Clicky

Jump to content
Innoxius

Microsoft cumpara divizia de telefoane mobile a Nokia! Sa fie Lumia 1020 ultimul flagship finlandez?

Recommended Posts

Cum a ajuns ? L-au angajat Nokia. De ce ? Ca sa vanda. Acum cred ca e foarte clar ca Nokia a vrut de la inceput sa vanda. Si l-au angajat pe Elop sa faca curatenie, sa o faca vandabila la un pret cat mai bun. Daca ar fi vandut ca si BB (care a vandut tot, nu doar o divizie, au vandut R&D, productia, patentele si toti abonatii la serviciile BB si toate astea pentru un pret mai mic), la un fond pe care ii intereseaza profitul maxim si imediat, s-ar fi pierdut si locuri de munca, ar fi disparut si tot ce au construit de-a lungul anilor. Asa, l-au adus pe Elop de MS stiind ca MS ar putea fi singurii interesati de cumparare si mentinere. Si au reusit. Au facut curatenie, s-au concentrat pe o platforma cu viitor (daca treceau pe Android, i-ar fi cumparat o alta companie din bransa, pe care i-ar fi interesat doar patentele si know-how-ul, ar fi avut exact soarta Palm), au vandut pe crestere. Daca WP e mai de viitor decat Android sau nu, nu mai este problema lor. Ei au vandut la momentul si cu pretul optim.

De ce au vandut ? Pentru ca nu i-a mai interesat afecerea. Iata doua articole interesante: My little Nokia story. si Nokia to tie up with Alcatel? Faptul ca noi discutam toata ziua despre telefoane si ne agitam sa ne luam cel mai bun pe care ni-l permitem, asta nu inseamna ca lumea incepe si se termina cu domeniul acesta. Exista si alte domenii de activitate, la fel de (daca nu mai) profitabile. De exemplu retele. Si Ericcson si Alcatel nu mai inseamna nimic in domeniul telefoanelor mobile, dar asigura o buna parte din piata de echipamente pe care o folosesc telefoanele mobile. Nu mai sunt in lumina reflectoarelor, dar fac bani buni. Si asta fara jdemilioane de clienti idioti care nu stiu pe ce sa apese sau care isi fac telefoanele harcea-parcea. Au cativa clienti mari si atat.

In concluzie, sa nu mai visam nici la un Nokia cu Android si nici macar la un Nokia cu MeeGo. Si nici ca s-ar putea ca actionarii sa nu fie de acord. Actionarii la ora asta isi fac calculele ce vor face cu banii de la MS :D

Banii de la Microsoft au inceput sa vina 

"As announced on September 6, 2013 Nokia decided to draw down EUR 1.5 billion financing in the form of convertible bonds to be issued to Microsoft."

"...Microsoft Asia Island Limited's potential holdings in Nokia, if all the convertible bonds were converted into shares of Nokia at the initial conversion price, could lead to holdings in Nokia of 367 524 324 shares and voting rights. This represents 8.9 % of all the shares and voting rights in Nokia..."

http://press.nokia.com/2013/09/24/notification-under-chapter-9-section-10-of-the-finnish-securities-markets-act-2/

Foarte corecta observatia lui Innoxius si articolele sugerate.

Pana la urma decizia de a-l numi pe Elop CEO si a semna contract respectiv au fost aprobate de o asociatie de actionari, actionari care sunt foarte bogati si care au mai vazut contracte la viata lor si care stiau ce fac. Si eu cred ca acesta a fost planul de la inceput al actionarilor: sa vanda divizia de mobile la MS cu un pret bun si pentru a realiza acest lucru trebuia sa puna un CEO de la MS si sa il stimuleze intr-un fel (25 mil $ e o stimulare adevarata).

Asa ca, toata telenovela finlandeza cu troian horse si chestii de genul asta nu prea ii vad rostul.

Inteleg ca acum finlandezii cred ca pierd un brand national, si sufera din cauza asta, insa realitatea e ca l-au pierdut demult.. acum de-abia si-au dat seama.

