Clicky

Jump to content
Guest Deio

Asus, compania care ii fura coroana lui Samsung? (un fel de editorial)

Recommended Posts

Guest Deio

In primul rand, nu ma plateste nimeni sa fac asta si nu am nici un beneficiu. Bine, poate imi creste faima de guru :P :P. Glumeam. Dar Asus nici nu ma cunoaste, asa ca nu vad o problema.

Faptul ca scriu articolul asta, e tot o parere proprie, care poate fi combatuta, decent, despre o companie care incepe sa ii fure marelui Sammy, nestemate din coroana.

Samsung si-a cam luat-o in cap cu milioane de produse, zeci de modele, culori, forme. Au intrat in "launching spree" si nu mai pot fi opriti. Insa, de ar lansa produse mai putine si mai bune, eu nu i-as opri. Si mai ieftine, damn!

Ma face sa scriu asta faptul ca am vazut ca in ultima vreme, Asus a scos niste produse extrem de interesante pe partea mobila la tablete si de ce nu, telefoane. Padfone e unul din ele, au avut curajul sa iasa pe piata cu o struto-camila care se combina si din telefon, il transformai in laptop. Padfone A68 asa era.

Acum sunt la a treia generatie si nu au vandut milioane, dar se cauta si am vazut multa lume multumita de produs. Heck, am avut si eu unul (Padfone 1 - avea tot felul de probleme) si apoi Padfone 2 (mult mai bun), mi-a placut foarte mult. As vrea Padfone Infinity sau 3, care apare la toamna. Ooops, nu ati aflat asta de la mine :D

Apoi FonePad, tableta cu pret bun si Intel Atom, e si telefon si costa cat? 1200 lei? OMG, telefon la 12 "bulioane" cu tableta, sau invers. Nu e perfect, dar e o tentativa buna.

MemoPad 10 Smart, am una acasa, si am pus mana pe a doua generatie. FHD ME302KL, extraordinara, acelasi CPU ca pe Nexus 7 II, doar ca ecranul e de 10" 1080p. Am avut-o 2 saptamani sa ma joc cu ea si am vrut sa fug cu ea in Rusia :P

Acum, MemoPad HD 7, vreau sa ii iau la al mic unul. Bine, nu incurajez copiilor tablete, dar la 700 lei nici nu pot gasi ceva mai bun. Mobilissimo o sa ii faca review, as fi vrut sa ma joc cu tableta, poate reusesc sa pun mana putin sa vad cum e.

FonePad Note. Deci asta va fi telefonul meu, daca Samsung scoate telefon Note 3 la 4000 lei cum am auzit. Poate reusesc sa ma joc cu un sample de FonePad Note si daca imi place, il iau. Altfel ma orientez la alt telefon, nu stiu, orice cu stylus.

Transformer seria cu Tegra 4. Sunt printre primii cu tablete cu Tegra 4. Nu exista inca data disponibilitate, dar la toamna sigur il vedem pe rafturi.

Nexus 7 si Nexus 7 II. Stiam ca Asus va fi si la al doilea, pentru ca primul a avut asa un succes mare, Goagle nu a vrut sa ii schimbe.

Si, bineinteles ca urmeaza tabletele serioase. Cu Windows.

Asus TF810C. Cam scumpa. Dar are stylus Wacom si docking ce iti da 20 ore autonomie. Daca doar bati la tastatura (ca mine :P ) atunci nu e o problema. Desi merge si Photoshop, insa aveti mila de Atom, cand o sa apara Silvermont, va merge mai bine. Si poti instala aplicatii desktop. Pe Youtube sunt nebuni care se joaca jocuri 3D pe TF 810 aka VivoTab. Unele merg splendid, altele sacadeaza.

Asus VivoTab Smart 10. Asta e o bijuterie. Cu un pret de sub 2000 lei, ai netbook la purtator de 500grame. Frate mai mic al lui ViboTab TF810, are ecran mai mic si lipsa digitizor stylus. Pick your poison.

Asus TX300CA Transformer Book. Nu mai are nimeni asa ceva. Tableta de aluminiu de 13.3" cu i7 3537U 1080p 128GB SSD 4GB RAM Win8 x64. Si daca nu e de ajuns, il infigi in docking-ul (ca la orice Transformer) si mai castigi un HDD de 500GB, inca 3 ore autonomie si USB-uri + Ethernet.

Transformer Book e o tableta mare, cu ecran superb care il bagi in docking si ai Ultrabook de 1.8KG cu 8 ore autonomie.

Pretul e coca :(. ~6000 lei pentru modelul de varf. Dar cine are bani, sa si-l ia. Concurenta e pistol cu apa aici.

Asus nu sunt perfecti. Au greselile lor. Nu au produsele cele mai bune din lume, dar daca analizam putin niste aspecte, exemplu: ei folosesc aluminiu mult, cel putin la produsele premium si incearca piata cu tot felul de minuni si ciudatenii, telefoane care se baga in ecrane mari, tablete care se transforma, tablete ieftine, unele nu tocmai bune (primul MemoPad ME172V era groaznic la ecran), unele foarte bune (Nexus 7 II ).

De fapt, eu nu v-am laudat compania Asus, ci v-am prezentat niste produse marca Asus, care merita luate in calcul, pentru ca au preturi mai mici ca si concurenta pe acelasi segment si sunt de calitate exceptionala. Nu sunt produse ieftine, insa sunt mai ieftine ca Samsung, Toshiba sau Acer nici nu au astfel de categorii, Lenovo e coca peste tot la preturi dar calitate slaba, (in afara de ThinkPad care sunt scumpe si bune, dar scumpe rau).

