Clicky

Jump to content

care este mai bun dintre Samsung Galaxy S3 vs Lg Optimus G ?

Recommended Posts

Am facut aceasta comparatie cu scopul de a  cumpara unul dintre aceste doua telefoane. Din punct de vedere al performantei Lg are un avantaj din cauza celor 2 gb ram..dar care este parerea voastra??acest telefon il voi folosi in special pentru jocuri ,aplicati etc...mai mult multimedia.

post-11234-0-99113700-1373815802.jpg

Si eu votez pt Optimus G ;)

-calitatea constructiei este peste S3

-din punct de vedere hardware este peste S3

-din ce am observat cei de LG au cam inceput sa invete din greseli(aici ma refer la update-uri)

Singura diferență dintre cele două telefoane o face marketing-ul. Samsung pur și simplu îți bagă pe gât telefonul lor prin reclame sufocante la TV și oriunde.

LG Optimus G este superior lui S3 la:

-CPU/GPU-Qualcomm Snapdragon S4 Pro quad-core(primul lor quad-core)+Adreno 320 GPU,

-2 GB RAM vs 1 GB RAM.

-Design unibody dar acesta este un aspect subiectiv,

-Ecranul IPS este mai bun pentru că afișează culorile naturale, nu le suprasaturează să-ți spargă ochii ca la Samsung

-Memoria de 32 GB dar fără slot micro-sd

-Camera de 13 mp

-UI-ul aplicat peste Android este mai puțin hrăpăreț la resurse ca cel de la Samsung.

Și după astea cu aprecierile să nu te ghidezi că multe site-uri și mulți oameni sunt plătiți generos de către cei de la Samsung, crede-mă.

Ce telefoane proaste fac ăștia de la Samsung!!!

Noroc cu reclamele și cu ăia de-s plătiți să spună că-s bune.

Ptiu, ce țeapă mi-am luat cu cu Note-ul meu!

De ce dzeu, Ionele, nu ai postat înainte să-mi iau telefonul? Că-mi luam LG.

Åži mi-a zis Feri, dar nu l-am ascultat. :)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

N-am spus că fac telefoane proaste, ci că doar sunt extraordinar de ridicate în slăvi chiar dacă nu sunt foarte bune. Adică există întotdeauna alternative mai bune și poate că uneori nimeni nu folosește cele enșpe mii de prostioare cu care amăgește Samsung. Eu dacă aș fi în postura să aleg aș alege LG cu ochii legați. Repet asta aș face eu și asta cred eu despre Samsung :). E opinia mea proprie și personală ;).

Dar stii ce nu mi-e mie clar?
Ca toate prostioarele pe care le pune Samsung pe telefoane, le pun si ceilalti.
Toti au enspe core-uri, enspe giga de ram, enspe senzori, etc.
LG-urile nu au la fel? Cate enspe core-ul are LG-ul de care se vorbeste aici? Aud? Ca din ce se spune tot aici, e mai al dreac decat S3.
Si? Asta nu inseamna ca are mai multe si mai ale dreac decat Samsung...? Mai, sa fie...

Si fiind opinia ta, eu nu incerc sa te conving de nimic, doar ca nu cred si incerc sa-ti arat ca toti sunt la fel de buni sau la fel de prosti.
Faptul ca Samsung are un marketing mai bun si are bani de reclama, cred ca este alta poveste. Pe ceilalti cine-i opreste sa fie agresivi in marketing?
E vreo limita de numar de difuzari ale reclamelor pe tv?
Mi se pare o impocrizie.

Suntem copii.

În lumea Android da. Fiecare e un mic plagiator, fiecare copie de la fiecare pentru că nu se pot da în judecată pentru că s-ar face de caramel. Este normal ca pe ceilalți producători să-i împiedice cineva și anume banii.

