Clicky

Jump to content
tudy23

O nouă versiune Galaxy S4 apare în benchmark-uri; Snapdragon 800 în interior

Recommended Posts

Se pare că vom avea încă o versiune de Samsung Galaxy S4. După cele două modele internaționale (cu Snapdragon 600 și cu Exynos Octa), varianta cu LTE-A și Snapdragon 800 din Coreea și varianta rezistentă la apă, se pare că vom avea parte de încă o versiune a acestui smartphone. Dacă zvonurile se vor adeveri, Samsung va lansa un update al flagship-ului curent, cu un nume de cod I9506.

post-10944-0-34782300-1374156863_thumb.png

Noul model a apărut într-un benchmark pe internet, iar scorul său imens (peste 31000 de puncte în Antutu) se datorează celor 4 nuclee Krait ale lui Snapdragon 800, cu care acest device este echipat. CPU-ul este tactat la 2.3GHz iar scorul este unul chiar mai bun decât cele 30000 de puncte opținute de varianta cu LTE-A și același SoC. Nu se cunosc alte detalii și nici măcar autenticitatea informației.

Orice este posibil se pare cu seria Galaxy, care nu mai e omogenă deloc. Se pare că Samsung face aceeași greșeală pe care a făcut-o HTC cu One X, lansând One X+, o variantă îmbunătățită care a nemulțumit consumatorii care cumpăraseră varianta inițială. Dacă într-adevăr zvonurile sunt adevărate presimt o dezamăgire pentru fanii care deja au cumpărat versiunile actuale, între care oricum exista o diferență de performanță (varianta cu Exynos este puțin mai puternică decât cea cu Snapdragon 600). Ce spuneți de acest trend pe care îl urmează Samsung? Vi se pare un lucru bun sau credeți că vor pierde clienți?

sursă

Asta mi se pare o prostie daca ai un flagship ,tine-l pentru un an cum fac toti nu fii tu mai smecher si sa-ti faci o versiune mai buna o data la 2 luni , nu-i cinstit fata de cilentii Samsung , deoarece ei ce fac cei care si-au luat S4 cu snapdragon 600 ,crezand ca au cel mai bun telefon Samsung macar pana aprate Note III .

Din cauza lacomiei si dorintei sa fie pe locul 1 la Android au sa-si piarda clientii.

Sa înțeleg ca începe să se scufunde corabia "Samsung"?

Și ziceam ca LG sunt neserioși.......

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Nu m-ar mira sa fie real. La cate variatiuni de S4 au scos, inca una in plus nu mai conteaza. Linia Galaxy S deja cade in derizoriu. Cei care si-au luat S4 cu Exynos au fost cobai si la nici 2 luni Samsung lanseaza un Exynos imbunatatit. Probabil va fi pus pe Note 3, dar n-am incredere nici in performantele noului Exynos. Probabil vei putea face 2 omlete simultan pe asta :D

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Eu as dorii sa imi iau un S4, dar nu mai stiu exact pe care :)). Adica cel cu Snapdragon 800 si cu LTE-A ar fi ideal.. probabil bateria ar tine si mai ok, plus procesorul mai bun, dar garantia ? La service-urile Samsung nu este "primit" decat cel cu Snapdragon 600..restul le poti duce doar la service-urile magazinelor online.

Sincer chiar e bataie de joc, adica eu vreau cel mai bun Samsung la ora actuala (Note fiind mai bun sau va fi mai bun, dar e prea mare pentru mine).. si ma trezesc peste ceva timp ca este depasit nu de Note, ci de alte versiuni de Galaxy S4.

Mai lipseste sa mai scoata o varianta cu Snapdragon 200 si Samsung poate lansa programul ,, Un Galaxy S4 pentru fiecare,,. Razvane, de ce nu treci la altceva? Sony anunta Honami, care pare foarte promitator, LG G2, va aparea si un Nexus in toamna. Daca lucrurile stau astfel, ar fi aiurea sa arunci cu banii si dupa sa iti para rau.

