Clicky

Jump to content
Innoxius

Microsoft cumpara divizia de telefoane mobile a Nokia! Sa fie Lumia 1020 ultimul flagship finlandez?

Recommended Posts

Este normal. Pentru ca Nokia va putea folosi "Nokia" pe un device dupa (sau incepand cu) 2015. Nu mai stiu unde am citit asta ieri, ca toata ziua doar asta am citit, articole pe tema. Noroc ca nu sunt angajat, ca ma dadeau afara  :D

Bine ca vine IFA, sa ne concentram pe altceva ca deja preluarea nokia de MS a devenit o telenovela de acum.

Asa ca sunt de acord total cu n_iulian din postul anterior cand spune "." (punct)  :))

Felicitari pentru achizitie Alexandru ! Parerea mea e ca acest telefon isi merita toti banii.

Nu ai de ce sa te sperii :D. Nu conteaza ca Microsoft a cumparat Nokia, telefonul tot ala e + ca iti raman si aplicatiile Nokia, care sunt cele mai bune . Mie imi convine ca poate asa vom avea parte de mai multe updates ( si eu am un 920 si tot astept sa primesc ultimul update care vad ca nu mai ajunge si pe la mine ).

Si mai este o parte buna ( pentru mine cel putin ) telefonul asta se numeste NOKIA Lumia 920, nu cum se vor numi urmatoarele, MICROSOFT Lumia, care nu cred ca vor avea prea mare succes.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Nu cred ca are importanta ca scrie Microsoft si nu Nokia, daca e proiectat de aceeasi oameni, facut dupa aceleasi norme, in aceleasi fabrici. Bine, de dragul vanzarilor, MS ar putea umbla la calitate. Dar asta va conta mai mult decat ce scrie pe telefon. Cu timpul, faptul ca Lumia a fost intai Nokia se va estompa si va conta doar ce poate si cum este telefonul. Daca il fac din plastic care scartaie, asta va fi motivul pentru care nu se va cumpara, nu eticheta.

Uitati-va la telefoanele Nexus: e unul care s-a vandut mai slab pe motiv ca a fost produs de LG sau HTC sau Samsung ? Credeti ca l-au cumparat pentru ca scrie Google pe el ? Nu, lumea a stiut ca e un telefon de calitate, cu Android stock si a avut un pret bun si corect. Daca oricare dintre producatorii de Nexus-uri ar produce un telefon identic ca hard si soft si la acelasi pret de vanzare, s-ar vinde la fel de bine, nu va conta ca nu scrie Google sau Nexus pe el.

Iar despre "nu-mi cumpar in semn de protest", ar fi si aici de spus, dar sa nu dam apa la moara ;)

Eu cred că telefoanele se vor numi simplu â€Lumia†în Europa. În USA e ok să folosească brandul MS pentru că ar câștiga popularitate printre americani.

520, stai că vin. :D

Nokia ofera cateva detalii despre viitorul Lumia si Asha What’s next for Lumia and Asha? http://conversations.nokia.com/2013/09/04/whats-next-for-lumia-and-asha/

"On smartphones, we’ll be seeking to create a unified brand across Lumia and Windows. But we understand that the Asha and feature phone range will carry on the ‘Nokia’ branding."

"Will this be the end of the Asha series and other feature phones?

Microsoft is really excited by the opportunities presented by our Mobile Phones (Asha and feature phones) business."

Legat de subiectul asta... Microsoft a cumparat Nokia, ok.  Dar nu aceeasi oameni care faceau telefoane pt Nokia o sa faca si pt Microsoft?

Pana nu vad primele telefoane scoase de MS dupa achizitionarea Nokia, nu ma pronunt. Adica poate sa se mentina pe aceeasi linie si sa fie totul ok.

Contractul asta de vanzare..nu? 10 ani ii valabil cu optiunea de extindere dupa? Eu asa stiu..

Edited by N.I.O.

10 ani este valabila intelegerea pentru brand-ul Nokia, dar divizia de telefoane ramane in proprietatea Microsoft. 

Chris Weber, inca seful departamentului vanzari si markeing Nokia, despre tranzactie http://conversations.nokia.com/2013/09/09/we-ask-nokia-sales-boss-chris-weber-sell-me-a-nokia/

CEO-ul Sony pe acelasi subiect si alte intrebari incomode http://www.bbc.co.uk/news/technology-23967525

Contractul asta de vanzare..nu? 10 ani ii valabil cu optiunea de extindere dupa? Eu asa stiu..

Nokia a vandut tot ce inseamna dezvoltare si productie de telefoane. Pe 10 ani este dreptul de folosire de catre MS a licentelor Nokia (au o tona de licente legate de tehnologia GSM si hardware). Dupa cei 10 ani va exista o prelungire perpetua. E si normal. Nokia nu a vandut si licentele (ca in cazul Motorola) si MS are nevoie de ele pentru a putea fabrica si vinde telefoane. Cred ca aici e confuzia pe care o faci cu cei 10 ani.

Chiar asa de rau o duce Nokia incat sa vanda...

Nu stiu daca o ducea atat de rau incat sa vanda, dar poate au angajati romani care i-au invatat vorba aia din batrani: "Decat prost la oras, mai bine in satul tau fruntas" Poate si cand au trecut de la cauciuc la electronice a spus lumea "Sunt cei mai buni in cauciuc, ce sa se apuce de electronice ?" Pe mine m-a surprins tinta lui MS: doar 15% din piata pana in 2018. Adica MS, care e firma agresiva, isi propune asa de putin pentru urmatorii 5 ani. Poate Nokia a socotit ca nu are rost sa se mai lupte pe aceasta piata, ca nu va mai ajunge la ce a fost.

Si daca e asa cum se spune, ca vor marsa puternic pe dispozitive auto on-board de navigare, eu vad acest dispozitiv mai mult decat ce exista acum. Ganditi-va la echivalentul unei tablete de minim 8", in bordul masinii. Nu mai ai treaba cu grosimea (uau, e cu 0,2 mm mai subtire), nu mai ai treaba cu acumulatorul si autonomia (e alimentat de la bateria masinii), nu mai ai treaba cu greutatea (e on-board).

Au tot ce le trebuie sa faca un PC in masina: tehnologia GSM o au la degetul mic (pentru ca sigur va fi cu internet mobil), la ecrane se pricep (au cele mai bune in lumina directa), navigatia off-line este aproape de cea a unor firme ca iGo sau Navigon (si daca se concentreaza pe asta, o pot duce mult mai departe), au sistemul de operare (MeeGo, care potrivit declaratiilor lor a fost "pus la sertar", este un SO care nu cere resurse, cu o interfata simpla, frumos de simpla - vrei sa inchizi o aplicatie in timp ce esti la 130 pe autostrada, dai cu degetul in jos si ai inchis-o). Cu tastarea e mai problematic, dar se poate integra o tastatura hard sau avea una pe BT. Sau pot face o varianta fixa, in bord in paralel cu una detasabila. Legat de MeeGo, o baza de dezvoltatori third-party exista, deci posibilitati nelimitate de avea aplicatii pentru orice.

Sigur, ca volum, piata ar fi mai mica decat cea de telefoane, dar ca valoare pe unitate este mult deasupra oricarui telefon sau tableta.

Sau asta Nokia and Continental Automotive announce collaboration to implement NRC developed Terminal Mode connectivity technology

Una peste alta, Nokia va iesi dintr-un domeniu pe care nu il mai poate conduce (nu va mai putea fi nici macar pe locul doi) si va intra intr-unul in care va fi din nou vioara intai. Cat o mai fi petrol :D