Clicky

Jump to content
Harry2010

Samsung Galaxy S4 - cu ce procesor sa cumpar ?

Recommended Posts

Îți recomand cel cu procesor quad Snapdragon ;)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

SIV Octa Core a fost o gluma proasta din partea Samsung. Exynos 5410 are multe probleme din cauza GPU-ului overclockat la 530MHZ, poti sa faci o omleta pe el. Nu ofera suport Open GL ES 3, deci degeaba primesti Android 4.3 pe SIV Octa. Vor anunta varianta internationala cu LTE-A si S800, ar fi total aiurea sa iti cumperi actualul SIV.

Sent from my Nexusâ´

Intre noi fie vorba ce poate sa facă varianta 800 și nu poate sa facă varianta 600? Cred ca se agita mai mult sa aibe flagship-ul cel mai puternic.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4

Varianta cu S800 e mult mai future proof. Daca vrei un telefon care sa il folosesti minim 2-3 ani, e recomandat sa iei cu S800. In primul rand are LTE-A, chiar daca nu e tehnologia prezenta in Europa. :D

Sent from my Nexusâ´

Sa înțeleg ca în 2-3 ani vom avea lte-a? Pai si s600 nu îl pot folosi 2-3 ani liniștit? Crezi ca va fi depășit? Pana sa îmi iau s4 aveam s2 și crede-mă ca mergea brici. Problema cu procesoare mai puternice tine de marketing. Dacă firma x are procesorul y de ce sa nu am și eu același procesor la o frecventa mai mare? Aici a greșit samsung sa scoată un s4 cu procesor mai mare.

In Romania vom avea LTE-A cand se va lansa SVII cu putin noroc. Jocurile se umfla mereu, cerinte grafice mai mari, deci trebuie un GPU pe masura. Deocamdata S800 ofera mult prea mult, in al doilea rand nu e un chipset pentru telefon mobil, mai de graba pentru tablete. Nu e vina noastra ca producatorii se indreapta intr-o directie gresita, mai bine veneau cu baterii mai strasnice si optimizare la nivel software. Eu ma multumesc deocamdata cu S4 Pro care e destul de puternic si face totul intr-un timp foarte scurt.

Sent from my Nexusâ´

Ba este posibila. Dar pentru aia nu poti cere bani. Nu poti sa zici "Am scos un telefon cu SO si aplicatii optimizate la maxim. Scoateti +100 euro". Si atunci se pune un procesor mai baban, RAM cat la un desktop cu XP si omul da suta aia cu ochii inchisi.

Samsung a dovedit ca poate sa vanda enorm si cu software jalnic optimizat. Daca poti scoate miliarde din asta, de ce sa mai investesti in design si sa optimizezi si softul?

Sent from my Nexusâ´

Design? La samsung? Nu există așa ceva. Sunt doar repetiții jalnice ale unui telefon mai vechi. Deja-vu.

Soft-ul tw e făcut parcă de cooperativa nevăzătorii.

Lag cât cuprinde la 2 giga de ram și șapte procesoare.

Dar, așa cum spuneți și voi, ce rost are să muncească la software, e dificil. Nu e mai ușor să pui un alt procesor cu încă 20 de core-uri?

Åži da, cum să ceri niște bani pentru că ai optimizat propriul soft care era varză? Dă-i dracului, fac și ei cum fac ăștia de la Audi, de șapte modele încoace, au aceleași ceasuri pe consolă. Că-i A4, A6, Q4 sau mai știu eu ce, același design.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4

Dacă vreți un rom oky recomand cyanogenmod 10.1. Merge brici și bateria tine minim 5 ore cu ecranul aprins.

Cam cand apare snapdragon800 in romania Romania?

Nici nu s-a lansat S4 cu S800 si tu il vrei deja in Romania? Sunt curios ce se va intampla cu S4 normal, poate se apropie de 2000 de lei.

Sent from my Nexusâ´

s4 cu snapdragon 600 merge de minune  interfata strica tot,  iti da impresia ca ii facuta intr-o pauza de tigara si las ca merge si asea...