Sent from my GT-P7300 using Tapatalk 4 Beta

Imi place ecranul de pe S4 si meniul. Nu imi place pana acum cum arata pe LG si pe Sony. Sa vedem ce pot acestea si o sa ma decid pe urma. Sunt curios de baterie si camera foto la care S4 sta foarte, foarte bine (cel putin pe timp de zi, deoarece nu mai folosesc aparatul foto si pentru ce fac eu imi e de ajuns si telefonul).

Imi place ecranul de pe S4, bateria, castile si meniul. Nu imi place cum arata interfata pe LG si pe Sony . Sa vedem ce pot acestea si o sa ma decid pe urma. Sunt curios de baterie si camera foto la care S4 sta foarte, foarte bine (cel putin pe timp de zi, deoarece nu mai folosesc aparatul foto si pentru ce fac eu imi e de ajuns si telefonul).

Si totusi la ce va folosi puterea asta ? Exista vreo aplicatie/joc care sa puna cat de cat la treaba procesorul asta ? Eu unul nu cred. Devine enervant Samsung cu tipul asta de marketing...

Deci aceasta versiune pare sa fie internationala, dar cu S800. Ma tenteaza si pe mine, mai ales ca am reusit sa pun ceva bani de-o parte. E interesant pretul cu care va ajunge la noi, cine stie, poate va mai scadea pretul la cel cu S600. Nu-mi vine sa cred ca tot la Samsung ma intorc, dar nu prea am de unde alege.Lg inca are pe telefoanele lor 4.1, iar HTC a distribuit 4.2 cand se lanseaza 4.3. Voi ce varianta ati alege? Pe de o parte cea cu S600 s-ar putea sa fie mai ieftina, si cu siguranta il voi transforma in Google Edition, pe de cealalta parte, cea cu S800 e mult mai future proof... :(

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4 Beta

Crezi că ai nevoie de un telefon nou deja, având în vedere că Nexus 4 e destul de potent? Eu zic să aștepți Nexus 5, nu văd deocamdată niciun telefon care să merite cu adevărat. Mi se pare că toți producătorii au luat-o razna cu zeci de versiuni pentru un telefon, așteaptă cel puțin să se mai liniștească apele. Nu cred că merită cu adevărat upgrade-ul de la Nexus 4 la Galaxy S4. Acum depinde și ce dorești de la telefon.

E adevarat, Nexus 4 e capabil de multe, dar are si cateva minusuri cum ar fi difuzorul si camera. La pretul care l-am platit as fi luat un S3 mini care nu cred ca merita comparatia cu Nexus-ul. Upgrade-ul la varianta cu S600 nu merita, dar cu S800 e cu totul altceva. Nexus 5 ramane o varianta foarte buna, dar raman deschis si altor variante. Problema e ca doar Nexus-ul si Samsung imi respecta cat de cat cerintele.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4 Beta

Isi bat joc de clientii lor,nu mai cumpar niciun telefon de la Samsung.Prevad ca vor ajunge ca Nokia,surclasati de Motorola,Sony si HTC.

La ritmul in care apar telefoane mai puternice, sincer deja nu mai conteaza ca ai avut un flagship doar pentru 3 luni in loc de 6 luni sau un an. Mai devreme sau mai tarziu telefonul pe care-l detinem nu va mai fi flagship. Gustul amar ramane, pentru ca poate ti l-ai fi luat pe cel nou, dar daca astepti mereu ceva mai bun, nu-ti cumperi niciodata telefon.

am vrtu sa imi iau si eu s4 variata cu s600 , acuma apare una cu s800 mai bun, mai performant dar bateria cum se descurca ? :)

La ritmul in care apar telefoane mai puternice, sincer deja nu mai conteaza ca ai avut un flagship doar pentru 3 luni in loc de 6 luni sau un an. Mai devreme sau mai tarziu telefonul pe care-l detinem nu va mai fi flagship. Gustul amar ramane, pentru ca poate ti l-ai fi luat pe cel nou, dar daca astepti mereu ceva mai bun, nu-ti cumperi niciodata telefon.

poti sa iei mereu fostul flagship si sa iesi si ieftin si cu telefon bun :P

Poate să-l numească cum vor, degeaba..... din punctul meu de vedere S4 este un "epic fail"....

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2