Clicky

Jump to content
Innoxius

Ce fel de tastatura preferati ?

Prefer tastatura  

77 members have voted

1. 1. Tipul tastaturii

• QWERTY Touch
    • QWERTY hardware
    • De telefon touch
    • De telefon hardware

Recommended Posts

Am vazut ca in ultima vreme producatorii nu mai sunt interesati sa produca telefoane (si) cu tastatura QWERTY hardware. HTC mi se pare ca a si anuntat public asta, cu toate ca cea de pe TP2 era considerata la vremea ei cea mai cea. E drept ca cele touch au ajuns la un grad ridicat de utilizabilitate (n-am gasit un alt cuvant) si au si avantajul Swype. Iar cele hardware cresc inevitabil grosimea si greutatea telefonului.

Pana la urma avem sau nu nevoie de tastatura hardware ?

Eu eram adeptul 100% al celei hardware, datorita degetelor pe care le detin. Dar m-am obisnuit cu cea de pe N9, mai ales ca pot sa maresc dimensiunea tastelor de pe ecran si are un feedback foarte bun.

N-as putea spune care e mai utila, cert e ca poti tasta gresit mult mai des pe cea virtuala. Telefon cu tastatura qwerty fizica n-am avut, iar daca tastatura nu e qwerty, e un chin sa stai sa apesi de x ori pe un buton sa ajungi la litera dorita.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Eu unul eram multumit de Swype ul de pe Gingerbread pe S II.. ICS.. are diacritice, iar daca nu le folosesti sigur nu o sa iti scrie cuvantul pe care il doreai :)). Am incercat si altele Go Keyboard, care gasea cu totul alte cuvinte (asta dupa doar 1 ora de butonare si l-am dezinstalat) si Swift Key care nu era foarte diferit decat Swype ul cu care venea telefonul. Si legat de folosirea carui tip de tastatura, lafel nici eu nu am avut telefon cu tastatura qwerty fizica asa ca nu pot afirma nimic. Oricum am butonat un pic si e normal greselile sunt mai mici si scrisul mai rapid e normal.

Eu sincer am avut un BlackBerry pe care dacă nu era nevoie de opțiunea aia pentru a activa BIS îl țineam mult și bine ...Eu scriu destul de greu pe tastatura touch și nu pot deloc să scriu in mașină,când umblu sau alte activități (nu vă gândiți la prostii :)) ).Am votat tastatura hardware pentru că așa ceva îmi doream ..dar nu e posibilitate momentan.

Doar la inceput e greu sa scrii cu touch. Conteaza si daca o iei din timp. Tata, spre exemplu, nu ar putea scrie cu touch. Mai conteaza si cat de bine poti scrie, unele tastaturi touch sunt de toata jena.

Folosesc de ceva timp telefoane cu touchscreen insa nu pot scrie asa de repede ca pe o tastatura qwerty fizica. Detin un Nokia E71. Mi-a luat greu initial sa ma obisnuiesc cu tastura insa acum nu as mai renunta la el.

Am incercat si Swype, Swiftkey, nu s-au prins de mine.

Edited by nikalai

Am avut un telefon cu tastatura qwerty hardware si mi se parea desul de dificil de scris pe ea, nefiind nici pe departe ca cea de pe pc.

Acum mi-e foarte draga tastatura musai qwerty, touch, dar musai cu functia swipe, care e absolut dementiala.

Si nu stiu de ce spunea un coleg ca nu o mai poate folosi.

E normal sa ii scrie balarii daca nu foloseste diacriticele.

De cand am avut un nokia e5 m-am indragostit de tastatura qwerty fizica. Cea touch e buna, dar cand sunt in autobuz sau merg pe strada acuratetea scade foarte mult si ajung cateodata sa ma enervez.