Cu sau fara Microsoft, Nokia nu reuseste sa isi tina promisiunile. Update-ul Amber a fost anuntat in august si ar fi trebuit sa ajunga la toate modelele Lumia pana la sfarsitul lui septembrie. 

"With Lumia Amber we expect to have the update arriving in all Lumia Windows Phone 8 phones by the end of September. Be patient – it’s coming!"

La 1 octombrie sunt inca foarte multe modele care nu au primit actualizarea. Conform paginii de suport http://www.nokia.com/global/support/software-update/wp8-software-update/availability-in-europe/ pentru Romania nu au primit Amber cinci modele din 12 listate. 

Iar pe 22 octombrie ar trebui sa se lanseze primele modele cu GDR3. 

Dupa ultimele zvonuri ar fi vorba de tableta Lumia 2520, phablet-ul Lumia 1520, Lumia 525 (Nokia Glee), Asha 503, 502 si  500. 

https://twitter.com/evleaks/status/384716034428506112

Plus un model Lumia 929 pentru Verizon.

Lumia 525 ar putea sa fie primul Lumia Dual-SIM http://wmpoweruser.com/new-dual-core-lumia-devicerm-997-shows-up-on-gfx-bench/

Un articol interesant legat (oarecum) de asta,

Google is Afraid of Windows Phone

Si unul cu Apple ;)

Is Windows Phone a threat to iOS?

Oare cum ar fi ca, in cativa ani, iOS si Android sa fie istorie, WP sa-i ia locul lui iOS, iar Tizen, Ubuntu si Jolla lui Android ?

Vise, taica. Eu astept cu nerabdare anuntul Microsoft: Am realizat ca Windows Phone e un esec, asa ca ne vom concentra doar pe segmentul PC. Nu ca nu mi-as dori sisteme cat mai multe de operare, dar Windows Phone chiar e patetic dupa atatia ani de la lansare.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4

Vise, taica. Eu astept cu nerabdare anuntul Microsoft: Am realizat ca Windows Phone e un esec, asa ca ne vom concentra doar pe segmentul PC. 

Asta se va intampla cand Microsoft isi anunta falimentul. Acum incearca sa unifice platformele, sa aiba un singur magazin de aplicatii pentru desktop si mobil

Tranzactia Microsoft - Nokia ar putea fi intarziata de problemele pe care le are Nokia in India 

http://www.financialexpress.com/news/microsoft-nokia-deal-delhi-high-court-order-dials-trouble-for-nokia-in-india/1175709/0

Nokia sustine ca are suficiente fonduri pentru a plati taxele 

http://www.nytimes.com/2013/10/01/technology/india-seizes-nokia-assets-in-tax-dispute.html

"A spokesman for Nokia said the freeze would not affect the Microsoft deal, which is expected to close in the first quarter of 2014. Production at its Indian facilities would not be affected, he added."

Din păcate telefoanele făcute de Ms după preluarea Nokia nu vor avea mare succes. Chiar dacă vor folosi 10 ani numele. Nokia lumia xxx by Microsoft

Sent from my A5_Duo using Tapatalk now Free

Oricum Nokia astea colorate arata de 100 de ori mai bine decat iPhone 5C.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Chiar acum de asta am citit un post de-al tau in care spuneai asta :D

Bine ca mai sunt inca fani Nokia pe forum

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Edited by denis

Timpul și prostia sunt infinite. La un moment dat și Samsung, HTC sau LG vor fi intrecuti de alte firme. Cine era Samsung acum 10 ani? Atunci era Nokia și restul.

Sent from my A5_Duo using Tapatalk now Free

De la 1 ianuarie 2014 nu se vor mai putea publica aplicatii noi sau update la aplicatii vechi in Nokia Store pentru Symbian si MeeGo.

http://pureviewclub.com/2013/17989

Si un comentariu pertinent, zic eu:

If they did such a thing with Symbian, who is to say that they won’t do this with Windows Phone if it will fail to catch up to iOS and Android?