Clicky

Jump to content
Alexandru Circiuvoianu

Apple va începe producția lui iPhone 5S de la sfârșitul lunii! Estimări uriașe de vânzări

Recommended Posts

iPhone 5S este flagship-ul Apple din 2013, urmând a fi lansat în toamna acestui an. În ultimul timp au existat foarte multe dezvăluiri ale componentelor noului iPhone sau ale dotărilor, conform cărora rezultă noul terminal va fi un update minor, aducând în plus un procesor de tehnologie nouă, mai mult ram și o cameră mai performantă. Design-ul va rămâne același, Apple având în calcul o schimbare în acest sens de-abia anul următor odată cu iPhone 6.

post-11129-0-47510900-1373921837_thumb.jpg

Se pare că de curând a apărut un raport al analistului Peter Misek în care apar câteva cifre destul de impresionante despre vânzările Apple și date despre începerea producției viitoarelor terminale. Noul flagship al companiei din Cupertino va intra în producție în masă de la finalul acestei luni, iar Peter Misek a declarat ca se gândește la un număr de 50-55 de milioane de telefoane comandate de către Apple pentru finalul acestui an. Din acestea, 5 milioane vor fi iPhone-uri 4S, 20 de milioane iPhone Lite, modelul de buget Apple care se zvonește a fi lansat tot în această toamnă la un preț de 300-400$, și 25 de milioane de iPhone-uri 5S. Cifrele mi se par puțin cam mari și nu sunt sigur că Apple poate vinde atâtea iPhone-uri.

post-11129-0-92974300-1373921837_thumb.jpg

Gigantul din Cupertino are nevoie de ceva schimbări importante. De ceva timp iPhone nu a adus nimic revoluționar, a fost pierdută acea inovație ce o aducea fiecare model de iPhone. Este așteptat un scanner de amprente digitale pentru viitorul iPhone, dar cam atât. Este clar că Apple nu mai este ce a fost, la fel si iPhone. Chiar este nevoie de o schimbare. De la iPhone 4 până astăzi, linia de design a rămas aceiași, iar Apple trebuie să riște dacă mai vrea să fie în top și să aducă un design nou, măcar pentru iPhone 6, nu doar schimbări minore în viziunea lui Steve Jobs. Anul acesta HTC a încercat un design cu totul diferit pentru One și se pare că a avut mare succes. Desigur succesul nu este garantat, dar ,Apple, dacă va rămâne cantonată la designul de acum și nu va aduce din nou inovații peste inovații, încet-încet se va prăbuși. Aștept să văd ce va aduce viitorul pentru Apple și sper că acesta va aduce o schimbare. Compania a revoluționat lumea smartphone-urilor, dar se pare că dacă Tim Cook și echipa sa nu se va hotărî să schimbe și să încerce și altceva, viitorul va fi chiar roz.

Sursă : GSM Arena 

Eu nu pot sa nu ma minunez in continuare la pretul Iphone-ului "de buget". Oricum, chiar daca 5S va arata la fel si singurul lucru pe care il va face va fi sa aduca gama la specificatiile anului 2013, vanzarile vor fi mari.

Sent from my Samsung Galaxy S III

Nu risca schimbari majore intrucat nu au idei sau daca au nu e omul care sa ia decizia, precum era Jobs. Degeaba au idei daca nu au si omul cu decizia! Cook e varza la acest capitol. A venit la conducere cand firma mergea pe ideile anteriorului si de peste 1 an si ceva nu se vad directiile noului sef. Sa mergi in continuare pe niste planuri de afaceri facute acum ceva ani nu e rentabil in economia de astazi.

Deocamdata Apple merge din inertie datorita boomului creat de Jobs, dar asta nu poate tine la infinit. Ori se trezesc, ori vor sucomba!

Parerea mea.

