Clicky

Jump to content
Innoxius

Octa-core pe bune

Recommended Posts

Consum. Implicit caldura. Un quad de x giga consuma mai putin decat un dual de 2x giga

Conteaza arhitectura si procesul de fabticatie. Intr-un nucleu cu frecventa crescuta intra mai multi mV. Acesti mV x2 consuma mai putin decat decat mai putin x4. S4 Pro are cam 240mV pe nucleu la 1.5 GHZ. 240x4> sa zicem 330x2. Tu ai dreptate cand spui de frecventa dubla, dar momentan nu se poate sa ajunga la vreo 3GHZ. Eu am vorbit pe lucruri reale.

Sent from my Nexusâ´

Edited by Mihnea

Ne agitam noi degeaba daca e util sau nu , cand quad nu o sa mai vanda o sa apara 8 core .Interesant e ce o sa urmeze apoi ca parca 16 suna ca dracu...poate o sa umble si eu unde doare cu adevarat.

Asta la incarcare maxima, la nivel teoretic, daca vorbim strict de procesor. Dar, daca aplicatia care il foloseste e optimizata pentru quad, procesorul va consuma mai putin decat aceeasi aplicatie optimizata pentru dual, asta la o aceeasi user-experience. Sa nu uitam ca, pana la urma, ne intereseaza finalul, care final este user + aplicatie. La user n-au ce umbla, asa ca raman aplicatiile.

In alta ordine de idei, o aplicatie optimizata pentru dual va merge mai bine pe quad, cu consum mai mic. Problema care se pune e ca castigul este mai mic decat banii pe care ii dam in plus. Tocmai pentru ca nu este optimizata pentru quad.

Conteaza arhitectura si procesul de fabticatie. Intr-un nucleu cu frecventa crescuta intra mai multi mV. Acesti mV x2 consuma mai putin decat decat mai putin x4. S4 Pro are cam 240mV pe nucleu la 1.5 GHZ. 240x4> sa zicem 330x2. Tu ai dreptate cand spui de frecventa dubla, dar momentan nu se poate sa ajunga la vreo 3GHZ. Eu am vorbit pe lucruri reale.
Sent from my Nexus⁴

Samsung promite Heterogeneous Multi-Processing pentru Exynos Octa - toate nucleele vor functiona simultan 

"HMP is the most powerful use model for ARM big.LITTLE technology, as it enables the use of all physical cores at the same time. "

"The HMP solution for Samsung’s Exynos 5 Octa application processors will be available to customers in 4Q of 2013."

http://global.samsungtomorrow.com/?p=28140

Guest Deio

E praf in ochii lumii. Doua procesoare SoC, au doua module grafice distincte, nu le poate pune in SLI ca la desktop sa conlucreze, iar in jocuri nu ai nevoie de procesare MIPS ci FLOPS, lucru de care un modul grafic are din belsug.

Guest Deio

Am impresia ca Samsung ii vor cumpara pe Mediatek, pentru ca momentan au parteneriat pe segmentul low-cost si se poate ca in viitor Samsung sa isi faca propria linie de procesoare low-cost si sa pastreze Exynos pe segmentul high-end.

Ce seamana a samsung.

Asta cu true octacore seamana cu o faza asemanatoare de la amd cu quadul lor care desi era true tot il batea intel la greu

Guest Deio

AMD are octa-core, am un CPU de la ei sample, FX9590, are 220W si 5GHz frecventa la 8 nuclee. Cu toate astea, head to head, Haswell 4770K il depaseste destul de mult in majoritatea operatiilor. 4770k e 89W si 3.5GHz frecventa cu 4 nuclee doar + 4 HT (hyperthreading). Pretul e ~ identic. Octa-ul AMD e bun in decodari video, unde cele 8 nuclee reale il ajuta, desi nu cu mult. La AMD stagiile si controllerul RAM sunt ineficiente.

Racirea e groaznica, i-am pus un Corsair H80 la 9590 si e fierbinte. Iar la 4770k merge impecabil cu coolerul din cutie care costa 5$.

E bine ca au rezolvat problema coolerului stock. Stiu ca la generatia allla de I7 si I5 coolerele venite la pachet erau o gluma proasta.

Cam slabut acest Octa Core. In mare parte se va comporta ca un QC Cortex A7. Aplicatiile nu stiu sa foloseasca mai mult de 4 nuclee, iar daca are si un GPU slab....

Sent from my GT-P7300 using Tapatalk

Edited by Mihnea