Clicky

Jump to content
Innoxius

Microsoft cumpara divizia de telefoane mobile a Nokia! Sa fie Lumia 1020 ultimul flagship finlandez?

Recommended Posts

Microsoft officially acquires Nokia's devices & services units

Cinci virgula patruzecisipatru miliarde. Euro. Cash.

Ce-i sigur e ca nu vom vedea un Nokia cu Android.

Pe scurt:

• Au cumparat tot ce inseamna dezvoltare si productie de telefoane. Ma intreb ce se va intampla cu seria Asha in viitorul mediu ?
  • Nu au cumparat Nokia in totalitate. A ramas divizia NSN (fost-ul joint-venture Nokia Siemens Networks). Nu au cumparat brand-ul "Nokia", doar dreptul de folosire.
  • Nu au cumparat patentele, doar dreptul de utilizare pe 10 ani, cu posibilitate de prelungire perpetua, ne-exclusiv.
  • Nu au cumparat serviciile de harti HERE, doar dreptul de folosire.
  • Elop merge sef la MS peste noua (de asta primavara) divizie Devices and Services.
  • Aproape intreaga conducere si toti angajatii implicati in dezvoltare si productie (adica fabrici) trec la MS. Se va retrage Marko Ahtisaari, seful de design. Zvonurile zic ca se va duce la Jolla.
  • Practic e (aproape) aceeasi miscare ca Google - Motorola. Pacat de BB, ca n-are mama, n-are tata.
  • Lumea plange si se da cu capul de pereti prin comentarii. Sincer, nu inteleg de ce. A, da. Fanboy.
  • Unii spera ca Nokia va relua MeeGo si / sau Jolla. OK, dar cu ce le vor produce ? Ca fabricile merg la MS.

Probabil Nokia va face sisteme GPS pentru masini HERE Auto: connect your car to the cloud http://conversations.nokia.com/2013/08/30/here-auto-connect-your-car-to-the-cloud/

si sa vedem ce inteleg prin "advanced technologies"

"Now Nokia will write its next chapter, focused on enabling mobility through its leadership in networking, mapping & location, and advanced technologies"

http://conversations.nokia.com/2013/09/03/the-next-chapter-an-open-letter-from-steve-ballmer-and-stephen-elop/

Cred ca Seria Asha va fi mentinuta o perioada pentru India si China. 

Da, navigatia poate fi urmatoarea afacere pentru Nokia. Problema e ca aici depind de productia de masini, care e foarte volatila. Cand e criza se cumpara mult mai putine si nu dintre cele scumpe. Ideea e ca, daca vor scoate aplicatie nativa pentru Android (si nu vad ce i-ar mai impiedica acum, doar daca nu au un acord secret cu MS), Google cu a lor Maps au o problema. Mare de tot.

Cred ca decizia de a cumpara si Asha si productia a fost dupa ideea: "Ba, astia se pricep sa faca telefoane. Noi nu. Te pomenesti ca daca cumparam doar Lumia, intr-un an ne trezim ca se vor vinde mai multe Asha decat Lumia" :))

Si niste "behind-the-curtain":

Barcelona Rendezvous, 50 Nokia Board Meetings Led to Microsoft Deal

1. Asha va ramane, pentru ca telefoanele low-end au tinut pe linia de plutire Nokia, iar MS au nevoie in continuara sa faca vanzari masive in acest segment. Poate peste 2 - 3 ani se schimba situatia.
  2. De curand Nokia a cumparat participatiunea Siemens si toti se intrebau cum de au bani! Pai asta-i raspunsul! :)

3. Destepta miscare din partea Finlandezilor, practic si ei o pot incepe de la inceput via Jolla probabil. Jolla se pare era barca lor de salvare, un soi de arca lui NOE.
  4. Idem mai sus
  5. Elop are scoala Nokia, se va descurca! Cercul s-a inchis MS -> Nokia -> MS - asa cum am spus in primul articol care anunta venirea lui Ellop la Nokia.
  6. Era normal sa se intample acest lucru, insa crema probabil, a dezertat deja.
  7. Aici nu sunt de acord. Google a preluat Motorola sa consolideze portofoliul de patente Android, iar MS au cumparat Nokia pentru hardware. BB poate deveni o divizie a unui producator consacrat, gen Samsung.
  8. In Finlanda sigur e doliu national!
  9. Poate e mai bine ca finlandezii sa o ia de la zero! Stiu cum se face mamaliga...