Sent from my LG-E610 using Tapatalk 2

Asa este. Ma gandesc ca Apple nu are cum sa tina acest design iPhone din timpul lui Steve pentru totdeauna și sper ca macar de la iPhone 6 să aduca ceva nou. Nu risca multe deoarece si asa toate vedetele si celebritatile o sa cumpere in continuare, ca de, iPhone e fița. Au trecut aproape 2 ani de la moartea lui Jobs si Apple a lansat iPad Mini, in ciuda succesului iPad, si va lansa un iPhone de buget care va rula la fel de bine ca 5S, doar ca va avea alte haine. Mai bine se concentrau pe principalele produse, iPhone si iPad si aduceau schimbari si inovatii care sa atraga oamenii. De ce sa iti iei iPhone 5 daca tu ai 4S? O da, e mai lung... La iPad nu am vazut ceva nou de nu mai stiu cand. Au retusat putin designul ca sa corespunda probabil cu schitele lasate de Steve si atat. Se pare ca la toamna vom avea ceva schimbari la design, mergand pe linia lui iPad Mini, insa mie nu imi place aceasta miscare. La iPad Mini e bine aiba marginile subtiri, ca sa poata fi tinuta cu o mana, dar la iPad, care rostul?

Ori își vor căuta un nou nebun cum a fost Jobs. Tipul părea un pic țicnit dar a fost un geniu neînțeles. Singurul om care chiar ar putea schimba Apple ar fi Jonathan Ive, în rest nu prea văd pe nimeni.

Dupa ce s-a auzit ca toate firmele ar vrea sa cumpere pe Nokia in ultimii 2-3 ani, ar fi amuzant ca peste 2-3 ani Nokia sa cumpere Apple :))

Sau poate se decid sa lungeasca telefonul cu 2 cm pe an in loc de 1 si atunci sa vezi success.

Edited by n_iulian

Dupa ce s-a auzit ca toate firmele ar vrea sa cumpere pe Nokia in ultimii 2-3 ani, ar fi amuzant ca peste 2-3 ani Nokia sa cumpere Apple :))

Sau poate se decid sa lungeasca telefonul cu 2 cm pe an in loc de 1 si atunci sa vezi success.

OFF-TOPIC: Sau poate Apple poate cumpăra Nokia cu toate departamentele. Imaginează-ți că Apple are peste 100 de miliarde de dolari rezerva lor curentă adică bani disponibili oricând pentru bairam :)). Problema cu banii este că nu prea știu ce să facă cu ei. Samsung la fel se confruntă cu un excedent de vreo 40 de miliarde dolari bani gheață. Nokia valorează la momentul actual vreo 10 miliarde de euro cu toate departamentele și ambii ar putea fi cumpărători, în afară de Microsoft ;).

Nu se indoieste nimeni, deocamdata, ca marul va avea vanzari mari in viitorul apropiat, cel putin la iPhone. Dar nu cred ca "vrajeala" asta va tine la nesfarsit.

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk HD

Sunteti penibili cu "hatereala" asta impotriva Apple... Va dati voi cu parerea ca vor fi cumparati de Nokia sau ca se duc in jos, bla bla...va auziti ce spuneti astia care scoateti ineptiile astea?

Nu vedeti ca si daca scot o soseta Apple se vinde in zeci de milioane in primele zile? Dar voi o tineti langa ca nu scot nimic nou, etc... Ce sa scoata nou? O nava spatiala? Ceilalti ce scot nou?

Nu mai faceti voi predictii de genul ca se duce pe apa sambetei Apple daca nu va pricepeti, lasati-o asa...

Culmea e ca mai fac si analistii predictii, nu numai neica-nimeni ca noi. Intamplator ei vad aceeasi plafonare ca si noi, dar cand in ochi iti joaca merele ca la pacanele, vezi produse revolutionare in reeditari de acum x ani.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Nu am nicio ura fata de Apple, doar mi se pare ca este o companie limitata, adica fac acelasi telefon de cativa ani : iphone 4 / 4s / 5 si acum 5s sunt cam acelasi lucru, doar mici imbunatatiri. Pe langa asta sunt si prea scupe, pretul lor nu este justificat in conditiile in care nu costa mai mult de 200 de dolari sa produca un telefon, material de calitate gasesti si la restul firmelor. Un telefon cu Android mai ieftin poate sa faca acelasi lucru, ba chiar mai mult decat iphone.

