Clicky

Jump to content

Modificare pret

Spatar Ovidiu

Recommended Posts

Am comandat online un telefon cu abonament nou.Dupa 2 zile acelasi telefon, la acelasi abonament, mai ieftin cu 30 de euro.As putea returna telefonul inapoi(am 14 zile la dispozitie) si intre timp sa mai comand unul la pretul actual.Cred ca cei de la Vodafone s-ar bucura exact asa cum ma bucur eu acum :)

Telefonul sigur il poti returna, dar la abonament poti renunta ? Pentru ca daca cumperi al doilea telefon, la pret redus, cred ca va trebui sa inchei un nou abonament si banui ca n-ai nevoie de doua abonamente

Eu cred ca se poate.Interesant ca nu am primit un contract.Doar factura si certificat de garantie.La curier am semnat doar primirea coletului.Am primit contract doar online si se specifica asa:

1. Clientul are dreptul de a denunța unilateral contractul încheiat la distanță, fără plata vreunor penalități sau despăgubiri și fără invocarea
vreunui motiv, în termen de 14 zile lucrătoare. Termenul de 14 zile lucrătoare începe să curgă:
a) în cazul furnizării de servicii, de la data încheierii contractului sau de la data transmiterii condițiilor contractuale;
B) în cazul în care furnizarea serviciului include și livrarea unui echipament terminal, de la data livrării acestuia.
În cazul în care condițiile contractuale nu au fost transmise Clientului, termenul de denunțare unilaterală este de 90 de zile și începe să curgă
de la data încheierii contractului sau, după caz, de la data livrării echipamentului terminal. Dacă, în perioada de 90 de zile, condițiile
contractuale sunt transmise Clientului, termenul de 14 zile lucrătoare pentru denunțarea unilaterală începe să curgă din acel moment.
În cazul în care Clientul decide să denunțe unilateral contractul în condițiile mai sus menționate și utilizează serviciile Vodafone înainte să
își exercite acest drept, acesta va achita contravaloarea serviciilor utilizate în perioada dintre data activării serviciului și data încetării
contractului și, dacă este cazul, costurile directe ale returnării echipamentului terminal.
În cazul în care Clientul denunță unilateral contractul și, după caz, returnează echipamentul terminal în condițiile stabilite de Vodafone,
Vodafone va rambursa, respectiv va compensa, după caz, sumele plătite de Client în avans, fără a-i solicita acestuia cheltuielile aferente
rambursării sumelor. Rambursarea sumelor se va face în cel mult 30 de zile de la data denunțării unilaterale a contractului de către Client.
2. Echipamentele terminale pot fi returnate în termen de 14 zile lucrătoare de la data livrării în aceleași condiții în care au fost primite, în
ambalajul original și cu toate accesoriile. În cazul în care echipamentul terminal a fost folosit înaintea returnării, Vodafone poate percepe o
despăgubire stabilită de la caz la caz, în funcție de integralitatea pieselor livrate, gradul de utilizare și/sau deteriorare a echipamentului
terminal, ce nu poate depăși contravaloarea acestuia. Informații cu privire la service-ul postvânzare și garanțiile oferite pentru echipamentele
terminale livrate se regăsesc în certificatul de garanție livrat împreună cu acestea.

Poti denunta contractul in zilele urmatoare si tu sa faci o achizitie noua intre timp. Trimite-mi insa ASAP numarul tau de contact printr-un mesaj privat si vedem cum facem. Discounturile au aparut ca si promotie intre 26 si 28 august.

Tudor

Edited by Tudor

Poti denunta contractul in zilele urmatoare si tu sa faci o achizitie noua intre timp. Trimite-mi insa ASAP numarul tau de contact printr-un mesaj privat si vedem cum facem. Discounturile au aparut ca si promotie intre 26 si 28 august.

Tudor

Se poate si altfel in lumea civilizata!

De exemplu daca ai fi facut aceasta achizitie din Google Play si pretul produsului se modifica (se reduce) in urmatoarele 15 zile* de la achizitie vei primi diferenta de pret daca faci o cerere simpla. Procesul de urmat este descris pe site. 

Multi dintre cei care si-au cumparat Nexus 4 cu cateva zile inainte de a scadea pretul cu 100 euro/dolari si-au primit banii inapoi. Nimeni nu a trimis produsul inaipoi ca ulterior sa-si comande unul nou la pretul redus...  

Ce bine daca si la noi companiile ar prelua si ideile bune din alte parti... Se va intampla asta vreodata?

*detalii: http://www.androidpolice.com/2013/08/28/early-play-store-nexus-4-buyers-have-15-days-to-ask-google-to-refund-the-100-price-difference/

Telefonul sigur il poti returna, dar la abonament poti renunta ? Pentru ca daca cumperi al doilea telefon, la pret redus, cred ca va trebui sa inchei un nou abonament si banui ca n-ai nevoie de doua abonamente

Da, daca acea comanda era facuta de pe magazinul online, putea renunta la contract in termen de 10 zile lucratoare, ceea ce e si cazul lui. In aceeasi zi, ultima din promotie, dadea o comanda noua cu noul pret si o anula/returna telefonul la prima pe care o facuse, beneficiind astfel de pretul promotional. 

Fiindca e vorba insa doar de 2 zile, nu se ia in considerare returnarea proactiva pentru toti clientii. Altfel ar insemna ca s-ar lungi campania pe o perioada de 16 zile.

Raspunsul elveului era pentru mine, ii spusesem parerea mea despre lumea civilizata vs. Romania. L-am sters ca sa doarma linistit noptile.

Probabil România din care faci tu parte. La câtă șmecherie ai în tine. Aici îți dau dreptate. Mai trebuie civilizată populația.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4