Asta e intrebare de oracol. Depinde ce iti ei si pentru cat timp. Eu nu am renuntat la idee. Dimpotriva, acum m-as simti mai in siguranta. Inainte ai fi putut zice: "Si daca il dau afara pe Elop si dupa incheierea intelegerii cu MS trec la Andorid sau revin la MeeGo ?" Cu mintea actionarilor nu te pui. Dar acum eu vad mult mai sigura investitia intr-un Lumia.

Nu inteleg de ce aproape toti vad miscarea asta ca o pierdere. Pierdere era daca ajungea ca si BB. Ori la ora asta, daca e sa stam si sa gandim la rece, sta mai bine si decat Motorola sub Google.

Si nu, Nokia nu va produce telefoane "sub patronajul Microsoft". Nokia nu va mai produce deloc telefoane. Microsoft va produce telefoane (eventual "Nokia by Microsoft", pentru ca au cumparat dreptul de folosire a marcii) cu oamenii si sculele Nokia.

Credeam ca e o gluma proasta. Inevitabilul s-a produs. Numai mie mi se pare mica suma? Asta e o miscare mai proasta decat trecerea la Windows Phone de acum cativa ani.

Acum ader si eu la o mica teorie a conspiratiei: Elop i-a adus in sapa de lemn tocmai pentru a fi cumparati. Chiar daca n-a fost conspiratie, lucrurile s-au potrivit de minune. Am o vaga impresie ca vom vedea telefoane produse de Microsoft la un pret mai rezonabil

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4

De aia am zis "aproape". Din exterior, dpdv al utilizatorului / cumparatorului, este aceeasi chestie: o firma mare de soft si servicii a cumparat un producator mare de telefoane.

Aici nu sunt de acord. Google a preluat Motorola sa consolideze portofoliul de patente Android, iar MS au cumparat Nokia pentru hardware. BB poate deveni o divizie a unui producator consacrat, gen Samsung.

Credeam ca e o gluma proasta. Inevitabilul s-a produs. Numai mie mi se pare mica suma? Asta e o miscare mai proasta decat trecerea la Windows Phone de acum cativa ani.

Daca o compari cu cea de la Motorola, da. Dar sa nu uitam ca acolo au cumparat patente, aici licente pe 10 ani. Pe de alta parte, fabricile noi nu s-au amortizat. In alta ordine de idei, seria Asha e in scadere si isi va continua acest trend. Chiar ei au zis in link-ul dat de mine cu "behind" ca Nokia nu ar fi vrut sa vanda ceva care creste (smartphone) si sa ramana cu ceva care scade (Asha).

De sustinut era normal sa sustina, intrebara e daca si ei vor continua sa colaboreze cu MS? WP este un sistem de operare inchis, nu ca Android, unde producatorii isi pot lasa amprenta. E clar ca Microsoft vor trage pentru Nokia si nu au nevoie de un concurent puternic pe WP, cum e Samsung pe Android pentru Google&Motorola!

Macar Nokia a scapat de lumina reflectoarelor. "Saracii, ce se chinuie cu WP-ul ala ? Nu puteau sa treaca pe Android ? I would kill for a Nokia with PureView and Android" :))

Ballmer declara ca Elop candideaza pentru postura de CEO al Microsoft!

With Elop’s move back to Microsoft, “Stephen will go from external [candidate] to internal,” Ballmer said. “The board will continue [to look at] all appropriate candidates through that process.”