Poate glumeam cam am zis ca vor fi cumparati de Nokia, in orice caz poti si dupa 13 ani de domnie sa cazi. Sunt sigur ca asa si acum cativa ani cand Nokia era pe tron, se ziceau vorbe ca pe aici si unul ca tine sarea ars, uite unde s-a ajuns, la Samsung pe primul loc care, cel putin in perioada 2002-2007 era renumita ca firma proasta, cel putin la mine in clasa la liceu fugeau toti de aceasta firma.

Ce aduc alte firme nou :

* Nokia - camera de 41 Mega Pixeli

* HTC - camera de 4 Ultra Pixeli

* Sony - vad ca incerca mereu sa fie diferiti la design, ca le iese sau nu, macar incearca, ei sunt opusul lui Apple

* LG & Sammy - se bat in enspe mii de procesoare si rami si toata salata

* si orice firma non-name vine cu ceva nou, cu un phablet de 250 de dolari de exemplu

Pe langa oricare alta firma, Apple este ca melcul de livada la evolutie si ca vulturul Codalb la pret.

Si sa nu mai zic de limitarile ilogice.

Edited by n_iulian

Daca 4, 4s, 5 si 5s sunt acelasi lucru atunci de ce toate astea se vand in sute de milioane de exemplare?

Oare sute de milioane de oameni is toti niste prosti?

Nu, exista fff multi oameni care vor un telefon care sa merga si atat, nu-i intereseaza sa schimbe rom-uri si chestii din astea. Vor un telefon care sa functioneze si pentru asta platesc cat li se cere, nu platesc pentru ca is prosti cum insinueaza unii pe aici.

Majoritatea vrea un telefon, nu vrea inovatii. Copiii vor inovatii dar Apple prin preturile ridicate nu se adreseaza copiilor.

Inainte de iphone Apple facea doar Macbook-uri si ipod-uri. Si ani la rand a facut doar asta si uite ca n-a murit si nici nu i-a cumparat Microsoft sau altii.

Ca nu-ti plac parerile altora pot sa inteleg, e si normal de altfel, dar sa strigi in gura mare ca nu esti de acord e dovada de frustrare. Mai usor cu pianul pe scari, monser! :) Energiile trebuie canalizate in alta parte. Pasiuni avem toti, cultura si modestie (respect) putini avem.

Nu am nimic special cu Apple si nici cu alti producatori, dar imi exprim nemultumirea vizavi de unele device-uri ori firme in mod civilizat, pe baza propriilor simtaminte, ca doar e o free country. Eu inteleg parerile altora si fanboysmele, dar nu ma pune sa "iubesc" ce-ti place tie! Ca nici eu nu o fac.

Nu orice opinie exprimata aici e hatereala! Cine nu vede asta are o problema de percepere a realitatii.

Imi plac produsele Apple, dar nu apreciez evolutia acestora.

Stiu ca se vand grozav, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le divinizez sau sa-i consider prosti pe cei ce accepta actuala stare de fapt.

Si, cum s-a spus mai sus, multi analisti percep aceasta stagnare a marului, fara sa pretind ca acestia sunt Dumnezei ori ca eu le stiu pe toate, dar, ce sa vezi, piata bursiera pe aceste "evolutii" se bazeaza, fie ca ne place ori nu, capitalizarea bursiera a Apple scazand enorm datorita "haterilor! Deh, niste fraierici care au ceva cu firma din Cupertino, niste frustrati! :)

Sent from my LG-E610 using Tapatalk 2