Si la tastatura fizica se pot gasi probleme, daca e QWERTY, sansele sunt foarte mari ca tastele sa fie foarte mici. Tastatura touch are probleme cu acuratetea. Avand in vedere ca un telefon fara tastatura fizica are ecran mai mare la aceleasi dimensiuni totale, mi se pare ca tastatura touch e mai buna.

Eu am Optimus One si e destul de mica tastatura QWERTY Touch dar totusi apas tot timpul ce trebuie, deci nu cred ca de acuratete e vorba, la inceput e normal sa gresesti, dar te obisnuiesti cu timpul.

Parerea mea e ca te poti obisnui cu orice tip de tastatura.. atata timp ca ai vointa :))

Pana acum foloseam tastatura stock de la android, dar nu de mult am dat peste SwiftKey 3 Beta. Dupa ce il configurezi si ii pui limba romana, isi face treaba foarte bine.. chiar daca jumatate din literele apasate nu sunt chiar unde trebuie, le corecteaza bine in 90-95% din cazuri.. scriu mult mai rapid acum. Chiar il recomand!

Am vazut ca in ultima vreme producatorii nu mai sunt interesati sa produca telefoane (si) cu tastatura QWERTY hardware. HTC mi se pare ca a si anuntat public asta, cu toate ca cea de pe TP2 era considerata la vremea ei cea mai cea. E drept ca cele touch au ajuns la un grad ridicat de utilizabilitate (n-am gasit un alt cuvant) si au si avantajul Swype. Iar cele hardware cresc inevitabil grosimea si greutatea telefonului.

Pana la urma avem sau nu nevoie de tastatura hardware ?

Eu eram adeptul 100% al celei hardware, datorita degetelor pe care le detin. Dar m-am obisnuit cu cea de pe N9, mai ales ca pot sa maresc dimensiunea tastelor de pe ecran si are un feedback foarte bun.

Sa stii ca nu neaparat trebuie sa il ingreuneze foarte mult. vezi cazul Xperia Neo- Xperia Pro. pro este cu aprox 15 grame mai greu , dar are un design mai uniform la spate. Va las pe voi sa decideti. Nu pot spune ca eu aleg vreun tip de tastatura anume, dar totusizic nu strica una. Cand o glisezi o ai fizica, iar cand o inchizi o ai touch.

Si cred ca cel mai bine foloseai ,,utilizare" sau,,folosire" sau gasei si tu altceva. Cautai pe google....

Parerea mea e ca te poti obisnui cu orice tip de tastatura.. atata timp ca ai vointa :))

Pana acum foloseam tastatura stock de la android, dar nu de mult am dat peste SwiftKey 3 Beta. Dupa ce il configurezi si ii pui limba romana, isi face treaba foarte bine.. chiar daca jumatate din literele apasate nu sunt chiar unde trebuie, le corecteaza bine in 90-95% din cazuri.. scriu mult mai rapid acum. Chiar il recomand!

Si eu am folosit-o dar am dezinstalat-o destul de repede. Mi s-a parut mai bun acea originala.

Edited by vladmihail

In 2013, Nokia are supposedly launching a thin QWERTY WP8

Deci nu e totul pierdut ;)

Sursa

Si cred ca cel mai bine foloseai ,,utilizare" sau,,folosire" sau gfasei si tu altceva. Cautai pe google....

Ce am vrut sa spun a fost "usurinta in utilizare", nu raspandire ("grad ridicat de folosire" sau "grad ridicat de utilizare"). Si ce sa caut pe google, ca n-am inteles ?

Deci nu e totul pierdut ;)

Sursa

Ce am vrut sa spun a fost "usurinta in utilizare", nu raspandire ("grad ridicat de folosire" sau "grad ridicat de utilizare"). Si ce sa caut pe google, ca n-am inteles ?

Era un fel de joke nu tebuia neaprat cautat pe google :unsure:

votez pentru qwerty hardware pentru că pur și simplu tastatura gen HTC G1 este super tare și zic eu mult mai confortabilă decât qwerty touch.