De aici http://seattletimes.com/html/localnews/2021743100_microsoftnokiaxml.html

Si un pic de istorie

http://cdn.conversations.nokia.com.s3.amazonaws.com/wp-content/uploads/2013/09/Infographic.jpg

The Nokia brand will continue to be used on Series 30 and Series 40 products, but the indication are that Windows Phone products will switch to the Microsoft brand, although it seems likely the Lumia sub-brand will continue.

Deci nu va scrie "Nokia by Microsoft". "Nokia" pe Asha, "Microsoft" pe Lumia.

Sursa

the king is dead long live the king! S-a terminat cu nokia! Microsoft doar printr-o minune poate face ceva din al sau windows phone,dar ma indoiesc,microsoft nu mai este in stare de lucruri mari. eu cred ca este o mare pierdere sa nu pui numele de nokia pe terminalele lumia, multa lume cumpara terminalele din seria lumia tocmai pentru faptul ca sunt produse de nokia. cred ca acum vanzarile nokia lumia vor scadea mult.

Eu sunt total de acord cu Innoxius: Nu este nicio pierdere pentru niciuna din parti.

Ba chiar pentru nokia este foarte bine: si-a vandut divizia de mobile adica divizia care mergea cel mai rau si a ramas cu NSN si MAPS care au mers tot timpul in profit. Plus ca si-au pastrat si patentele. Pentru MS cred ca era singura sansa sa dezvolte serios windows phone. Ganditi-va ca de acum vor putea scoate telefoane Lumia cu WP ieftine (domeniu in care se pare ca WP se vinde cel mai bine), ca nu va mai fi problema platii licentei WP intre MS si Nokia, acum totul este in-house.

Din cate am inteles eu: TOATE featurephone (si asta ma refer si la nokia 3410, 6310, etc.) se vor numi in continuare nokia (doar 10 ani de acum in colo). Smartphoneurile Lumia se vor numi Microsoft Lumia si cred ca si Asha se va numi tot Microsoft Asha. Este si normal acest lucru pentru ca vechile telefoane nu puteau fi denumite peste noapte din Nokia 3410 in Asha 3410. Si da, vechile telefoane vor mai fi produse ca inca se vand bine in asia.

Here Maps va avea un viitor foarte stralucit: va fi pus pe toate telefoanele posibile precum si pe cat mai multe aparate GPS de masina sau aparate GPS individuale (astea cam dispar ca sunt inlocuite de telefoane). Si il vom avea si pe android, cred ca cu bani dar oricum NU va umbri Google Maps cu siguranta.

Nokia NU va prelua niciun Jolla sau MeGo. Este imposibil ca MS sa fi cumparat divizia de mobile si sa nu fi prins in contract faptul ca nokia NU are voie sa faca divizie de mobile macar cativa ani. Asta e standard pentru orice contract de vanzare. Totusi Jolla va primi sigur o versiune Here Maps.

Divizia "advanced technologies" se ocupa cu R&D, adica vor cerceta noi tehnologii in principiu legate de transferul de date care vor fi implementate prin NSN.

PS: Este primul meu post pe forum asa ca "be gentile"..  :D

:welcome:

Nu numai ca exista posibilitatea unei intelegeri "Nokia nu mai produce telefoane", dar nici nu ar mai avea cu ce. Au vandut si fabricile. Doar daca il fac in garaj, ca la inceputurile de aur :D

Si pana la urma stiti cine e cel mai castigat ? Eu. Am ajuns la 1.500 de like-uri. :))

Ma gandesc sa-mi vand N9-le. Cine cumpara un telefon facut de Nokia ? Nu veti mai avea ocazia asta mult timp. Apropos, ma intreb cum se vor vinde ACUM telefoanele Nokia ? Va da lumea navala sa cumpere ultimele telefoane Nokia ? Se va umple eBay de licitatii ? Mai am prin casa doua 6081 :))