar eu unul cred ca Nokia va produce telefoane sub sigla Microsoft. Pana maine(astazi) as fi vrut sa ma gandesc, daca ii fac sau nu returul, ma gandeam sa mai astept, ori sa se lanseze un model 100% Microsoft, ori sa ma indrept spre un HTC One, cu toate cu eu nu sunt "prieten bun" cu domnul Android. :) Voi ce ziceti?Telefonul l-am luat la un pret foarte ok, aproximativ 1350 de lei.

PS: Tocmai am vandut o tableta Asus TF300 pentru investitia asta, deci, dilema este mare:)

Edited by Alexandru Cristian

Nu ai de ce să-i dai retur. Telefonul este foarte bun și chiar nu are importanță că Microsoft a cumpărat fabricile Nokia din China și India+inginerii+dreptul de folosire al patentelor. După 2015 se va trece la Microsoft Lumia până atunci o să se păstreze logo-ul Nokia pe telefoanele cu WP. Deci nu ai de ce să-ți faci griji pentru că telefonul va primi suport direct de la Microsoft. Ce se spune pe net sunt basme de speriat copii :);).

:welcome:

Alexandre, stai linistit si bucura-te de telefon. Chiar te rugam ca, dupa cate zile de utilizare consideri, sa ne dai si noua niste informatii. Asa, ca un mic review, cu pro si contra ale tale. Din cate stiu esti primul sau printre primii cu WP, dar sigur primul cu un telefon de varf.

Sau orice crezi ca merita impartasit, chiar si problemele. Poate nu o sa primesti rezolvarea aici sau nu imediat, dar publica si asa ceva.

Avem o arie speciala pentru telefonul tau aici http://forum.mobilissimo.ro/index.php?/forum/80-forum-nokia-lumia-920/ , unde te asteptam cu informatii.