Majoritatea dintre ele le-am avut sau m-am jucat suficient timp cu ele, ca sa imi fac o parere. Asa ca nu vorbesc din auzite :P

Ce vreau de la Asus in continuare? Vreau o tableta cu Windows cu stylus Wacom 2048 nivele, cu Intel Haswell ® si 9-10 ore autonomie. Ca sa ii fure show-ul si lui Micromoale care au dat in balta rau cu Surface.

Si mai vreau sa mai scada putin preturile la gama premium. Se poate. Stiu ca vina o au si distribuitorii si retailerii, dar se poate.

Si vreau FonePad Note, sa vad daca merita fata de Note 3.

Si mai vreau banii pentru articol! In contul meu din Zurrich, stiti care. :))

Un mic edit:

Samsung sunt cam leaderi pe partea de telefoane, nimic de contestat aici. Au modele super-performante si cu tot felul de briz-briz-uri.

Dar tabletele lor "stinks". Nimic interesant de la Note 10.1 incoace. Care era din plastic si scartaia, pacat. Note 10 mi-a placut foarte mult. Note 8 e ok, dar e pret de coca. Mai scump cu 100 lei ca Note 10.1

Vedem la IFA ce vine, dar am auzit de la o pasarica, Samsung nu prea vrea o tableta "tare" pe Android anul asta. Sper sa ma insel. As vrea Note 11.6 FHD AMOLED, alta pasarica mi-a zis ca ar fi in faza prototip. :P

Super insiruire de caractere. Uite ca se poate si fara bat in k...r.

As adauga design-ul iesit din comun in sensul bun. Produsele Asus chiar sunt frumoase.

Ce detalii ne poti da de noua gama Transformer Pad Infinity cu Tegra4? Nu ti-a ciripit o pasarica si un pret orientativ :D? Mi se pare cea mai buna tableta de 10", iar cu un pret bun ar da lovitura.

Foarte frumos articolul si Asus fac lucruri destul de bune un prieten are un laptop de la ei (nu stiu nimic despre el doar ca are carcasa din pastic glossy , si ca are Windows 8 si ca se misca decent )

Guest Deio

Da, am omis sa spun design-ul. Linia Zen este splendida. Pretul e sus, dar e mai frumos si ca un MacBook Air. Le-am pus odata unul langa altul si sincer, ZenBook e mai elegant. Apple castiga la calitatea impecabila a imbinarilor si robustete, desi e subtire, dar garantia de doar 12 luni (internationala) si pretul dublu fata de Zenbook, te cam face sa te departezi.

TX300 pastreaza linia Zen, pe cat posibil, e sub 2cm cu tot cu docking.

Din pacate inca nu stiu referitor la Transformer Pad Infinity de pret. Am sa ciupesc pasarica de cate o pana-doua si daca aflu, am sa spun, mai pe ocolite, altfel imi scoate ochii :))

Si sper ca nu am dat cu piatra in nici un brand, nu asta era scopul. Doar am spus ca exista alternative la "casele mari". Nu intotdeauna nimerim, dar, daca urmariti Mobilissimo, ei primesc in teste multe produse la care nu le e frica sa le arate defectele. Si asa fac si publicatiile gigant, gen Engadget si GSMArena, or mai fi si altii, dar pe astia 3 ma bazez foarte mult cand recomand ceva. Pe cei doi straini, pentru ca stiu ca nu isi permit sa minta, ar inchide cusmelia a doua zi daca ar lauda ceva ce nu merita, iar Mobi, daca ma uit peste cele peste cateva sute de review-uri, au spus mereu adevarul, chiar daca gresesc uneori si sunt mai subiectivi pe un anume produs. E normal sa iti placa un brand pana la urma. Si fiecare redactor are preferinta lui, cel putin asa se vede din recenzii.

N-am nimic de obiectat la articolul tau, dar daca Padfone ar fi venit cu un pret decent, probabil s-ar fi bucurat de un succes mult mai mare. Are pret de coca. La banii aia iti iei telefon bun si tableta decenta. Conceptul e interesant, dar tableta e inutila fara telefon. Pe sectiunea de tablete sunt buni, dar la telefoane mai au de lucrat. Poate scot si ei un telefon separat, nu struto-camila vandut la pachet ca sa coste enorm.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Am si eu cateva obiectii legate de Padfone Infinity, pe care nu l-am vazut pana acum decat pe Youtube la prezentare. Daca am inteles eu bine urmatorul Padfone va fi lansat in toamna, deci actualul e inutil. Nu am vazut niciun video review al lui pe Youtube, si credeti-ma ca sunt abonat la aprope toate canalele mari gen Phonedog, Pocketnow, etc.

Tapatalk 4 via Nexusâ´

Guest Deio

Pai asta si ziceam, doresc sa mai scada preturile putin la produsele premium, pot sa o faca. Ai dreptate, Padfone e cam coca.

Eu te astept in Russia din prin septembrie, cu toata gama de la asus, acum sunt in gorj. :)

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Samsung merită o lecție cu vârf și îndesat, că prea și-au luat-o în cap.

În plus, cu cât mai mulți competitori în zona unde aerul e rarefiat, cu atât mai bine.

Sper să vină și LG-ul cât mai repede, deja se anunță periculos.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2