Clicky

Jump to content
Innoxius

Octa-core pe bune

Recommended Posts

Am citit si eu articolul.

1)Nu zice nimic de GPU. Daca e slab pe partea asta degeaba are 8 nuclee.

2)De ce am nevoie de asa ceva? Un Quad Core bun e mai eficient, plus ca are 8 nuclee de generatie veche. E facut sa ia ochii lumii...

Tapatalk 4 via Nexusâ´

S-ar putea sa aiba GPU SGX544MP http://www.gizchina.com/2013/07/15/mediatek-mt6592-8-core-could-be-clocked-at-up-to-2ghz-with-multicore-gpu/

The Power VR SGX544MP GPU is and updated version of the older single core GPU, MP standing for multiprocessor. So how many processors with the SGX544MP GPU have? Well according to official documentation it can be equipped with between 2-16 cores currently with 8 to 64 cores coming in the future!

Guest Deio

Intre timp tot Mediatek a implementat un "mic-mare" sau mare-mic, cum doriti :P (BIG.Little) pe urmatorul MT8135 care e urmasul lui 8125 cu noul PowerVR 6xxx series, din testele lor se pare ca depaseste orice momentan. http://www.engadget.com/2013/07/29/mediatek-mt8135-biglittle-mp-powervr-series6-g6200/?utm_medium=feed&utm_source=Feed_Classic&utm_campaign=Engadget

Asta e articolul, si daca vreti sa stiti cu cine fac comparatie, va zic eu :D : Nexus 10, Asus TF300T si iPad , posibil a 3-a generatie, pentru ca iPad 4 e cu siguranta mai rapid, daca va uitati atent, la un moment dat il scot din ecuatie. Subtil :P

iPad 4 vine cu SGX554MP4 si nu prea are concurenta, Adreno 330 (Snapdragon 800) il depaseste in unele teste.

Tableta de la Mediatek era QHD. :D Ei spun ca dispune de noul GPU PowerVR din seria 6, ar fi foarte bine. Cat timp Qualcomm inca scoate solutii si pentru device-uri low pre midrange le va fi foarte greu sa se impuna. Daca acel Octa se lauda ca rivalizeaza cu S800 si ca va fi mai ieftin, de unde taie costurile de productie? :P

Tapatalk 4 via Nexusâ´

Eu tot nu inteleg de ce  oare nu mai bine pun procesoare quad-core mai eficiente,decat sa sse laude cu octa,cand octa este doar pe acte,in realitate experienta este la fel ca un quad sau chiar dual.Sa ia aminte de la iOS,desi e simplist,nu cere multe resurse de aceea nici n-au trecut la quad,si experienta e superioara.chiar daca multi vor fi in dezacord.

Pai daca pe android nu poti vinde cu optimizari de soft .... se orienteaza si ei spre hardware din ce in ce mai odios.Daca apare, sa zicem, galaxy s5 care are softul optimizat perfect si hardware de s4 nu o sa il cumpere aproape nimeni...

Optimizarea pe partea de soft costa si ea si nu prea vinde. Daca la apple e posibila ca au putine modele , pe android e chiar nerentabila unde samsung cred ca trece de 50 modele .Nu mai zic ca la apple se pastreaza un oarecare model usor de updatat (vezi rezolutiile).Oarecum si wm de la microsoft urmeaza cam aceasi politica cu apple.

Guest Deio

Tocmai de aceea Android va fi lasat in urma. Windows si IOS vor fi sistemele de operare preferentiale dezvoltatorilor, asta pot sa v-o spun serios si precis. Piraterie foarte greu de efectuat, pentru ca pe Android e simplu sa piratezi si dezvoltatorii s-au saturat sa piarda mai mult decat sa castige. Sistemul AD based pe Android e varza si poti pune un block si degeaba.

Android va ramane probabil pentru telefoanele ieftine sau "white box" sau cele chinezesti, desi sustinere inca are din partea lui Samsung. Dar Samsung e singur, HTC se duce in jos, LG nu prea are loc pe piata iar Moto nu se stie sigur. Deocamdata Moto e arma de backup la naftalina, desi telefoane exista si vor exista, dar nu in volum urias.

Eu cred ca o sa poata sa se adapteze la piata pe masura ce o sa vada ca dispar clientii.Oricum fiecare sistem de operare are in spate un mare producator, samsung pe android , apple pe ios si nokia pe wm.

Pe de alta parte nu e roz nici in curtea concurentei si de aia inca nu misca nimic.Referitor la ad bloc vad ca tendinta este sa migreze spre cumparaturi in aplicatie... deci nu e chiar asa de rau.Si pe ios se poate pirata destul de usor.