Și poate ți se pare o ipocrizie din partea mea dar Laurențiu a spus că LG a scos telefoane bune dar că nu sunt apreciate. Aici e toată chestia. Mie poate să-mi placă x telefon și ție să ți se pară o răpciugă. Este perfect normal. I-am spus să nu se ia după aprecierile de pe net. Adică va conta extrem de mult să-l aprecieze el, să-i placă lui.

Și scuze uneori mi se mai întâmplă situația unde dai și unde crapă :D

@meserschmith

Nu am zis ca Samsung face telefoane proaste. Am Note 2 și sunt mândru de el. Dar pot zice ca ăsta este singurul model bun/fiabil de la Samsung. Nu mai are rost să enumăr și calitățile pro/contra de la Samsung.

Și asta o spun în calitate de deținător de Samsung și (fost) LG. Acum știu cum stă treaba. De acea am și recomandat Optimus G în defavoarea lui S3.

Ca și recomandare când ai timp butonează un Optimus G și vorbim după aia :)

În lumea Android da. Fiecare e un mic plagiator, fiecare copie de la fiecare pentru că nu se pot da în judecată pentru că s-ar face de caramel. Este normal ca pe ceilalți producători să-i împiedice cineva și anume banii.

Și poate ți se pare o ipocrizie din partea mea dar Laurențiu a spus că LG a scos telefoane bune dar că nu sunt apreciate. Aici e toată chestia. Mie poate să-mi placă x telefon și ție să ți se pară o răpciugă. Este perfect normal. I-am spus să nu se ia după aprecierile de pe net. Adică va conta extrem de mult să-l aprecieze el, să-i placă lui.

Și scuze uneori mi se mai întâmplă situația unde dai și unde crapă :D

Ionele, mi s-a parut o ipocrizie din partea ta sa spui ca doar Samsung are enspe mii din toate cele pe care le-ai enumerat. Si am combatut asta prin faptul ca TOTI au. Dar nu ai fost atent la ce anume ma refeream.

Si eu sunt de acord cu Laurentiu cum ca LG a scos telefoane bune, dar la partea cu apreciatul sunt de parere ca tot LG trebuie sa stie si cum sa-si promoveze produsele.

Adica, nu va suparati pe mine, dar e de vina Samsung ca LG nu stie sa si le promoveze?

Hai sa-ti dau rezultatul razboiului LG-Samsung la televizoare.

Tocmai pentru ca LG a stiut sa-si promoveze produsele si desi nu a fost atat de agresiv cum a fost Samsung, ce sa vezi?

I-au distrus si au castigat razboiul de multa vreme. Si l-au castigat de asa maniera incat Samsung...a renuntat la tehnologia lor.

De ce Lg nu a facut la fel si la telefoane?

Am spus eu ca nu au telefoane bune?

Dimpotriva, le au bune. Cu ceva luni in urma, am spus ca modelele de la acea vreme nu-mi plac estetic. Atat.

Cat priveste tehnologiile diferitelor producatori, sunt cam aceleasi.

@meserschmith

Nu am zis ca Samsung face telefoane proaste. Am Note 2 și sunt mândru de el. Dar pot zice ca ăsta este singurul model bun/fiabil de la Samsung. Nu mai are rost să enumăr și calitățile pro/contra de la Samsung.

Și asta o spun în calitate de deținător de Samsung și (fost) LG. Acum știu cum stă treaba. De acea am și recomandat Optimus G în defavoarea lui S3.

Ca și recomandare când ai timp butonează un Optimus G și vorbim după aia :)

Feri, pai nici eu nu am zis ca ai fi zis ca Samsung face telefoane proaste.

Daca o sa mai citesti o data, o sa vezi ca am spus ca tu mi-ai spus ca LG-ul face telefoane bune...

Mereu imi spuneai asta, iti amintesti?

:)))

Si eu am butonat optimus G,e un telefon mai bine construit,mai elegant, cu un aspect mai modern decat S3/Note2.Eu as fi asteptat G pro sau G2,dar personal astept urmatorul Nexus care inca sper sa apara pana in septembrie si sa fie un Lg sau Moto.