Clicky

Jump to content
Alexandru Circiuvoianu

Samsung pregătește un telefon cu clapetă ce rulează Android. Imagini cu Galaxy Folder apar pe web

Recommended Posts

Smartphone-urile din ziua de azi adoptă în majoritate formatul Full-touch însoțit de butoane de control capacitive sau virtuale, în afară de câteva exemplare cu tastatură Querty, care oricum sunt mari rarități. Se pare că formatul clasic de telefon cu butoane mari, cu clapetă sau cu șină aproape a murit, ce să mai zic de un smartphone în asemenea format, însă Samsung vrea să încerce ceva nou, diferit față de restul producătorilor. Acest lucru nou este Samsung Glalaxy Folder, un terminal cu clapetă ce rulează Android 4.2.2 JellyBean.

post-11129-0-67727000-1374007385_thumb.jpg

Galaxy Folder va fi un terminal unic în ziua de azi din prisma design-ului. Când toți producătorii aleg să facă terminale subțiri și ușoare ( inclusiv Samsung ), se pare că gigantul coreean vrea să ne trezească amintirile cu privire la telefoanele cu clapetă, dar acum cu Android și un procesor puternic. Galaxy Folder va avea un display cu rezoluție de 480 x 800 pixeli și va fi propusat de un chipset Snapdragon S4 dual-core. Mai multe detalii despre terminal deocamdată nu există, iar data lansării este necunoscută.

Desigur imaginile nu sunt oficiale și acest zvon trebuie tratat ca atare. Mi-ar plăcea un așa telefon pe piață, dar nu cred în existența lui. În imagini Glalaxy Flip rulează Android cu interfața Touchwiz, cea de pe SGS 3, deci este posibil să fi fost plănuită o lansare în 2012 care din păcate nu a existat. În orice caz, se poate cele două imagini să fie de anul trecut, însă acum au ieșit la iveală, fapt ce explică interfața învechită.

post-11129-0-17784500-1374007386_thumb.jpg

Samsung Galaxy Folder mi se pare un smartphone unic ce are potențial, mai ales pentru oamenii ce nu se pot obișnui cu formatul telefoanelor de azi. Samsung își permite să experimenteze pe acest fel de terminale și cred că existența lor nu este deloc un lucru rău, deoarece va exista mai multă diversitate în lumea Android, pe lângă rarităților cu tastaturi Querty și device-urilor full-touch. Aștept ziua în care mai mulți producători vor aduce smartphone-uri diferite, cu noi formate, cu riscul de a fi un eșec total, dar evoluând și progresând din greșeli, în final devenind telefoane deosebite și foarte îndrăgite de consumatori.

Sursă : GSM Arena

Ideea mi se pare foarte tare , plus ca ar fi mai rezistent ai avea o tastatura fizica ,   mi-as da proaspat achizitionat-ul Sony pentru acest telefon (probabil ca nu) ,dar ar fi interesant sa vedem o schimbare de design nu doar un touchscreen imens in fata 3 butoane capacitive sau fara si ceva mai specaculos ,mai original .

Edited by Alex Toma

Este un model interesant dar ciudat. În Japonia cred că era la modă mai demult să aibă acest format. Poate mai este și acum. Este sincer mai ușor să scrii în special după ce te obișnuiești decât pe touchscreen.

Sincer sa fiu mie mi-a luat vreo 2 zile sa ma obisnuiesc cu tasturile pe ecran dar dupa aia n-am avut probleme dar asta a fost mai demult acum totu-i bine si usor ca sa zic asa ,dar revenind la telefon ar fi misto sau gen BlackBerry Torch (daca-mi aduc aminte ) ,telefon slide sus touchscreen si jos tastatura qwerty .

ce telefon asa mai putin conventional ar fi Samsung galaxy Y Pro acela are tastatura querty fizica si touchscreen si HTC Cha Cha .

Ar mai fi interesant si Samsung Galaxy Chat: tastatura querty fizica + touchscreen, sau, un telefon ce a fost foarte bun la vremea lui, HTC Desire Z: full touch + querty cu un slide lateral. L-am testat dupa ce s-a lansat acum aproximativ 2 ani si pot spune ca tastatura querty era comoda si usor de accesat. Nu avea lag,dar buba era ca se incingea rau. E pacat ca HTC nu a lansat o versiune imbunatatita a lui Desire Z, pentru ca era un device foarte interesant, mai ales din prisma tastaturii fizice querty. As vrea sa vad un smartphone Android puternic ( minim dual-core de generatie noua ) cu tastatura qwerty fizica, dar se pare ca producatorii au alte planuri si nu vad vreunul lansand un astfel de device.

Edited by Alexandru Circiuvoianu

Samsung are deja un precedent. A creat un flip-phone cu Android in editie limitata, cu dedicatie pentru Jackie Chan. Terminalul are 2 ecrane si arata mult mai bine decat cel din poza. Partea proasta e ca pretul este imens si se vinde doar in Asia.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Imens pretul ! Nu cred ca l-au cumparat multe persoane. Dar oricum era dual-core, si in 2011 era un smartphone high end. Plus ca avea 2 ecrane de 3.5 inch, deci prețul creste. Galaxy Folder, daca va fi lansat, sper ca va avea un pret decent, pentru ca altfel nu-i vad nici o sansa.