Apoi android sta bine pe piata, au preturi, au facilitati gen dual sim, au varietate...au destule(la tablete nu mai zic ipad e scump iar windows rt e mort in fasa), iar cat timp au un market share serios nu cred ca dezvoltatorii pot sa ignore sistemul asta de operare.

Pana acum Samsung e singura firma care s-a "blindat". Pe langa Android unde e za king, va reveni pe WP (am citit ceva zvonuri ca pregatesc mai multe telefoane) si merg si pe mana Tizen. Si sunt sigur ca daca iOS era ca pe vremuri MacOS, adica si pentru altii, ar fi facut si telefoane cu iOS. Asa ca, cel putin o perioada, pot jongla. Ca de adaptat la cerinte nu poate fi vorba, ei dictand si asta.

Ideea lui Deio e interesanta si inclin si eu spre ea. In marea oceanul de smartphone care se prefigureaza (ce e acum e vax fata de ce se vrea), se vor separa apele.

Asta cu dezvoltatorii Android care pierd mai mult decat castiga e fantezie. Fac o gramada de bani chiar si in conditiile in care se pirateaza la greu. Si pirateria in IOS e la fel de prolifica. Eu nu vad o schimbare majora a sistemelor de operare. Windows Phone va ramane unde e si acum la sub 10 procente, BlackBerry se duce de rapa, Jolla, Tizen si Mozilla OS sunt destinate esecului din fasa. Android si IOS vor ramane primele doua sisteme de operare. Cred ca Ubuntu au cea mai mare sansa de a progresa. Daca se va materializa proiectul lor in viitorul apropriat, dupa esecul campaniei Indiegogo

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4

Guest Deio

Doar casele mari fac bani buni. Programatorii simpli nu castiga asa de bine. O spun statisticile. Bineinteles ca nu au disparut progrmatorii Android, dar ma refeream doar la programatorii de jocuri, acolo se pirateaza la greu.

Pentru ca sunt firme care isi doteaza flota de telefoane cu aplicatii legale, atunci normal ca nu pierde dezvoltatorul.

Trebuia sa spun doar de jocuri, scuzati :P Nu mi-am dat seama

Se poate corecta asta pe parcurs.Apoi nu e ceva ce urmeaza sigur si depinde si de ce o sa faca competitia...daca ios si wm se duc in joc cei de pe android o sa doarma linistiti si cum ziceam nici competitia nu vine cu ceva extraordinar pe moment.

Cum ati dat-o voi din chipseturi octa core in castigul dezvoltatorilor? Pirateria nu e o solutie la jocuri, pentru a updata la o versiune superioara ti se duce progresul. Am observat ca dezvoltatorii mari adauga updateuri dese cu tot felul de nimicuri.

Sent from my Nexusâ´

Am atasat poza din articol.Nu cumva ce scrie acolo duce la concluzia ca pe apple sunt mai multe aplicatii contra cost si ca unele pot sa fie mai scumpe ca pe android(numarul descarcarilor este comparativ)?

Adica daca facem un sondaj ai sa vedem:

numar de useri (irelevant) - nu toti cumpara

numar de aplicatii(irelevant) - puteau sa treaca numarul de aplicatii platite

numar de dezvoltatori - conteaza dar nu pentru statistica asta

numar de download-uri - spune ceva din ce ziceam mai sus

suma totala platita - coroborat cu ce scrie mai sus este relevanta

p.s. am deviat rau de tot de la subiectul topicului :)

post-11164-0-87322100-1377258103_thumb.png

@argoteck

Astea doua sunt cele pe care trebuie sa le aduci in discutie. Se vede clar ca pe iOS se castiga mai bine. Per aplicatie, per download sau per dezvoltator. Pe dezvoltatori nu-i intereseaza volumul total, ci ce apare in astea doua tabele:

2.png

3.png

PS Imi dau singur ban :D 

Samsung are probleme cu SoC-ul cu 8 nuclee si nici in noua versiune nu a reusit sa integreze LTE. Nu cred ca MediaTek va reusi sa faca ceva mai performant. 

Qualcomm nu va face astfel  de procesoare, iar Intel sigur nu va lansa ceva octa core pentru mobile pentru ca are solutii de virtualizare ca Hyper-Threading. 

Octa core pentru platformele mobile o sa ramana doar o strategie de marketing. 

Guest Deio

Intel mizeaza mult pe Silvermont, noua platforma Bay Trail. Eu abia astept noile tablete cu Intel, poate o sa vedem Note 12 cu Bay Trail la IFA.

Octa-core momentan e exagerare. Apple cu A7 abia trec la quad, desi s-ar putea sa fie tot dual, din cate am inteles.

Guest Deio

sunt curios cand vor avea ei procesor cu 8 nuclee, atunci ce vor zice :)) si cum se vor scuza :P